فا

سیاست

دوشنبه, 10 آذر 1399 12:40

راهپیمایی ارامنه برای مشخص شدن سرنوشت سربازان مفقود در قره باغ

حدود هزار تن از مردم ارمنستان روز گذشته به خیابان‌های ایروان آمده و از مقامات خواستند تا برای پیدا کردن سربازان مفقود شده در درگیری‌های اخیر در قره‌باغ اقدامی انجام دهند.

«آلیک» - حدود هزار تن از مردم ارمنستان روز گذشته به خیابان‌های ایروان، پایتخت این کشور آمده و از مقامات خواستند تا برای پیدا کردن سربازان مفقود شده در درگیری‌های اخیر با آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ اقدامی انجام دهند.

به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه، معترضان از جمله هنرمندان محلی با در دست داشتن تصاویری از سربازان مفقودالاثر و پوسترهایی که روی آنها نوشته شده بود "برای بازگشت اسیران‌مان کمک کنید" در خیابان‌های ایروان راهپیمایی کردند.

در میانه این راهپیمایی، معترضان نامه‌ای را خطاب به سفیر روسیه در ایروان قرائت کردند و در آن از وی خواستند تا شخصا در این روند مداخله کند و درخواست آنها را به گوش مسکو برساند.

درگیری شش هفته‌ای بر سر منطقه قره‌باغ با توافق صلحی به میانجی‌گری روسیه متوقف شد و این توافق صلح در تاریخ ۹ نوامبر توسط طرفین درگیر امضا شد.

در این توافق به تبادل زندانیان و اجساد تاکید شده است.

خبرنگاران خبرگزاری فرانسه گزارش دادند روز شنبه نیز گروهی ۳۰ نفره از مردم در شهر استپاناکرت، مرکز قره باغ تجمع کرده بودند.

این معترضان برای زمان کوتاهی یکی از خیابان‌های اصلی این شهر را مسدود کردند تا اینکه آراییک هاروتونیان، رئیس جمهور جمهوری آرتساخ نمایندگان این گروه را پذیرفت.

یکی از این نمایندگان پس از این نشست گفت: ما خواستار اقدام فوری برای حل این مشکل هستیم. اما مقامات می‌گویند این مساله دست آنها نیست و به آذربایجان بستگی دارد.

یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی که به دنبال پسرش است، گفت: سربازان مفقود شده منتظرند تا ارامنه بیایند و آنها را نجات دهند. اما ما والدین هیچ امیدی نداریم. ما نمی‌دانیم که چطور می‌توانیم فرزندان‌مان را نجات دهیم.

براساس گزارشات حدود ۵۰ تا ۶۰ سرباز ارمنی در آذربایجان زندانی هستند. مقامات ارمنستان تعداد تلفات نظامی را بیش از ۲۳۰۰ تن اعلام کرده در حالی که باکو تلفات نظامی خود را اعلام نکرده است.

این در حالی است که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ بر روند تبادل مجروحین تحت حفاظت حافظان صلح روسی که در این منطقه مستقر شده‌اند، نظارت داشته است.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։