فا

سیاست

دوشنبه, 14 مهر 1399 10:29

قمار ترکی، سوريه ای شدن جنگ

هدف اصلی طراحان و کارگردانان جنگ امروزه قره باغ، اخراج روسيه از قفقاز جنوبی و سپس از کل قفقاز است. 

واهرام پطروسیان - داویت ماناسیان

 

«آلیک» - هدف اصلی طراحان و کارگردانان جنگ امروزه قره باغ، اخراج روسيه از قفقاز جنوبی و سپس از کل قفقاز است. يکی از گزينه ها سوريه سازی درگيری قره باغ است. ترکيه در تلاش است تا به عنوان يک بازيگر مهم و تأثيرگذار وارد روند صلح قره باغ شود و مجبور کند تا طرح پيشنهادی گروه مينسک سازمان امنيت و همکاری اروپا را کنار بگذارند. تقريباً در تمام سخنرانی های رئيس جمهور اردوغان، گروه مينسک سازمان امنيت و همکاری اروپا مورد هدف قرار می گيرد.

 

ترکیه بدنبال چیست؟

برای ترکيه، فعاليت موثر نيروهای تروریست تکفیری مد نظر نيست، بلکه هدف تنها حضورآن ها در منطقه است، که به طور خودکار معنای سوريه سازی فرايندهای موجود را در چارچوب درگيری را دارد. در صورت اجرای چنين سناريويی، بدون در نظر گرفتن نتيجه جنگ برای آذربايجان، برنده واقعی ترکيه خواهد بود و به کار گيری گروه های تروريستی فعال سوری و ليبیایی در قره باغ پيامی از سوريه سازی تحولات هم از نظر سياسی و هم از نظر نظامی دارد.

در واقع، جنگی که از ششم مهر ماه آغاز شده تاکنون با شکست آذربایجان ادامه داشته و خبرها حاکی است که آذربايجان فرماندهی نيروهای مسلح خود را کاملاً تحت کنترل ترکيه قرار داده است.

جنگ فعلی جنگ ارمنيان و ترکيه است. ترکيه و آذربايجان می خواهند به جنگ مذکور ماهيت ارمنی - ترکی بدهند و از حمايت دولت ها و ملت های ترک زبان برخوردار شوند. در اين زمينه، می توان اين واقعيت را در نظر گرفت که گروه های تروریست تکفیری (از جمله ترکمن ها)، گروه های تروريستی «سلطان مراد» ،«حمزه» و «نورالدين الزنکی» نیز در منطقه حضور دارند. ستيزه جويان جنبش اسلامی شرق ترکيه (اويغورها) با تجربه سوريه به اين منطقه نقل مکان کرده اند و در تظاهرات ضد ارمنی استان های آذری نشین ایران (اردبيل، تبريز، اروميه) در حال گردش بودند.

 

ماهيت روسی - ترکيه ای جنگ

ترکيه با تقويت خود در قفقاز جنوبی، قدرت و حوزه چانه زنی اش را در خاورميانه و فراتر از خاورمیانه  گسترش می دهد. این جنگ برای ترکیه هدفی دیگر یعنی تضعيف سازمان پيمان امنيت جمعی را نیز دارد. زيرا در چارچوب شعارهای «يک ملت، دو کشور»، «يک ملت، يک ارتش» بر کارايی اتحاد ترکيه و آذربایجان تأکيد می شود و سازمان پيمان امنيت جمعی و همکاری بين متحدان اين اتحاد به پس زمينه رانده خواهد شد.

اين جنگ از اهميت روانی و نمايشی نيز برخوردار است. ارتش ترکيه اگرچه عمليات فرامرزی زيادی در شمال عراق، شمال سوريه و ليبی انجام می دهد، اما تا این لحضه به واسطه حضور و قدرت روسيه از هر گونه درگيری و مداخله نظامی در قفقاز جنوبی پرهیز می کرد اما اینبار با عبور از خط قرمز روسیه، جنگ روانی با این کشور را نیز آغاز کرد. در واقع ترکيه در این جنگ پیام هایی نیز برای يونان، فرانسه و ساير کشورهای اتحاديه اروپا در مورد عزم سياسی و نظامی اش ارسال کرد.

ورود عوامل و بازيگران جديد به منطقه با تغييرغيرقابل پيش بينی توازن قوا همراه خواهد بود، که نه تنها منجر به تجديد نظر در چارچوب مذاکره در مسئله قره باغ می شود، بلکه روسيه را با موضوعات قومی، منطقه ای و مذهبی پسا شوروی نیز روبرو خواهد کرد.

 

منبع: https://armenpress.am/arm/news/1030161.html

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։