فا

سیاست

یکشنبه, 27 مهر 1399 08:44

روسیه خواستار پایبندی ایروان و باکو به توافق مسکو شد

سرگئی لاوروف در گفت و گو با وزیران خارجه ارمنستان و آذربایجان خواستار پایبندی آنها به بیانیه سران گروه مینسک و همچنین توافقات به عمل آمده در نشست شنبه هفته گذشته مسکو در باره مناقشه قره باغ شد.

«آلیک» - سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه در گفت و گو با زهراب مناتساکانیان و جیحون بایراموف وزیران خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان خواستار پایبندی آنها به بیانیه سران گروه مینسک و همچنین توافقات به عمل آمده در نشست شنبه هفته گذشته مسکو در باره مناقشه قره باغ شد.

به گزارش ایرنا از مسکو،  وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای درباره مذاکره تلفنی روز گذشته وزیران خارجه روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان نوشت: در این گفت و گو ها اوضاع منطقه مناقشه قره باغ بررسی و لاوروف بر پایبندی به توافق به عمل آمده در نشست مسکو و همچنین حفظ اهمیت بیانیه روسای جمهوری روسیه، فرانسه و آمریکا در  مورخه یکم اکتبر جاری تاکید کرد.

روسای جمهوری روسیه، آمریکا و فرانسه ۱ اکتبر جاری (۱۰ مهر) در بیانیه‌ای مشترک خواستار پایان فوری درگیری میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مساله قره باغ شدند. 

ولادیمیر پوتین، دونالد ترامپ و امانوئل مکرون در این بیانیه تاکید کردند که به عنوان روسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، قاطعانه تشدید خشونت‌ها در قره باغ را محکوم می‌کنند. 

همچنین در شب ۱۰ اکتبر (۱۹ مهر)، مذاکرات وزیران خارجه آذربایجان و ارمنستان در مسکو انجام و باکو و ایروان با آتش بس از ظهر ۱۹ مهر، برای  مبادله اسرا و اجساد سربازان کشته شده توافق کردند.

در این  گفت وگوها لاوروف خواستار رعایت کامل مفاد بیانیه مشترک وزیران خارجه روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان در دهم اکتبر شد که در آن طرفین بر آتش بس در قره باغ موافقت کردند. 

در گفت وگوی لاوروف با وزیران خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر اهمیت توافق های بدست آمده در مسکو برای برگزاری مذاکرات به منظور دستیابی به راه حل صلح آمیز بر اساس اصول اساسی با میانجی گری سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا تاکید شد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։