فا

سیاست

یکشنبه, 12 مرداد 1399 08:48

گزیده ای از مقاله جروزالم پست در خصوص همکاری استراتژیک اسرائیل و جمهوری آذربایجان

رسانه‌های خارجی به طور ضمنی اعلام کردند که در سال ۲۰۱۸ صنایع هوا فضا اسرائیل موشک‌هایی به جمهوری آذربایجان فروخته که در سال ۲۰۲۰ مورد آزمایش قرار گرفته اند.

آریوگات ۱۴ ژوئن ۲۰۲۰

 

۱۲ تیرماه ۱۳۹۹، خبرگزاری اورشلیم و برخی رسانه های اسرائیل، گزارشی از فعالیت های صنایع هوا - فضای اسرائیل ارایه کردندکه آزمایش تکمیلی سیستم- جنگی عملیاتی، در یک موشک بالستیک با سوخت مایع تک مرحله ای، با موفقیت به پایان رسیده است. (LORA، سیستم سلاح‌های دور برد توپخانه‌ای)

رسانه‌های خارجی به طور ضمنی اعلام کردند که در سال ۲۰۱۸ صنایع هوا فضا اسرائیل موشک‌هایی به جمهوری آذربایجان فروخته که در سال ۲۰۲۰ مورد آزمایش قرار گرفته اند.

یک منبع خارجی چنین گفت: «خصوصیات موشک‌های جدید کمی متفاوت است، آیا شرکت سازنده میخواهد این موشک‌های جنگی مرگبار را در جنگ با ارمنستان امتحان کند؟»

در اینجا باید تاکید کرد که آذربایجان نخستین و تنها کشوری است که اسرائیل این موشک‌ها را در اختیار آن قرار داده است. روابط بین اسرائیل و آذربایجان، ماهیت نظامی - فنی و استراتژیک داشته و در سطح بالایی از روابط بین دولتی ارزیابی می شود. امروزه این همکاری استراتژیک، به بخشهای دیگر اقتصاد از جمله کشاورزی، تکنولوژی پیشرفته، بهداشت و شراکت نظامی - فنی نیز بسط داده شده است. باید تاکید کنیم که در بازار جهانی، حکومت اسرائیل یکی از بزرگترین و مهمترین خریداران نفت آذربایجان است. بعلاوه سالها است که متخصصین اسرائیلی در زمینه‌های مختلف در آذربایجان مشغول به کارند. جمعیت بزرگی از آذربایجانیها در اسرائیل حضور دارند.

در رابطه با LORA باید تاکید کنیم که موشک شبه بالستیک با کمی تغییرات جدید، در دریای مدیترانه با موفقیت آزمایش شده و متعاقباً در اختیار نیروهای دفاعی اسرائیل قرار گرفت. این ادعا که اسرائیل موشک‌های فروخته شده به آذربایجان را مورد آزمایش دقیق قرار نداده، کوته فکری، نامربوط و از نظر فنی سوال برانگیز است. به علاوه هر سلاحی که آذربایجان قصد خرید آن را داشته باشد باید توسط نیروهای مسلح آن کشور باسختگیری تمام آزمایش شود.

باید به خوانندگان یادآور شویم که تاسیسات صنعتی - نظامی اسرائیل متشکل از یک تیم بزرگ متخصصین است که تحت نظارت کامل وزارت دفاع عمل می کنند.

طبق گفته این خبرگزاری، امروزه نیروهای نظامی آذربایجان، قدرتمند، مدرن و مجهزند و از نظر نظم و آمادگی جنگی، در حد بالاترین استانداردهای جهانی قرار دارند. علاوه بر این فراموش نکنیم که در رویارویی‌های امروزه، کسی برنده است که تجهیزات فناوری پیشرفته ای داشته باشد تا بتواند موفقیت عملیات نظامی را تضمین کند.

بیش از دو دهه است که شراکت آذربایجان و اسرائیل به خاطر همکاری مستحکم بین دو کشور در ابعاد مختلف، توسعه یافته است. اسرائیل یکی از نخستین کشورهایی بود که استقلال آذربایجان را به رسمیت شناخت. در اورآسیا هیچ کشوری به اندازه آذربایجان، با اسرائیل روابط نزدیک و دوستانه ندارد. یکی از دلایل این روابط نزدیک، دوستی دیرینه میان آذربایجانیها و یهودیهای ساکن در این کشور است.

آذربایجان مستقل از سیاست خارجی آنکارا و تهران، سیاست‌های چند رشته‌ای خود را فعالانه اجرا می کند. اسرائیل و آذربایجان با وجود موانع جغرافیایی و سیاسی قابل انتظار، روابط نزدیک و مستحکمی با هم دارند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، در طول بازدید از باکو در دسامبر ۲۰۱۶، روابط آذربایجان و اسرائیل را ستود و اظهار داشت:

«این چیزی است که می توانیم به دنیا نشان دهیم. دنیا این همه کوته نظری و این همه تاریکی را می بیند و آذربایجان نمونه ایست که نشان می دهد روابط میان مسلمان‌ها و یهودیها در همه جا، چگونه می تواند باشد».

آذربایجان نه تنها متحد و شریک استراتژیکی اسرائیل در دنیای اسلام است بلکه خانه‌ای برای زرتشتیان و یهودی ها نیز بشمار می رود و تقریباً اندکی از مردم خارج این کشور درباره نقش قابل توجه جامعۀ ملی یهودیان در آذربایجان اطلاع دارند. دو کنیسه به همراه بزرگترین مرکز آموزش یهودی در جنوب قفقاز با حمایت الهام علیف، رئیس جمهور آذربایجان، ساخته شده است.

در ۳ ماه آینده، موزه کوهستانی یهودیان در روستای سرخ، که منطقه ای تمام‌ یهودی نشین است در آذربایجان باز گشایی می شود.

روستای قدیمی «کریمزی» واقع در شمال آذربایجان نیز کاملا یهودی نشین بوده و گفته می‌شود تنها شهرستان تمام یهودی در خارج اسرائیل و ایالت متحده است.

 

سرویس ترجمه موسسه ترجمه و تحقیق هور

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։