فا

سیاست

دوشنبه, 18 فروردين 1399 10:17

دعوت الزرفی از ایران برای سرمایه گذاری در عراق

نخست وزیر مکلف عراق با تاکید بر این که تهران در مبارزه با داعش به بغداد کمک کرده است، گفت: من از جمهوری اسلامی ایران برای برای سرمایه گذاری در عراق دعوت می‌کنم.

«آلیک» - عدنان الزرفی نخست وزیر مکلف عراق با تاکید بر این که تهران در مبارزه با داعش به بغداد کمک کرده است، گفت: من از جمهوری اسلامی ایران برای برای سرمایه گذاری در عراق دعوت می‌کنم.

به گزارش ایرنا، الزرفی شب گذشته در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «الشرقیه» اظهار کرد که جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با داعش به عراق کمک کرده است و ما قدردان این کمک ها هستیم.

وی تاکید کرد که من به اقتصاد توجه خواهم کرد و از آمریکا و ایران برای سرمایه گذاری در عراق دعوت می کنیم، به همه اطمینان می دهم که می توانم تحولات اقتصادی ایجاد کنم و عراق را از درگیری ها دور نگه دارم.

وی ادامه داد : ما برای پیشرفت به شرکت های فناوری خارجی نیاز داریم و به دنبال تحقق واقعیتی جدید در عراق هستیم که از اقتصاد شروع خواهد شد.

الزرفی افزود که با چندین کشور برای دستیابی به کمک های فوری پزشکی تا زمان کنترل ویروس کرونا ارتباط برقرار کردیم.

وی درباره کابینه دولت  گفت: ریاست مجلس بزودی زمان نشست رای اعتماد به کابینه دولت وی را تعیین خواهد کرد.

الزرفی افزود که با سفیران اعضای دائم شورای امنیت و اتحادیه اروپا دو نشست جداگانه برگزار کردم تا از آنها برای پیشرفت عراق در حوزه اقتصادی ضمانت بگیرم.

نخست وزیر مکلف با اشاره به این که عراق در مرحله جدیدی قرار دارد، اضافه کرد: ما نیازی به نظامی سازی و بحرانی کردن وضعیت امنیتی منطقه نداریم و مشارکت با کشورها از طریق دریچه اقتصاد خواهد بود.

وی با اعلام این که یک اراده پنهانی در وزارتخانه ها وجود دارد تا هیچ پروژه مهمی در عراق اجرا نشود، تاکید کرد که باید این اراده‌های پنهان از بین بروند.

الزرفی در پاسخ به اتهاماتی که علیه او درباره نا آرامی های اخیر نجف در جریان تظاهرات مطرح شد، گفت که من فردی مسالمت جو هستم.

نخست وزیر مکلف بیان کرد که سفیر آمریکا به من قول داد که نیمی از نیروهای آمریکایی را تا اواسط سال جاری میلادی از عراق خارج کند.

الزرفی مدعی شد که عقب نشینی نیروهای آمریکایی از عراق را کامل می کنم و فعالیت نظامی آنها را به فعالیت اقتصادی تبدیل خواهم کرد.

نخست وزیر مکلف عراق اضافه کرد که در حوزه اقتصاد جراحی انجام خواهیم داد و ممکن است سه ماه روی ما تأثیر بگذارد اما نتیجه مثبت خواهد داشت.

وی گفت که درآمدهای حاصل از واردات نفت، دارایی مردم است و در دولت وی فساد و هدر دادن وجود نخواهد داشت. الزرفی گفت که قول می دهم هیچ گونه هزینه برق از خانواده های فقیر و آسیب پذیر و کسانی که به حمایت های اجتماعی و رفاهی وابسته هستند، مطالبه نخواهد شد.

وی تاکید کرد که مبارزه با فساد را شروع خواهیم کرد و مانع هر کسی می شویم  که در برابر ما بایستد و این همان چیزی است که من قول می دهم.

الزرفی مدعی شد که «صادقون» و «جریان حکمت ملی» (سید عمار حکیم) در تیم هفت نفره، نامزدی من را امضا کرده بودند.

وی از همه جریان های سیاسی مخالف و موافق خواست که به مجلس نمایندگان متوسل شوند.

نخست وزیر مکلف عراق گفت که جریان صدر از وی برای تشکیل دولت حمایت می کند و موضع آنها مثبت است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։