فا

سیاست

چهارشنبه, 08 مرداد 1399 09:55

تصميم امانوئل مکرون در پس زمينه اظهارات نیکول پاشینیان

دوم مرداد ماه نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان، ترکیه را به مداخله در مسایل قفقاز متهم و بر لزوم تغییر سیاست برای مهار ترکیه تأکید نمود.

هاکوپ باداليان، کارشناس مسایل سیاسی

 

بدنبال اظهارات دوم مرداد ماه نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان، که ترکیه را به مداخله در مسایل قفقاز متهم و بر لزوم تغییر سیاست برای مهار ترکیه تأکید نمود، امانوئل مکرون، رئيس جمهور فرانسه نیز با انتقاد شديد از سياست های ترکيه در منطقه مديترانه، بر موضوع دفاع از حوضه مديترانه در قبال ترکيه تأکيد و اظهار داشت که قصد دارد مجمعی را برای بحث و بررسی موضوع امنيت مديترانه تشکيل دهد.

حمايت مکرون ازسخنان نخست وزير ارمنستان قابل توجه است و این پرسش را مطرح می کند که آيا پيشتر ايروان و پاريس در مورد این هدف احتمالی گفتگو کرده اند؟ آيا پاريس ايروان را برای حضور در اجلاس جنوب دعوت خواهد کرد؟

هاکوپ بادالیان کارشناس مسایل سیاسی معتقد است که ارمنستان يک کشور مديترانه ای نيست، اما در سال ۲۰۱۹ ايروان موضوع اقدام و همکاری سه جانبه با يونان و قبرس را آغاز کرد، که قرار بود اولين اجلاس آن در اوايل ۲۰۲۰ در ايروان برگزار شود، اما شيوع اپيدمی جهانی کرونا برنامه ها را تغيير داد. در عين حال موضوع مديترانه نمی تواند محدود به کشورهای ساحلی آن باشد، زيرا ترکيه نيز استراتژی خود را فقط در آن منطقه پياده نکرده بلکه سعی دارد در مناطق مختلف امنيتی مهم، از جمله قفقاز نيز نقش خود را ايفا کند.

به عبارت ديگر مهار ترکيه لازمه پوشش کامل دامنه امنيتی است و در اين امر «مسئله دادخواهی ارمنيان و ارمنستان» به عنوان يک پرونده سياسی و حقوقی مهمترين وزنه بوده و اهميت قابل توجهی دارد. بنابراين تصميم چند هفته پيش اردوغان مبنی بر لازمه ايجاد ساختاری ويژه برای مقابله با گسترش بين المللی دادخواهی ارمنيان، اهميت «مسئله ارمنيان» را به وضوح آشکار می کند.

 

ترجمه: موسسه ترجمه و تحقیق هور

منبع: https://www.lragir.am/2020/07/26/566887

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։