فا

سیاست

شنبه, 10 آبان 1399 10:50

بیانیه گروه مینسک درباره دیدار وزیران خارجه جمهوری آذبایجان و ارمنستان

روسای گروه میانجی مینسک وابسته به سازمان امنیت و همکاری اروپا در پی مذاکرات برگزار شده با حضور زهراب مناتساکانیان و جیحون بایراموف در شهر ژنو برای حل مناقشه قره باغ، بیانیه مشترکی درباره نتایج این مذاکرات صادر کردند.

«آلیک»  - روسای گروه میانجی مینسک وابسته به سازمان امنیت و همکاری اروپا در پی مذاکرات برگزار شده با حضور وزیران خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان در شهر ژنو برای حل مناقشه قره باغ، بیانیه مشترکی درباره نتایج این مذاکرات صادر کردند.

به گزارش ایرنا، دور جدید مذاکرات حل مناقشه قره باغ شب گذشته با حضور جیحون بایراموف و زهراب مناتساکانیان وزیران خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان و نیز ایگور پاپوف، استفان ویسکونتی و آندره شافر نمایندگان روسیه، فرانسه و آمریکا در گروه میانجی مینسک، آغاز شد و تا بامداد امروز شنبه ادامه داشته است .

پس از پایان این دور از مذاکرات، کشورهای عضو گروه مینسک بیانیه مشترکی صادر کردند که در آن آمده است که روسای این گروه در ابتدا دیدارهای جداگانه‌ای با وزیران خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان داشته و سپس مذاکرات با حضور همه نمایندگان ادامه یافت. میانجیگران بار دیگر طرفین مناقشه را به اجرای تعهدات خود درباره توافقات برقراری آتش‌بس حاصله در مذاکرات قبلی در مسکو، پاریس و واشنگتن، دعوت کردند.

بر اساس این بیانیه، طرفین مناقشه بدون به خطر انداختن اجرای آتش‌بس و یا سایر تعهدات، در خصوص برداشتن برخی گامها به منظور توقف درگیریها در قره باغ توافق کردند .

توافقات حاصله در این مذاکرات شامل خودداری طرفین مناقشه از حمله عمدی به افراد غیرنظامی و یا مناطق غیر نظامی، مشارکت فعال در مبادله اجساد جان باختگان در میدان نبرد و فراهم کردن شرایط لازم در این زمینه برای فعالیت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و  نماینده رسمی سازمان امنیت و همکاری اروپا ، ارایه لیست اسیران جنگی با هدف تامین مبادله آنها می‌باشد .

در این  بیانیه آمده است: روسای گروه میانجی مینسک برای رسیدن به راه حل مسالمت‌آمیز حل مناقشه قره باغ، فعالیت میانجی‌گری خود را به صورت فعال ادامه خواهند داد .

مذاکرات حل مسالمت‌آمیز مناقشه قره باغ در ژنو همچنین با حضور فیلیپو گراندی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و پتر مائورر رییس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی برگزار شد .

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։