فا

سیاست

یکشنبه, 25 اسفند 1398 14:08

نامه‌های ظریف تحویل نمایندگی‌های خارجی مقیم ایران شد

دستیاران وزیر امورخارجه در ملاقات‌هایی جداگانه، نامه‌های محمد جواد ظریف به همتایان وی را تحویل سفرا و روسای نمایندگی‌های خارجی مقیم ‌ایران کردند.

«آلیک» - دستیاران وزیر امورخارجه در ملاقات‌هایی جداگانه، نامه‌های محمد جواد ظریف به همتایان وی را تحویل سفرا و روسای نمایندگی‌های خارجی مقیم ‌ایران کردند.

به گزارش ایرنا، به دنبال ارسال نامه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد، دستیاران وزیر امورخارجه در حوزه های منطقه ای در ملاقات‌های جداگانه با سفرا و روسای نمایندگی‌های خارجی مقیم در ایران دیدار و  آخرین وضعیت مقابله با ویروس کرونا و مشکلات و موانع ناشی از تحریم های یکجانبه ایالات متحده آمریکا در مسیر تامین اقلام بهداشتی و درمانی مورد نیاز را تشریح کردند.

دیپلمات‌های کشورمان در این دیدارها نامه های وزیر امور خارجه خطاب به همتایان وی در کشورهای مختلف با محتوای مشابه نامه وی به دبیر کل سازمان ملل متحد جهت تسلیم به وزرای امور خارجه به روسای نمایندگی‌های خارجی مقیم تحویل دادند.

در این دیدارها ضمن تاکید بر اینکه تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران مانع اصلی در مسیر مبارزه موثر و جامع با شیوع کرونا می باشد، بر ضرورت عدم ‌شناسایی و اجرای این تحریم‌های غیرقانونی از سوی جامعه بین المللی تاکید شد.

ظریف در نامه‌های خود خطاب به دبیر کل سازمان ملل متحد و همتایان خویش تاکید کرده است که علی‌رغم توانمندی علمی و تعهد نظام سلامت ایران برای مبارزه با شیوع کرونا ویروس، تحریم‌های ایالات متحده بر تجارت قانونی فروش دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای بشردوستانه تاثیر داشته و تلاش‌ها برای مبارزه با شیوع کووید-۱۹ در ایران را با موانع جدی مواجه کرده است.

وزیر امور خارجه در این نامه‌ها، تاثیر تحریم‌های آمریکا بر فروش نفت و هم چنین دیگر صادرات کشور توسط بخش‌های دولتی و غیردولتی و در نتیجه کاهش درآمدهای کشور و توان دولت برای تامین یارانه کالاهای اساسی شهروندان ایرانی و کاهش توان بخش خصوصی برای تولید و اشتغال، چندلایه بودن تحریم‌های بخش‌های مالی، حمل و نقل، بیمه و بانکی برای ممانعت از فروش دارو و تجهیزات پزشکی به ایران، عدم تامین قطعات، لوازم و حتی نرم‌افزارهای ناوبری مورد استفاده شرکت‌های هواپیمایی ایرانی و اقدامات اخیر شرکت‌های آمریکایی برای مانع‌تراشی در استفاده از فناوری اطلاعات در جلوگیری از شیوع کووید-۱۹ را نمونه هایی از اقدامات آمریکا بر شمرده و از بی‌عملی جامعه جهانی در مقابل اقدامات غیرقانونی دولت ایالات متحده انتقاد کرده است.

رییس دستگاه دیپلماسی در این نامه‌ها توقف فوری تروریسم اقتصادی دولت ایالات متحده علیه مردم ایران را الزامی دانسته و بر وظیفه سازمان ملل متحد و دولت‌های عضو در همراهی با درخواست مردم و دولت ایران در توقف سیاست دولت ایالات متحده تاکید کرده است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։