فا

سیاست

شنبه, 01 آذر 1399 08:56

پوتین: حل مناقشه قره باغ برای امنیت روسیه مهم است

ولادیمیر پوتین حل و فصل مناقشه قره‌باغ برای امنیت داخلی روسیه را مهم خواند.

«آلیک» - ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، حل و فصل مناقشه قره‌باغ برای امنیت داخلی روسیه را مهم خواند.

به گزارش ایرنا از دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، پوتین روز گذشته در جلسه وبیناری با مقامهای روسیه درخصوص مأموریت صلحبانی در قره باغ اظهار کرد: در روسیه میلیون ها ارمنی و آذری زندگی می کنند و بدون مبالغه، پیوندهای محکم و با قرنها قدمت، ما را به این جمهوری ها پیوند می دهد.

وی ادامه داد: این مساله برای ما جنبه سیاسی- داخلی نیز دارد و در این ارتباط از نقطه نظر تأمین امنیت داخلی و از نظر سیاسی اهمیت فراوان دارد.

رئیس جمهوری روسیه در ادامه با بیان اینکه صلحبانان روسی در منطقه (قره باغ) دقیق و هماهنگ اقدام می کنند، اضافه کرد: استقرار صلحبانان روسی در قره باغ، امکان برای توقف خونریزی و گریز از قربانیان انسانی جدید را فراهم کرد. مین زدایی سریع به برقراری مطمئن ارتباطات در این منطقه کمک کرد.

وی افزود: نظامیان روس در قره باغ به طور موثر رعایت آتش بس از سوی همه طرف ها را نظارت می کنند. وضع منطقه در کل تثبیت یافته است.

به گفته پوتین، صلحبانان روسی پناهندگان را همراهی می کنند و اماکن مسکونی، جاده ها، زیرساخت های حمل و نقل و اماکن عمومی را به حالت امن در می‌آورند و امنیت کاروان محموله کمک های انسانی را تامین می کنند.

وی همچنین در ادامه سخنان خود بر لزوم جلوگیری از تلاش ها برای متوقف کردن اجرای توافقنامه سه جانبه سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان درباره صلح قره باغ تاکید کرد.

رئیس جمهوری روسیه گفت: افرادی که چنین تلاش هایی را می کنند باید بدانند که راه دیگر غیر از آن (اجرای توافقنامه سه جانبه) تنها به جنگ منتهی می شود و اگر این واقعه رخ دهد، آنها مسوول قربانی شدن افراد در جنگ خواهند بود. 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم و به نقل از خبرگزاری نووستی، سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه نیز روز گذشته در نشست ویژه دولت با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور در خصوص فعالیت نیروهای حافظ صلح روسی در منطقه قره‌باغ کوهستانی، اعلام کرد که نیروهای نظامی روسیه استقرار خود را در کل منطقه به پایان رسانده و انجام وظایف محوله خویش را آغاز کرده‌اند.

وزیر دفاع روسیه گزارش داد: «برای اجرای مأموریت در مجموع ۲۵۰ پرواز هوایی انجام شد و یک‌هزار و ۹۶۰ نیروی نظامی به‌همراه ۵۵۲ دستگاه تجهیزات مورد نیاز آنها به منطقه حمل شدند و ۲۳ پست نظارتی در قره‌باغ مستقر شده است. یک سیستم فرماندهی و کنترل برای مدیریت عملیات حفاظت از صلح ایجاد شده است که امکان پاسخگویی سریع به هرگونه تغییرات در روند اوضاع را فراهم می‌کند».

به ‌گفته شایگو، کریدور لاچین و کل سرزمین قره‌باغ کوهستانی تحت کنترل کامل نیروهای حافظ صلح روسی قرار دارد و قلمروی کریدور و ۲۸ کیلومتر از جاده استپاناکرت (مرکز جمهوری قره‌باغ) به‌طور کامل از مواد منفجره و تجهیزات نظامی پاکسازی شده است. تا به امروز، ۴ هزار و ۴۳۶ پناهنده با خیال راحت به استپاناکرت برگردانده شده و ترافیک ایمن در این شهر و حومه آن از ۱۷ نوامبر (۲۷ آبان ماه) آغاز شده است.

روسیه هفته گذشته در چارچوب توافق با ارمنستان و جمهوری آذربایجان، واحدهای صلحبان به قره باغ اعزام کرده و قرار است در مجموع یکهزار و ۶۰۰ نیروی نظامی روس در این منطقه مستقر شوند.

به ابتکار روسیه، روز دهم نوامبر (۲۰ آبان) سندی برای تحقق آتش‌بس کامل و رفع تمام خصومت‌ها در منطقه درگیری قره‌باغ به امضای الهام علی‌اف، نیکول پاشینیان و ولادیمیر پوتین رسید.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։