Print this page
پنج شنبه, 08 آبان 1399 18:07

فرستاده ویژه ایران از مسکو به ایروان رفت

سیدعباس عراقچی مسکو را به سمت ایروان ترک کرد.

«آلیک» - سیدعباس عراقچی فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران که به منظور معرفی و تبیین ابتکار ایران برای پایان دادن به اختلافات جمهوری آذربایجان و ارمنستان در مورد قره باغ بعد از باکو به روسیه سفر کرده بود، مسکو را به سمت ایروان ترک کرد.

به گزارش ایرنا از مسکو، عراقچی بعد از پایان مذاکرات با آندری رودنکو نماینده ویژه روسیه در امور قره‌باغ و سرگئی ریابکوف همتای روسی خود در امور برجام، هنگام ترک مسکو گفت: طرح تهران درباره مناقشه قره باغ را که بر مبنای اصول انسان دوستانه و توجه به خواست های طرف‌های درگیر تهیه شده  پیشنهاد داده ایم و منتظر دریافت پاسخ از طرف های مناقشه می مانیم.

وی تصریج کرد بعد از سفر باکو مذاکرات فشرده ای را در روسیه داشتیم و در باره مناقشه قره باغ و راههایی که برای پایان دادن به این بحران با توجه به طرح جمهوری اسلامی ایران می توان در نظر گرفت بحث شد.

وی در جلسه با رودنکو، که دیدگاههای روسیه را مطرح و باز کرد، افزود: نکته مهم این است که رویکردهای هر دو کشور نسبت به این بحران از شباهت های بسیار زیادی برخوردار است و می توان گفت که دو کشوری که تا الان بی طرفی خود را حفظ کرده اند برای خاتمه دادن به این بحران در یک جهت حرکت می کنند و ظرفیتهای بزرگی بین دو طرف در این مورد وجود دارد.

عراقچی اظهار داشت: در این نشست ها قرار شد که طرف روسیه طرح ایران را به طور کامل مطالعه کند و ما بزودی با هم در این مورد در تماس باشیم و از نقطه نظرات جزئی آنها آگاه شویم.

وی تصریح کرد: در قدمهای بعدی در سفر به ایروان و آنکارا هم مذاکرات انجام و در باره این سفر یک نتیجه گیری و جمع بندی خواهیم داشت.

وی درباره نشست خودبا سرگئی ریابکوف همتای روسی خود در امور برجام نیز گفت: در مورد مذاکرات هسته ای و برجام هم با ریابکوف؛ در باره آخرین وضعیت برجام ؛ احتمالات آینده و سناریوهایی که ممکن است وجود داشته باشد و اینکه چگونه با این سناریوها برخورد کنیم و همینطور چالشهایی که در این مورد وجود دارد بحث و بررسی شد.

سفر منطقه‌ای عراقچی برای پیشبرد ابتکار ایران در زمینه حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ که از باکو شروع و امروز پنجشنبه در مسکو ادامه یافت طی امشب و فردا در ایروان و آنکارا  به پایان خواهد رسید.

اخبار مرتبط