فا

سیاست

چهارشنبه, 03 دی 1399 10:06

انگلیس: بازگشت به دیپلماسی بهترین راه برای امنیت منطقه است

باربارا بودوارد تشدید تنش را به نفع هیچ کسی ندانست و با ابراز امیدواریم از پیوستن آمریکا به برجام گفت: بازگشت به دیپلماسی بهترین وسیله برای ایجاد امنیت بیشتر در منطقه است.

«آلیک» - نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل متحد، تشدید تنش را به نفع هیچ کسی ندانست و با ابراز امیدواریم از پیوستن آمریکا به برجام گفت: بازگشت به دیپلماسی بهترین وسیله برای ایجاد امنیت بیشتر در منطقه است.

به گزارش ایرنا، باربارا بودوارد روز گذشته در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت برگزار شد، افزود: انگلیس قاطعانه به برجام پایبند است.

وی ادامه داد: ما بارها اظهار تاسف و نگرانی صریح خود را از تصمیم ایالات متحده برای ترک توافق و تحمیل مجدد تحریم‌ها علیه ایران اعلام کرده‌ایم. ما درک می‌کنیم که این تاثیر مستمر بر ایران و مردم آن داشته است.

نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل متحد اضافه کرد: بیانیه مشترک شرکت‌کنندگان باقیمانده برجام در جلسه دیروز کمیسیون مشترک وزیران آخرین، تاکیدی بر تعهد ما است.

بودوارد که به تازگی به این پست منصوب شده است، با ابراز تاسف از انتقاد ایران از عملکرد سه کشور اروپایی، اظهار کرد: از اردیبهشت ۱۳۹۷، بی‌وقفه برای حفظ برجام تلاش و تعهدات خود را کاملا تایید کرده‌ایم. ما به منظور ایجاد تسهیلاتی مقاوم در برابر گسترش سلاح های هسته‌ای ، نقش رئیس مشترک پروژه نوسازی اراک را به عهده گرفتیم و اینستکس را توسعه داده‌ایم که آماده است برای حمایت از تجارت مشروع با ایران نقش مهمی ایفا کند.

این مقام انگلیسی توضیح نداد نتیجه این تلاش ‌آنها برای حفظ برجام، در بهره‌مندی ایران از منافع اقتصادی چه بوده است. در حالیکه گزارش دبیرکل و گزارشگر ویژه آثار تحریم موید آن است که تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا به شدت عرصه را بر مردم ایران حتی در بحبوحه همه‌گیری کرونا، تنگ کرده است.

بودوارد همچنین از تصمیم ایران برای کاهش تعهدهای برجامی خود که به دنبال تروریسم اقتصادی آمریکا و بی عملی اروپایی‌ها اتخاذ شد، ابراز تاسف کرد.

وی اضافه کرد: همانطور که گزارش دبیرکل اشاره می‌کند، آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای تایید کرده است که ایران به نصب آبشارهای سانتریفیوژهای IR-۲M در نطنز و گسترش برنامه غنی سازی اورانیوم و ذخیره سازی آن بیش از محدودیت‌های برجام ادامه داده است. این اقدامات به طور جدی منافع منع گسترش سلاح های اتمی توافق را تضعیف می‌کند.

نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل متحد اظهار کرد: در کنار همکاران فرانسوی و آلمانی خود، اعلامیه اخیر ایران مبنی بر اینکه قصد دارد سه سانتریفیوژ پیشرفته در نطنز نصب کند و همچنین قانون اخیر تصویب شده توسط مجلس ایران که - در صورت اجرا - گسترش قابل ملاحظه‌ برنامه هسته‌ای و محدود کردن دسترسی ناظران آژانس انرژی هسته‌ای است را با تعهدات هسته‌ای ایران و برجام ناسازگار می‌دانیم.

بودوارد افزود:  می‌خواهم فرصت را مغتنم شمارم و از به رسمیت شناختن دبیرکل در گزارش خود به نقش حیاتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که نظارت و تایید آن برای تامین اعتماد بین‌المللی به ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران ضروری است، استقبال کنم.

