فا

سیاست

دوشنبه, 05 آبان 1399 19:26

مدیرکل آژانس: خواستار دیپلماسی برای حفظ برجام هستیم

رافائل گروسی امروز  در صفحه توئیتر خود، با اعلام رایزنی‌های اخیرش با هایکو ماس از جمله در خصوص برجام، گفت که این نهاد بر ادامه روند دیپلماتیک برای حفظ برجام تاکید دارد.

«آلیک» - مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز دوشنبه در صفحه توئیتر خود، با اعلام رایزنی‌های اخیرش با وزیر امور خارجه آلمان از جمله در خصوص برجام، گفت که این نهاد بر ادامه روند دیپلماتیک برای حفظ برجام تاکید دارد.

به گزارش ایرنا، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز دوشنبه در برلین با رئیس دستگاه دیپلماسی آلمان دیدار و گفت‌وگو کرد. وی در پیامی توییتری دیدارش با هایکو ماس را عالی توصیف و تاکید کرد که در این نشست در خصوص مسائل مهمی از جمله بحران کرونا و توافق هسته ای ایران رایزنی کرده است.

وی همچنین آلمان را یکی از اصلی ترین شرکای آژانس بین المللی انرژی اتمی برای اجرای مفاد برجام و از حامیان آن نامید. 

در همین حال بنا بر اعلام صفحه توییتر وزارت خارجه آلمان، در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی که پس از این دیدار برگزار شد گروسی با بیان این که در چنین شرایط بحرانی به آلمان سفر کرده تا در مورد آخرین تحولات مقابله با همه گیری کرونا و نیز نقش آژانس بین المللی در نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران بحث و تبادل نظر کند گفت این وظیفه مهمی است که این نهاد روی صدها تاسیسات هسته ای در جهان انجام می دهد.

گروسی با بیان اینکه روند نظارت بر این تاسیسات در برهه کنونی به دلیل شرایط موجود در جهان دشوارتر از پیش شده است، افزود: ما البته موارد مهمی مانند ایران را داریم که تلاش و همکاری ویژه ای را در این راستا می طلبد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پیشتر از همکاری ایران برای دسترسی آژانس به مراکز مورد درخواست این نهادی بین المللی خبر داده بود.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین آلمان را از جمله اصلی ترین کشورهای حامی فعالیت های این نهاد نامید و تاکید کرد که برلین همواره در مرکز تلاش هایی بوده که روند حل اختلافات با ایران را به مسیر دیپلماتیک سوق داده است و آژانس مصمم است این مسیر را همچنان ادامه دهد.

 

آلمان: تروئیکای اروپایی همچنان خواستار حفظ برجام است

وزیر امور خارجه آلمان امروز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رافائل گروسی از ادامه تلاش تروئیکای اروپایی برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران خبر داد.

به گزارش ایرنا، هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان پس از دیدار با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر ادامه همکاری تروئیکای اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس) با این نهاد در راستای حفظ توافق هسته ای با ایران تاکید کرد.

وی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با گروسی که در برلین برگزار شد گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی در شرایط بحرانی کرونا به اقدامات بازرسی خود در سطح جهان ادامه داده است؛ این ارزشمند بوده و نشانگر علت اعتماد واقعی به این سازمان فراجناحی و فرامنطقه ای است.

به گفته ماس آژانس در همین شرایط کرونایی توانسته است نظارت و راستی آزمایی برنامه هسته ای ایران را ادامه دهد.

وزیر امور خارجه آلمان تاکید کرد که این کشور به همراه فرانسه و انگلیس به تلاش های خود برای حفظ توافق هسته ای با ایران ادامه می دهد و در این راستا همچنان بطور نزدیک با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری خواهد کرد.

وی افزود: نقش آژانس در پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای بسیار مهم است و نباید نادیده گرفته شود. این نهاد همچنین مسئول نظارت بر توافق هسته ای با ایران بوده و می کوشد این توافق به شکل کامل اجرا شود.

حرف های وزیر خارجه آلمان در مورد حمایت از برجام در حالی مطرح می شود که تروئیکای اروپایی با گذشت دو سال از خروج آمریکا از این توافق بین المللی، هنوز اقدامی عملی در راستای اجرای تعهدات خود در قبال این توافق انجام نداده اند و فقط به حرف بسنده کرده اند.

ماس در بخش دیگری از سخنان خود گفت برای اینکه پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای به خوبی اجرا و تقویت شود، باید توجه ویژه ای به موضوع خلع سلاح هسته ای داشت. در این راستا روسیه و آمریکا می توانند نقش مهمی به ویژه با بازگشت به پیمان استارت جدید ایفا کنند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։