فا

سیاست

سه شنبه, 15 مهر 1399 09:45

روسیه، آمریکا و فرانسه خواستار «توقف فوری» درگیری‌ها در قره باغ شدند

وزیران خارجه سه کشور روسیه، فرانسه و آمریکا، موسوم به گروه مینسک با انتشار بیانیه‌ای مشترک جنگ قره باغ را «تهدیدی غیرقابل قبول برای ثبات منطقه» خواندند و کشتار غیرنظامیان را محکوم کردند.

«آلیک» - براساس بیانیه کرملین، رئیس‌جمهوری روسیه در گفت‌وگوی تلفنی با نخست‌وزیر ارمنستان بر لزوم خاتمه یافتن فوری درگیری‌ها میان ارمنستان و جمهوری‌ آذربایجان در قره‌باغ تاکید کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در بیانیه کرملین آمده است: با درخواست طرف ارمنستانی، مکالمه‌ای تلفنی میان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان انجام شد. گفت‌وگو بر سر شدت یافتن رویارویی مسلحانه در منطقه قره‌باغ بود که به یک درگیری تمام‌عیار تبدیل شده و تلفات جدی برای دو طرف از جمله در میان غیرنظامیان به بار آورده است و این وضعیت هنوز ادامه دارد.

پیش از آن سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در جریان گفت‌وگو با جیحون بایراموف، همتای آذربایجانی خود بر سر درگیری‌های کنونی و افزایش تلفات غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده و بار دیگر بر لزوم برقراری آتش‌بس فوری تاکید کرد.

از زمان آغاز دور جدیدی از درگیری‌ها در منطقه قره‌باغ از ۲۷ سپتامبر، جامعه بین‌المللی خواستار پایان یافتن خصومت‌ها و بازگشت به مذاکرات میان طرفین با نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا شده است.

همزمان وزیران خارجه سه کشور روسیه، فرانسه و آمریکا، موسوم به گروه مینسک با انتشار بیانیه‌ای مشترک جنگ قره باغ را «تهدیدی غیرقابل قبول برای ثبات منطقه» خواندند و کشتار غیرنظامیان را محکوم کردند.

در این بیانیه آمده است که «تحت هیچ شرایطی حملات اخیر که تاسیسات غیرنظامی را هدف قرار داده» قابل قبول نیست.

ژان ایو لودریان، مایک پمپئو و سرگئی لاوروف، وزیران خارجه فرانسه، آمریکا و روسیه همچنین خواستار «آتش‌بس فوری و بدون قید و شرط» شده‌ و از باکو و ایروان خواستند تا از هم اکنون روند حل و فصل اختلافاتشان را «با تکیه بر معاهدات بین المللی مورد قبول طرفین» آغاز کنند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։