Print this page
دوشنبه, 12 اسفند 1398 09:23

علاوی از تشکیل کابینه دولت عراق انصراف داد

نخست وزیر جدید و مکلف به تشکیل کابینه دولت عراق، بامداد امروز با ارسال نامه‌ای به رییس جمهوری از تشکیل کابینه انصراف داد.

«آلیک» - محمد توفیق علاوی نخست وزیر جدید و مکلف به تشکیل کابینه، بامداد امروز دوشنبه با ارسال نامه‌ای به رییس جمهوری عراق از تشکیل کابینه انصراف داد.

به گزارش السومریه نیوز عراق، علاوی در نامه به برهم صالح دلیل انصراف را تلاش او برای تشکیل کابینه ای مستقل عنوان کرده که با مخالفت هایی مواجه شده است.

این در حالی است که روز گذشته جلسه ویژه رأی اعتماد پارلمان عراق به کابینه محمد توفیق علاوی به دلیل به حد نصاب نرسیدن برای پنجمین بار در طول یک هفته اخیر، باز هم به تعویق افتاد و به روز دوشنبه موکول شد.

از مجموع ۳۲۹ نماینده تنها ۱۰۸ نماینده حاضر به شرکت در جلسه شدند؛ امری که مانع به حد نصاب رسیدن نشست ویژه پارلمان برای آغاز رأی اعتماد به کابینه شد.

فراکسیون های کرد (دموکرات و اتحادیه میهنی)، اهل سنت (اتحاد قوا) و شیعیان (دولت قانون و النصر) مهمترین گروه هایی بودند که روز گذشته از حضور در جلسه خودداری کردند.

علاوی از ۲۲ وزیر پیشنهادی خود، نام ۱۶ وزیر را برای گرفتن رأی اعتماد از پارلمان آماده کرده بود و همچنان بیشترین اختلافات بر سر وزارتخانه های مهمی مانند دفاع، کشور، دارایی و دادگستری است.

اعطای رأی اعتماد به کابینه علاوی در طول یک هفته جاری، پنجمین بار است که به خاطر اختلافات سیاسی به تعویق می افتد و روز دوشنبه آخرین فرصت برای اعطای رأی اعتماد به این کابینه است.

برخی از احتمال خلاء دولت در صورت عدم اعطای رأی اعتماد به کابینه علاوی در نشست روز یکشنبه خبر داده بودند؛ به ویژه آنکه عادل عبدالمهدی دولت پیشبرد امور فعلی، تهدید کرده است که با پایان مهلت قانونی، کرسی نخست وزیری را ترک می کند.

در صورت شکست کابینه علاوی در جلب رأی اعتماد نمایندگان، طبق قانون، مسئولیت های اجرایی نخست وزیری تا انتخاب نامزد جدید به رییس جمهوری برهم صالح منتقل خواهد شد.

رییس جمهوری عراق بامداد امروز موافقت خود را با کناره‌گیری محمد توفیق علاوی نخست وزیر مکلف این کشور اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری السومریه نیوز عراق، برهم صالح با قبول کناره‌گیری علاوی از تشکیل کابینه، اعلام کرد: ظرف ۱۵ روز آینده با مشورت گروه‌های مختلف، گزینه جدید نخست وزیری را معرفی می‌کنم.

رییس جمهوری عراق از گروه‌های مختلف سیاسی در پارلمان عراق خواست؛ برای رسیدن به یک توافق به منظور انتخاب گزینه جایگزین تلاش کنند.

اخبار مرتبط