فا

سیاست

چهارشنبه, 08 مرداد 1399 12:48

اعتراض ارمنستان به برگزاری مانور نظامی مشترک آذربایجان-ترکیه

وزارت خارجه ارمنستان تأکید کرد، تصمیم باکو برای برگزاری رزمایش نظامی مشترک جمهوری آذربایجان و ترکیه، اقدامی تهدید آمیز و مانع از موفقیت تلاش‌های میانجی‌گرانه بین المللی برای بازگشت به روند صلح است.

«آلیک» - وزارت خارجه ارمنستان تأکید کرد، تصمیم باکو برای برگزاری رزمایش نظامی مشترک جمهوری آذربایجان و ترکیه، اقدامی تهدید آمیز و مانع از موفقیت تلاش‌های میانجی‌گرانه بین المللی برای بازگشت به روند صلح است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری نووستی، آنا ناقدالیان سخنگوی رسمی وزارت خارجه ارمنستان اعلام کرد که تصمیم مقامات باکو مبنی بر اعلام برگزاری مانور نظامی مشترک جمهوری آذربایجان و ترکیه، دقیقاً در همان روزی که یک نیروی نظامی ارمنستانی کشته شد، مانع از موفقیت تلاش‌های میانجی‌گرانه بین المللی برای بازگشت به روند صلح می‌شود.

پیش از این، وزارت دفاع ارمنستان گزارش داده بود که روز دوشنبه، در مناطق شمال شرقی مرزهای این کشور با آذربایجان، یک سرباز قراردادی ارتش ارمنستان توسط شلیک گلوله از یک سلاح تک تیراندازی از خاک آذربایجان، زخمی شد.

این در حالی است که وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نیز همان روز دوشنبه، از آغاز مانورهای نظامی مشترک و گسترده تاکتیکی با نیروهای نظامی ترکیه از تاریخ ۲۹ جولای الی ۱۰ آگوست (۸ مرداد تا ۲۰ مرداد ماه) با مشارکت نیروهای زمینی و هوایی هر دو کشور خبر داد.

در بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان، یادآوری شده است: «این نیروی نظامی ارمنی چند روز پس از اظهارات روسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا درباره حل و فصل مناقشه قره باغ کشته شده است، که در آن میانجی‌گران بین المللی بر لزوم رعایت دقیق و کامل رژیم آتش بس در مرز ارمنستان و آذربایجان تاکید کرده و خواستار خودداری هر یک از دو طرف از اقدامات تحریک آمیز در شرایط حساس کنونی شدند».

ناقدالیان افزود: «با این وجود، جمهوری آذربایجان از برگزاری مانور نظامی گسترده‌ای با ترکیه خبر می‌دهد! همه اینها نشان می دهد که رهبران آذربایجان مانع از موفقیت تلاش‌های بین المللی برای حل و فصل اوضاع و از سرگیری روند صلح در منطقه می‌شوند».

به گفته این دیپلمات، موضع اصولی ایروان در شرایط فعلی، پیش از این توسط نخست وزیر ارمنستان اعلام شده است: «آذربایجان باید اقدامات مشخصی را برای تقویت آتش‌بس در نظر بگیرد تا امکان از سرگیری مذاکرات و پیشرفت در روند صلح در منطقه ایجاد شود».

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։