فا

سیاست

چهارشنبه, 26 شهریور 1399 08:47

پمپئو بار دیگر رویای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را تکرار کرد

با وجود شکست دولت ترامپ برای تمدید تحریم تسلحیاتی ایران و مخالفت جهانی با این خواسته نامشروع کاخ سفید، مایک پمپئو بار دیگر به نوعی رویای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را تکرار کرد.

«آلیک» - با وجود شکست دولت دونالد ترامپ برای تمدید تحریم تسلحیاتی ایران و مخالفت جهانی با این خواسته نامشروع کاخ سفید، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر به نوعی رویای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را تکرار کرد.

به گزارش ایرنا، پمپئو در گفت و گو با شبکه رادیویی فرانس اینتر فرانسه مدعی شده است که امریکا آجازه نخواهد داد ایران تانک های چینی و سامانه های دفاع هوایی روسی بخرد.

او همچنین در حرف هایی مداخله جویانه در امور لبنان مدعی شد که واشنگتن اجازه فروش سلاح از سوی ایران به حزب الله لبنان و تخریب تلاش های امانوئل مکرون در این کشور را نخواهد داد.

پمپئو ضمن مداخله در امور فرانسه نیز گفته است اگر پاریس می خواهد که به حل بحران در لبنان کمک کند باید مسئله تسلیحاتی حزب الله لبنان را مورد توجه قرار دهد.

آمریکایی‌ها بویژه در یکی دو ماه اخیر با نزدیک شدن به موعد ۲۷ مهر ماه ۹۹ یعنی زمان پایان تحریم‌های تسلیحاتی با تمام توان به مصاف برجام آمدند تا این توافق را از بین ببرند و خیال‌ تندرو ها را از پایان برجام آسوده کنند به گونه‌ای که حتی دولت بعدی آمریکا - فارغ از آنکه چه کسی در صدر کار قرار می‌گیرد - دیگر نتواند اراده و فرصتی برای بازگشت به آن داشته باشد.

در این چارچوب آنها از سه ماه قبل تلاشی را آغاز کردند تا شورای امنیت را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران متقاعد کنند. در حالی که آنها دو سال و نیم پیش از توافق هسته‌ای خارج شده‌اند، با ادعای عضویت در برجام و مشارکت در قطعنامه ۲۲۳۱، به موادی از قطعنامه ۲۲۳۱ استناد کردند تا مکانیسم حل اختلاف که ممکن است منجر به بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران منجر شود را فعال کنند.

با وجود مانورهای تبلیغاتی پی در پی مایک پمپئو و برایان هوک و فشارها و ارعاب‌هایی که دولتمردان آمریکایی نسبت به کشورهای دیگر از جمله متحدان اروپایی خود داشته‌اند، آمریکا نتوانست متحدی بهتر و بزرگ‌تر از جمهوری دومینیکن پیدا کند؛ اتفاقی که حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران آن را شکستی مفتضحانه و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز آن را یک هدیه از طرف دستگاه دیپلماسی به مردم ایران توصیف کرد.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։