فا

سیاست

چهارشنبه, 28 اسفند 1398 09:54

دیدار نخست وزیر جدید عراق با عبدالمهدی و الحلبوسی

نخست وزیر جدید عراق، با عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی و محمد الحلبوسی رییس پارلمان دیدار و گفت وگو کرد.

«آلیک» - عدنان الزرفی نخست وزیر جدید عراق، با عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی و محمد الحلبوسی رییس پارلمان دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش ایرنا و به نقل از پایگاه خبری شفق نیوز، در دیدار  وی با عبدالمهدی و الحلبوسی که شامگاه دیشب انجام شد، لزوم تشکیل دولتی مبتنی بر اقدامات اصلاحی و تدوین یک برنامه واقعی برای پاسخگویی به مطالبات پیش رو، مورد تاکید قرار گرفت.

عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی در این دیدار  آمادگی خود را برای تسهیل ماموریت الزرفی و  قرار دادن تمامی امکانات به منظور موفقیت آمیز بودن ماموریت وی اعلام کرد.

در این دیدار همچنین روی تحقق مطالبات مورد انتظار از نخست وزیر جدید که می تواند به تقویت دموکراسی بیانجامد، توافق شد.

برهم صالح رییس جمهوری عراق روز گذشته در آیینی با حضور برخی چهره های سیاسی و نمایندگان مجلس در کاخ سلام ریاست جمهوری، عدنان الزرفی را مامور تشکیل دولت انتقالی کرد.

وی دومین انتصاب پس از کناره گیری محمد توفیق علاوی برای تشکیل دولت انتقالی عراق است که از سوی رییس جمهوری عراق معرفی می شود.

الزرفی از اعضای «فراکسیون النصر» به رهبری حیدر العبادی (نخست وزیر سابق) یکی از نامزدهای مطرح در کمیته هفت نفره فراکسیون های شیعه بود، اما هنوز به طور قطع و یقین مشخص نیست که اکثریت فراکسیون های شیعی با انتخاب او برای تشکیل دولت موافق هستند یا خیر.

عدنان عبد خضیر عباس مطر الزرفی در سال ۱۹۶۶ در نجف متولد شد و دارای دکترای پژوهش و فقه از دانشگاه کوفه ست.

وی از اعضای «حزب اسلامی الدعوه» بوده و در سال ۱۹۸۳به علت مخالفت با رژیم بعث صدام به حبس ابد در ابوغریب محکوم می شود اما در سال ۱۹۹۱ موفق به فرار از زندان می شود.

الزرفی در سال ۲۰۰۴ «جنبش الوفا العراقیه» را تاسیس کرد و همچنان دبیرکلی آن را برعهده دارد.

نخست وزیر جدید عراق در سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ در سه دوره استاندار نجف بوده است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։