فا

سیاست

پنج شنبه, 08 اسفند 1398 11:07

آرتاشس تومانیان: شخصا و همچنین تمامی کادر سفارتخانه به این قضیه با خوش بینی و اطمینان خاطر برخورد میکنیم و بر این باور هستیم که با تلاش جمعی می توان این بلا را دفع کرد

آرتاشس تومانیان در رابطه با پدیده ویروس کرونا و تحولات مربوط به این بیماری و همچنین محدودیت های ترددی موقت میان ایران و ارمنستان، گفتگویی را با روزنامه «آلیک» انجام داده است.

«آلیک» - آرتاشس تومانیان سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری ارمنستان در جمهوری اسلامی ایران در رابطه با پدیده ویروس کرونا و تحولات مربوط به این بیماری و همچنین محدودیت های ترددی موقت میان ایران و ارمنستان، گفتگویی را با روزنامه «آلیک» انجام داده است.

مشروح گفتگوی آرتاشس تومانیان به این شرح میباشد:

 

سئوال: در رابطه با پدیده ویروس کرونا و تحولات مربوط به این بیماری، از سوی سفارت جمهوری ارمنستان تا کنون چه اقداماتی انجام گرفته است؟

پاسخ: در وهله نخست عرض کنم این مسئله در ارمنستان موجب نگرانی است، فضای ایجاد شده در کشور دوست، باعث ناراحتی است. امیدوارم هر چه زودتر شاهد خاتمه یافتن شیوع این پدیده باشیم و ملت دوست را سالم و خوشحال بینیم.

در مورد اقدامات سفارت ارمنستان نیز لازم است عرض کنم که طی روزهای اخیر در ارتباط مستمر هستیم با وزارتخانه های امور خارجه و بهداشت در هر دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان و سایر نهادهای مربوطه، در صورت لزوم بین این نهادها ارتباط مستقیم نیز برقرار می گردد.

در سفارتخانه نیز تمهیداتی اندیشیده شده است، به منظور ایجاد ارتباط مستمر با شهروندان ارمنستانی یک پایگاه خبررسانی دایر کردیم و همکاران در سفارت آماده خدمات دهی و پاسخگویی به صورت ۲۴ ساعته هستند. اطلاعات تماس با سفارت در دسترس شهروندان قرار داده شده است. آگاهی رسانی مورد نیاز را در اختیار مراجعین قرار می دهیم واین  آمادگی را داریم که به شهروندان ایرانی نیزخدمات و همکاری لازم را ارائه دهیم.به گونه ای که تمام مسائل و موارد را  ثبت میکنیم و به فراخور اوضاع راه حل هایی ارائه  می دهیم.

 

سئوال: نظر شما در مورد تصمیم دولت مبنی بر "ایجاد محدودیت موقت در ارتباطات با جمهوری اسلامی ایران" چیست؟

پاسخ: همانگونه که در جریان هستید، به منظور جلوگیری از خطر شیوع ویروس کرونا و در راستای همکاری و هماهنگی با کشور دوست ایران، این تصمیم اتخاذ شده است. محدودیتهایی در مواصلات مرزی ارمنستان - ایران به صورت موقت و برای مدت دو هفته اعمال می شود.

طبق این تصمیم، شهروندان ارمنستانی که در حال حاضر در ایران به سر می برند و همچنین شهروندان ایرانی که در ارمنستان هستند، می توانند بدون هیچ محدودیتی به کشورهای خودشان بر گردند. برای انتقال شهروندان ارمنستان از ایران به ارمنستان در هفته آتی دو پرواز انجام خواهد شد و در کنار این، شهروندان هر دو کشور بدون هیچ محدودیتی میتوانند از طریق مرز زمینی به کشور خود برگردند.

همچنین، بر اساس این تصمیم دولت، حمل و نقل وسایل نقلیه حامل بار با رعایت اصول بهداشتی در جریان است.

در مورد سفرهای هئیت های رسمی دو طرف، دیپلمات های دو کشور و اعضای خانواده های آنان نیز محدودیت تردد اعمال نشده است.

 

سئوال: ارزیابی شما از تلاش ها و اقداماتی که برای مبارزه با این بیماری در ایران و ارمنستان تا کنون انجام گرفته چیست؟

پاسخ: از همان ابتدای شیوع این بیماری در چین، کمیته ویژه ایی در دولت ارمنستان برای بررسی این موضوع تشکیل شده که با موفقیت مشغول فعالیت است .

در مورد تلاش های ایران نیز باید عرض کنم که فعالیت های وسیعی در حال انجام است. اقدامات پیشگیرانه و درمانی در حجم بالایی صورت می گیرد و نظام بهداشتی ایران که در زمینه تخصص، برنامه ریزی و امکانات فنی از سطح بالایی برخوردار است ضامن نتیجه بخش بودن این اقدامات است.

بیانات آقای روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در رابطه با گزارش مثبت وزارت بهداشت در زمینه مقابله با شیوع بیماری نیز که در تاریخ ۲۵ فوریه ایراد داشتند نیز امید بخش هستند.

 

سئوال: تحت شرایط ایجاد شده، آیا در فعالیت های خود با مشکل خاصی روبرو هستید؟

پاسخ: با وجودیکه این اوضاع موجب نگرانی است ولی باید عرض کنم شاهد همکاری فراوانی هم از سوی نهادهای دولتی و هم از سوی شهروندان با سفارتخانه هستیم. مسائلی هست که خودشان به عنوان مانع عمل می کنند، مثلاٌ انتشار اخبار نادرست، شایعه پراکنی در مورد ماهیت و حجم گستردگی این بیماری و مواردی از این دست عواملی هستند که باعث اختلال در امور هستند، واهمه و سراسیمگی تاثیر منفی در روند نتیجه بخش بودن امور دارند و نباید به این گونه اطلاعات ناصحیح و شایعات نادرست دامن زده شود.

این مطلب را هم اضافه کنم، نهادهایی که در ارمنستان در این زمینه در حال فعالیت هستند، برای انجام اقدامات خود اطلاعات و منابع رسمی جمهوری اسلامی ایران را مبنا قرار می دهند و همزمان با نهادهای بین المللی نیز همکاری های لازم صورت می گیرد.

 

سئوال: برای خوانندگان ما چه پیامی دارید؟

پاسخ: در این زمینه من متخصص نیستم. ولی به نظر من مهمترین چیز در این رابطه، داشتن نظم و برنامه است. با رعایت اصول بهداشت فردی در منزل، خانواده، محیط کار، محیط های اجتماعی و رعایت توصیه های متخصصین می توان با این مسئله مقابله کرد.

شخصا و همچنین تمامی کادر سفارتخانه به این قضیه با خوش بینی و اطمینان خاطربر خورد میکنیم و بر این باور هستیم که با تلاش جمعی می توان این بلا را دفع کرد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։