فا

سیاست

دوشنبه, 26 خرداد 1399 17:52

ظریف در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مولود چاووش اوغلو: نشستی درباره سوریه در تهران برگزار می‌شود

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه امروز با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود در استانبول دیدار و گفت و گو کرد.

«آلیک» - محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک در استانبول با مولود چاووش اوغلو همتای ترک خود گفت: به زودی نشستی درباره مسیر توافق آستانه درباره سوریه در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا و به نقل از المیادین، ظریف تعامل دو کشور را «بسیار بسیار مفید» توصیف کرد و گفت: تیم پزشکی ایران و ترکیه در کنار هم برای مقابله با ویروس کرونا عمل کنند.

وی با بیان این که بازگشایی مرزها از لحاظ ادامه تجارت ترکیه و ایران بسیار مهم است، افزود: از مهم ترین مسائلی که با همتای ترک خود درباره آن گفت‌وگو کردیم، ‌از سرگیری تجارت میان دو کشور است و در این زمینه تجارت ریلی همچنان ادامه خواهد داشت و به محض اینکه دو طرف به توافق مشخصی برای بازگشایی مرزها برسند، اخبار آن را اعلام خواهیم کرد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن انتقاد از تحریم های یکجانبه امریکا علیه ایران، گفت ما از برادران ترکیه خود سپاسگزاریم که در زمان تحریم، شانه به شانه ما ایستادند.

ظریف با تاکید بر این که آماده تعامل بیشتر با ترکیه هستیم، گفت: ایران و ترکیه توانستند بحران کرونا را پشت سر بگذارند و ایران آماده همکاری با کادر پزشکی ترکیه است و این موضوع به مسائل پزشکی بستگی دارد.

وی ادامه داد، شیوع کرونا نشان داد که همه جهان به یکدیگر وابسته اند و به هم نیاز دارند. حتی قدرت های بزرگ که قدرت خود برای یکجانبه گرایی استفاده می کنند، حتی توان مقابل با یک ویروس کوچک را ندارند.

وزیر خارجه ایران ادامه داد: پروازهای تجاری میان ترکیه و ایران از ۱۱ مرداد (یکم اوت) از سرگرفته شده است و ما درباره صدور گاز طبیعی ایران به ترکیه نیز با طرف ترک رایزنی کردیم.

ظریف با اشاره به تلاش دو کشور برای از سرگیری پروازها بین دو کشور تصریح کرد،  مهم ترین موضوع برای دو کشور در شرایط کنونی، سلامت مردم است.

وی درباره صادرات گاز ایران به ترکیه نیز تاکید کرد:‌ مردم ترکیه در چارچوب توافق‌های میان دو کشور از گاز ایران بهره‌مند خواهند شد.

ظریف تصریح کرد، در مذاکرات امروز با وزیر خارجه ترکیه درباره بازگشایی مرزها بین دو کشور هم صحبت کردیم و می توانیم در آینده نزدیک مرزهایی زمینی و هوایی بین دو کشور را بازگشایی کنیم.

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: ما درباره تحولات سوریه، افغانستان و همچنین یمن با هم گفت‌وگو کردیم و ترکیه در تلاش برای تحقق صلح در یمن است.

ظریف ادامه داد: ایران و ترکیه از همان ابتدا خواستار راه حل صلح آمیز بحران یمن بودند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در ادامه با تاکید بر ضرورت احترام به تمامیت ارضی لیبی، تاکید کرد،  به نظر ما گفت و گو بین ایران و ترکیه برای همه طرف ها مفید است و می تواند به طراحی آینده ای بهتر برای منطقه بیانجامد.

وی همچنین به برگزاری نشستی مجازی و حضوری درباره سوریه اشاره و تصریح کرد که این نشست برای تحقق صلح در سوریه در چارچوب توافق آستانه ابتدا به صورت مجازی با شرکت سران سه کشور ایران، ترکیه و روسیه برگزار خواهد شد و در ادامه آنان در تهران با هم دیدار و گفت و گو می کنند.

رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد، امیدواریم بتوانیم از طریق روند آستانه به کمک هم به حل مشکلات منطقه کمک کنیم.

وزیر خارجه ایران همچنین گفت که رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه به تهران سفر خواهد کرد و در جریان این سفر توافق نامه های تجاری بین دو طرف امضا خواهد شد.

وی درباره نحوه عملکرد آمریکا در خصوص مواجهه با بحران کرونا نیز گفت: آمریکا در خصوص عدم همکاری برای مقابله با کرونا نام خود را در صفحات تاریک تاریخ ثبت کرد.

 

چاووش اوغلو: ترکیه مخالف تحریم‌های ایران است

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز در نشست خبری مشترک با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود تاکید کرد: آنکارا مخالف تحریم‌های یک‌طرفه اعمال شده بر ایران است.

چاووش‌ اوغلو در نشست خبری با ظریف تاکید کرد:‌ ما مخالفت تحریم‌های یک‌جانبه تحمیل شده بر ایران هستیم.

وزیر خارجه ترکیه خبر داد که پروازهای دو طرفه بین ترکیه و ایران از یکم اوت (۱۱ مرداد) آغاز خواهد شد.

چاووش‌اوغلو همچنین گفت: در موارد مرتبط با اموال غیر منقول متعلق به نمایندگی‌های دیپلماتیکی دو کشور به توافقات جدید رسیدیم.

وی افزود:‌ اپیدمی کرونا به ما درس وحدت و همبستگی داد از این رو به همکاری خود با ایران ادامه خواهیم داد.

وزیر خارجه ترکیه همچنین بر همکاری با ایران درباره سوریه تاکید کرد.

وی درباره بحران لیبی نیز گفت: در مورد پایداری آتش بس لیبی و نکات مرتبط با آن با روسیه به رایزنی ادامه می‌دهیم. دو رئیس‌جمهوری ترکیه و روسیه بر اقدام مشترک جهت توقف درگیری و برقراری آتش‌بس در لیبی به توافق رسیدند.

چاووش اوغلو درباره به تاخیر افتادن نشست با وزیران دفاع و خارجه روسیه نیز گفت: این اقدام به خاطر بررسی عمیق‌تر مسئله لیبی بود. ما همچنین اختلاف‌نظری با روسیه درباره لیبی نداریم.

وزیر خارجه ترکیه گفت: ما درباره مرحله بعد از آتش‌بس در لیبی با روسیه در حال رایزنی هستیم و درباره آن با طرف‌های لیبیایی نیز بحث‌ و گفت‌وگو خواهیم کرد.

چاووش اوغلو تصریح کرد: ما در کنار روسیه برای برقراری آتش‌بس در لیبی تلاش کردیم و به تلاش خود ادامه خواهیم داد. 

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران امروز دوشنبه برای دیداری کاری و گفت وگو با همتای خود در خصوص آخرین تحولات روابط دوجانبه و مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی وارد ترکیه شد.

این دومین سفر خارجی ظریف پس از فروکش کردن نسبی موج نخست شیوع ویروس کروناست.

قرار است وزیر خارجه بعد از پایان سفر به ترکیه عازم مسکو پایتخت روسیه شود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։