فا

سیاست

جمعه, 31 مرداد 1399 11:48

وزیران سه کشور اروپایی: از اقدام ضد برجامی آمریکا حمایت نمی‌کنیم

وزیران خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام با رد اقدام آمریکا در به کارگیری مکانیسم ماشه، تاکید کردند از این اقدام که با تلاش‌های آنها برای حفظ برجام ناسازگار است، حمایت نمی‌کنند.

«آلیک» - وزیران خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام با رد اقدام آمریکا در به کارگیری مکانیسم ماشه، تاکید کردند از این اقدام که با تلاش‌های آنها برای حفظ برجام ناسازگار است، حمایت نمی‌کنند.

به گزارش ایرنا، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه و دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس عصر پنج‌شنبه با صدور بیانیه مشترکی افزودند: سه کشور متعهد هستند که روند و سازوکارهایی که پایه و اساس چندجانبه‌گرایی را تشکیل می‌دهند، حفظ کنند.

وزیران سه کشور اروپایی با تاکید بر حفظ اقتدار و اعتبار شورای امنیت سازمان ملل، تصریح کردند: از کلیه اعضای شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهیم که از هرگونه اقدامی که فقط موجب شکاف بخشیدن به اختلافات در شورای امنیت می‌شود یا پیامدهای جدی دارد، خودداری کنند.

در این بیانیه آمده است: فرانسه، آلمان و انگلیس متذکر می‌شوند که آمریکا به مشارکت خود در برجام به دنبال خروج هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۷ از این توافق، خاتمه داده است. موضع ما در این رابطه به صراحت به رئیس و اعضای شورای امنیت بیان شده است.

فرانسه، آلمان و انگلیس در این بیانیه افزوده‌اند: برخلاف مشکلات مهم ناشی از خروج ایالات متحده، به برجام متعهد هستیم و اعتقاد داریم که باید مساله عدم رعایت سیستماتیک ایران به تعهدات برجامی خود، از طریق گفت‌وگو بین شرکت کنندگان برجام و از جمله از طریق کمیسیون مشترک و استفاده از مکانیسم حل اختلاف، حل کنیم.

سه کشور اروپایی در بیانیه خود بدون اشاره به ناتوانی خود در اجرای تعهدات برجامی تاکید کردند: به منظور حفظ توافقنامه، ما از ایران می‌خواهیم که تمام اقدامات مغایر با تعهدات هسته ای خود را معکوس کند و بدون تاخیر به اجرای کامل برگردد.

در بیانیه این سه عضو برجام از انقضای محدودیت تسلیحاتی ایران در ۲۷ مهر ماه ابراز نگرانی شده و آمده است: سه کشور اروپایی مصمم هستند پاسخهای کافی را برای این چالش‌ها به دست آورند و به همکاری با تمام اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد ادامه می‌دهند تا مسیری رو به جلو بیابند که موجب ایجاد فضایی برای دیپلماسی بیشتر شود.

وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه افزوده‌اند: تلاش‌های ما بر اساس نیاز به حمایت از اقتدار و کرامت شورای امنیت سازمان ملل و پیشبرد امنیت و ثبات منطقه هدایت می شود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։