وی با اشاره به اینکه ایران در این دوره از گزارش، هیچ آزمایش موشک بالستیک انجام نداده است، گفت: با این حال همچنان از توسعه فناوری پیشرفته موشک بالستیک ایران نگران هستیم. ما اعلامیه‌های ایران در ماه اوت در مورد دو سیستم جدید موشک بالستیک و در ماه نوامبر از یک سیستم موشکی با قابلیت پرتاب‌های متعدد در یک مرکز زیرزمینی را یادآوری می‌کنیم.

نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل متحد افزود: دبیرخانه ۲۲۳۱ نقش مهمی و مداوم در نظارت و گزارش در مورد محدودیت‌های برنامه موشکی بالستیک ایران دارد که تحت پیوست ب قطعنامه ۲۲۳۱ باقی مانده است. بنابراین انگلیس با هر پیشنهادی در کمیته پنج مجمع عمومی که قصد دارد بودجه ۲۲۳۱ را فراتر از آن توصیه شده توسط دبیرکل کاهش دهد، مخالف است.

بودوارد ادامه داد: در این سال ادامه فعالیت بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه مشاهده شده است. ما از یافته‌های دبیرخانه در مورد تصویر چهار موشک هدایت شونده ضد تانک در لیبی نگران هستیم که مشخص شده یکی از آنها با سلاح های تولید شده در ایران سازگار است.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که در گزارش دبیرکل به وضوح آمده است اسرائیل چهار تصویر از موشک‌های هدایت شونده ضد تانک در لیبی ارائه داده است که یکی از آنها با موشک ساخت ایران تطابق دارد اما دبیرخانه نمی‌تواند تشخیص دهد آیا این موشک‌ها به لیبی منتقل شده است و یا با قطعنامه ۲۲۳۱ در تضاد باشد.

سفیر انگلیس در سازمان ملل متحد مدعی شد: همچنین شواهد گسترده‌تری در مورد ادامه ارسال موشک ایران به گروه‌های مسلح از جمله حوثی ها در یمن با نقض چندین قطعنامه شورای امنیت از جمله قطعنامه های ۲۲۱۶ و ۱۵۴۰ شورای امنیت وجود دارد. چنین گسترش تسلیحاتی برای منطقه بی ثبات کننده است و تنش‌های بالا را افزایش می دهد و باید متوقف شود.

بودوارد در اظهارات خود هرگز به میلیاردها دلار تسلیحاتی که آمریکا و انگلیس به رژیم سعودی داده است تا علیه مردم بی گناه یمن و به خاک و خون کشیدن آنها استفاده کند، سخن نگفت.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود بدون آنکه نامی از «ترور» شهید محسن فخری‌زاده ببرد، اینگونه گفت که «شرایط مرگ محسن فخری زاده دانشمند هسته ای ایران هنوز نامشخص است».

سفیر انگلیس در سازمان ملل متحد که از ادعاها علیه ایران نتیجه‌گیری می‌کند در این مورد چشم خود را بست و افزود:  تا به امروز هیچ بازیگر ایالتی یا غیر دولتی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است اما انگلستان به طور مرتب و به طور مداوم «قتل‌های غیرقانونی» را در هر زمان و هر کجا که رخ داده، محکوم کرده است. ایران نیز از این امر مستثنی نیست.

بودوارد در انتهای اظهارات خود به تنش در منطقه پرداخت و ادامه داد: تشدید به نفع هیچ کس نیست. ما بار دیگر از بیانیه مشترک شرکت کنندگان باقیمانده برجام در جلسه دیروز کمیسیون مشترک وزیران استقبال می‌کنیم. امیدواریم سال آینده شاهد پیوستن مجدد ایالات متحده به برجام و بازگشت ایران به توافقنامه باشیم.

وی تاکید کرد: بازگشت به دیپلماسی بهترین وسیله برای ایجاد امنیت بیشتر در منطقه، حمایت از رژیم منع گسترش سلاح‌های اتمی و جلوگیری از تولید سلاح اتمی توسط ایران است.

جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده است به دنبال تولید سلاح اتمی نیست و براساس اصول اسلامی و فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی تولید و استفاده از سلاح های کشتار جمعی را حرام می‌داند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։