فا

سیاست

شنبه, 16 فروردين 1399 15:02

شهردار تهران: نقش مخرب تحریم‌های آمریکا در روند مبارزه ایران با کرونا

پیروز حناچی از تحریم‌های آمریکا در شرایط شیوع ویروس کرونا و جنگ کشورها با این ویروس به شدت انتقاد و تصریح کرد که تحریم‌های آمریکا روند مبارزه ایران با ویروس کرونا را دچار اختلال کرده است.

«آلیک» - شهردار تهران از تحریم‌های آمریکا در شرایط شیوع ویروس کرونا و جنگ کشورها با این ویروس به شدت انتقاد و تصریح کرد که تحریم‌های آمریکا روند مبارزه ایران با ویروس کرونا را دچار اختلال کرده است.

به گزارش ایرنا، پیروز حناچی در یادداشتی برای روزنامه گاردین که امروز شنبه منتشر شد، نوشت؛ من به عنوان شهردار تهران روزانه مشاهده می‌کنم که جان‌های مردم به دلیل کمبود اقلام پزشکی و دارو از دست می‌رود. او تاکید کرد که اکنون زمان سیاست‌های انتقام‌جویانه کشورهای علیه یکدیگر نیست.

حناچی افزود: هجوم ویروس کرونا یک واقعیت را برای ما روشن کرده است؛ هیچ شهر یا ملتی نمی‌تواند در برابر بحران‌های جهانی بی تفاوت باشد هرچند که این بحران بسیار از ما دور باشد. در حالی‌که معیارهای حکومتداری طی قرن گذشته این بوده است که جهانی فکر کنیم اما محلی اقدام کنیم، امروز ما باید هم جهانی و هم محلی فکر و اقدام کنیم.

شهردار تهران در ادامه یادداشت خود آورده است، در ایران مدیران شهری با یک بحران بی سابقه در حوزه بهداشت عمومی مواجه هستند. تا دوم آوریل (۱۴ فروردین) ۳ هزار و ۱۶۰ نفر به خاطر ویروس کرونا فوت کرده و بیش از ۵۰ هزار نفر مبتلا شده‌اند. سرعت ابتلا هنوز کند نشده و بیشتر آنها نیز در تهران هستند؛ شهری که من شهردار آن هستم. بدون شک ما هم می‌توانیم کارهای زیادی انجام دهیم، مانند بسیاری از دیگر کشورها. اما داریم در شرایط تحمیل بدترین تحریم‌های تاریخ عمل می‌کنیم.

حناچی ادامه داد: تحریم‌های ایالات متحده نه تنها افراد و شرکت‌های آمریکایی را از تجارت قانونی با ایران منع می‌کند بلکه این تحریم‌ها به دلیل فرامرزی بودن همه دیگر کشورها و شرکت‌ها را نیز از انجام تجارت مشروع با ایران بازداشته است؛ حتی فروش اقلام دارویی و پزشکی.

وی افزود: در نتیجه این تحریم‌ها، توانایی من و همکارانم برای تامین زیرساخت‌های پزشکی، لجستیکی و دیگر اقدامات زیربنایی برای مبارزه با این بیماری به شدت کاهش یافته است. ما این ضررهای جانی را هر روز داریم می‌بینیم درحالیکه می‌توانستیم شاهد مرگ آنها نباشیم.

او در ادامه افزود: در حقیقت جنگ اقتصادی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا علیه ایران و امتناع وی از توقف آن مانع تلاش‌های ما برای مقابله با ویروس کرونا شده است؛ ویروسی که هیچ مرزی نمی‌شناسد.

حناچی سپس این پرسش را مطرح کرد: آیا این به نفع آمریکا است که اپیدمی کرونا همیشگی شود؟

شهردار تهران افزود:‌برای مبارزه بهتر با این بحران های جهانی جدید، نیاز است که سیاستمداران تشخیص دهند که مسیر تعقیب منافع ملی جدا و یا مغایر با منافع جهانی و پاسخگویی مشترک جامعه بین المللی به این بحران‌ها نیست.

وی در پایان تاکید کرد، جهان نمی‌تواند مانند این ادامه یابد، اگر رهبران جهانی نتوانند از این فرصت برای تغییر استفاده کنند همه ما در سراسر جهان در برابر این بیماری‌های واگیردار، فجایع زیست محیطی، گرم شدن کره زمین، تروریسم، افراط گرایی شدید و سایر تهدیدهای مشترک بسیار آسیب پذیر خواهیم بود.

حناچی تصریح کرد:‌ جامعه بین الملل شامل سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن در کنار برخی از رهبران کشورها از زمان شیوع این ویروس در حال اعمال فشار علیه دولت آمریکا برای تعلیق تحریم‌ها علیه کشورهای مختلف هستند. با این حال دولت ترامپ نه تنها این تحریم‌ها را متوقف نکرده بلکه تحریم‌های جدیدی نیز علیه برخی کشورها از جمله ایران طی روزهای گذشته وضع کرده است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։