فا

سیاست

جمعه, 11 مهر 1399 18:36

ارمنستان خواستار حذف افغانستان از معاهده امنیت جمعی شد

آرارات میرزویان در اعتراض به حمایت کابل از باکو در جریان مناقشات اخیر بر سر قره باغ بطور رسمی از دبیرخانه مجمع پارلمانی سازمان پیمان امنیت جمعی خواست تا عضویت افغانستان در این نهاد منطقه‌ای را لغو کند.

«آلیک» - آرارات میرزویان رئیس مجلس ارمنستان در اعتراض به حمایت کابل از باکو در جریان مناقشات اخیر بر سر قره باغ بطور رسمی از دبیرخانه مجمع پارلمانی سازمان پیمان امنیت جمعی خواست تا عضویت افغانستان در این نهاد منطقه‌ای را لغو کند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری آرمن پرس ارمنستان گزارش داد که رئیس مجلس ارمنستان درحالی خواستار لغو عضویت افغانستان در سازمان پیمان امنیت جمعی شد که وزارت خارجه افغانستان در بیانیه‌ای از جمهوری آذربایجان در اختلافات ارضی این کشور با ارمنستان حمایت کرده بود.

براساس این گزارش، آرارات میرزویان رئیس پارلمان ارمنستان گفت که پارلمان این کشور از سازمان معاهدۀ امنیت جمعی (سستو) رسماَ خواسته که روند لغو عضویت ناظر افغانستان را در این سازمان، آغاز کند.

او گفت که این خواست را در پاسخ به اعلامیۀ افغانستان در ارتباط با منازعه میان ارمنستان و آذربایجان مطرح کرده‌اند، چون این دو کشور بر سر منطقۀ ناگورنو قره‌باغ با هم درگیر شده‌اند.

وزارت خارجه افغانستان روز دوشنبه با صدور بیانیه ای تصریح کرده بود: منطقه ناگورنو قره‌باغ در سطح بین‌المللی به عنوان بخشی از آذربایجان برسمیت شناخته شده است و افغانستان خواستار پایان اِشغال آن است.

وزارت خارجه افغانستان همچنین تاکید کرده بود که کابل خواستار برقراری دوباره آتش‌بس و رفع بحران طولانی در این منطقه از راه مسالمت‌آمیز است.

سازمان پیمان امنیت جمعی در سال ۲۰۰۲ ایجاد شد و کشورهای روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان اعضای دائم آن هستند و افغانستان و صربستان نیز از سال ۲۰۱۳ تاکنون به عنوان اعضای ناظر به عضویت این سازمان درآمدند.

گفتنی است که اهداف اصلی این سازمان حفظ و تامین امنیت کشورهای عضو، مبارزه با تروریسم و جنایات سازمان یافته، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جنگ‌افزار و جابجایی آن در منطقه و مبارزه با افراطگرایی و تجزیه‌طلبی می‌باشد.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։