فا

سیاست

دوشنبه, 21 مهر 1399 18:23

لاوروف برای اجرای کامل آتش بس در قره باغ ابراز امیدواری کرد

سرگئی لاوروف در دیدار با همتای ارمنستانی خود برای اجرای کامل آتش بس در منطقه قره باغ ابراز امیدواری کرد.

«آلیک» - سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با زهراب مناتساکانیان همتای ارمنستانی خود برای اجرای کامل آتش بس در منطقه قره باغ ابراز امیدواری کرد.

به گزارش ایرنا از وزارت امور خارجه روسیه، لاوروف امروز دوشنبه در آغاز مذاکرات با مناتساکانیان با بیان اینکه امروز برای مذاکرات از پیش برنامه ریزی شده دیدار می کنیم، اظهار داشت: دیدار شما از مدتها پیش مورد توافق قرار گرفته بود اما بدیهی است که همزمان با تلاش های جدی برای کاهش تنش ها در منطقه مناقشه قره باغ که در آن (تلاش های برای صلح) شماری از اعضای جامعه جهانی شرکت می کنند، برگزار می شود.

وزیر خارجه روسیه با اشاره به مذاکرات سه جانبه دو روز پیش وی با شرکت وزیران خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان گفت: به ابتکار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه توافق مهمی بدست آمد و در زمان حاضر شاهدیم که این توافق (آتش بس) بطور کامل اجرا نمی شود و اقدامات نظامی جریان دارد.

وی افزود: امیدواریم تماس های شما با ما و همسایه آذربایجانی از جمله از طریق وزارت دفاع، امکان برای تامین کامل اجرای توافق ها را که در مذاکرات سه جانبه بدست آمد فراهم کند.

در جریان مذاکرات سه جانبه وزیران خارجه روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مسکو، سه طرف توافق کردند از ساعت ۱۲ ظهر روز شنبه ۱۹ مهر در خطوط حائل در قره باغ آتش بس برقرار شود.

لاوروف گفت: بدیهی است که در کنار این موضوع کلیدی امروز همه مسائل مربوط به همکاریهای دوجانبه، شرکت دو کشور در اتحادیه های مختلف، همکاری در عرصه بین المللی از جمله سازمان ملل و سازمان امنیت و همکاری اروپا را بررسی کنیم.

وزیر خارجه ارمنستان هم گفت: راهکار نظامی برای مناقشه قره باغ برای همه فاجعه بار خواهد بود و هیچ راهی نباید جایگزین راه حل سیاسی برای حل این مناقشه شود.

زهراب مناتساکانیان افزود: ما به هیچ وجه امید خود را ازدست نمی دهیم تا به آنچه که در روز شنبه توافق کردیم را تحقق بخشیم. وی تصریح کرد: این اهمیت فراوان دارد زیرا راهکار نظامی آینده ای ندارد و برای همه فاجعه بار خواهد بود. راه جایگزین راهکار صلح غیرقابل قبول است و منجر به بی ثباتی کل منطقه می شود.

وزارت امور خارجه روسیه امروز در بیانیه ای درباره دیدار وزیران خارجه روسیه و ارمنستان اعلام کرد: مناتساکانیان در مذاکره با لاوروف، در خصوص طیف وسیعی از موضوعات همکاری های دوجانبه و همکاری دو کشور در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا، سازمان پیمان امنیت جمعی و جامعه همسود گفت و گو می کند و دو طرف مواضع خود در سازمان ملل، سازمان امنیت و همکاری اروپا، شورای اروپا، سازمان همکاری کشورهای حوزه دریای سیاسی و سایر سازمان های بین المللی هماهنگ می کنند.

وزیران خارجه روسیه و ارمنستان درباره موضوعات بین المللی و منطقه ای تبادل نظر و گفت وگو خواهند کرد و روند اجرای برنامه رایزنی های وزارت خارجه روسیه و ارمنستان در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱میلادی را بررسی می کنند.

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهوری روسیه نیز امروز دوشنبه در مکالمات تلفنی با سران جمهوری آذربایجان و ارمنستان، بر رعایت سازو کار آتش بس در قره باغ تاکید کرد.

به گزارش ایرنا از مسکو، این خبر توسط سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای ارمنی خود، زهراب مناتساکانیان، اعلام شد.

لاوروف با اشاره به تماس تلفنی پوتین با سران این کشورها گفت: مسکو مسئله رعایت رژیم آتش بس در منطقه قره باغ را مهم و کلیدی می داند.

وی تصریح کرد: در مکالمات تلفنی بین  پوتین و همتایانش در باکو و ایروان موضوع راستی آزمایی آتش بس مورد بررسی قرار گرفت.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։