فا

سیاست

چهارشنبه, 10 دی 1399 12:56

لاوروف: هیچ مانعی برای همکاری نظامی روسیه و ایران وجود ندارد / انتظار زیادی از روی کار آمدن دولت بایدن نداریم

لاوروف در مصاحبه‌ای با اشاره به وضعیت سیاست بین‌المللی در سال ۲۰۲۰ و چالش‌های پیشِ‌روی جامعه جهانی، به تشریح اولویت‌های سیاست خارجی مسکو، روابط با کشورهای غربی، به‌خصوص آمریکا و انتظارات از دولت جدید ایالات متحده پرداخت.

«آلیک» - وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای با اشاره به وضعیت سیاست بین‌المللی در سال ۲۰۲۰ و چالش‌های پیشِ‌روی جامعه جهانی، به تشریح اولویت‌های سیاست خارجی مسکو، روابط با کشورهای غربی، به‌خصوص آمریکا و انتظارات از دولت جدید ایالات متحده پرداخت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در روزهای پایانی سال جاری میلادی در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که در سال ۲۰۲۰ اصلی‌ترین مسئله مطرح برای سیاست بین‌المللی این بود که جهان چه نتیجه‌گیری‌ای از بیماری همه‌گیر ویروس کرونا خواهد گرفت و آیا کشورها موفق شدند در برابر این تهدید مشترک با یکدیگر وحدت به‌وجود آورند.

وی همچنین درباره امکان چرخش روسیه "به‌سمت شرق"، انتظارات مسکو از جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا و امکان تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی موجود و نجات پیمان "آسمان باز"، توضیح داد.

لاوروف در پاسخ به سؤال خبرنگار ریانووستی درباره امکان افزایش همکاری‌های نظامی ـ فنی بین مسکو و تهران، تأکید کرد: «در زمان حاضر، هیچ محدودیتی در همکاری نظامی ـ فنی با ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل وجود ندارد. دو کشور روسیه و جمهوری اسلامی ایران حق تعامل در این زمینه را دارند و سیاست ما در خصوص همکاری‌های نظامی با سایر کشورها، کاملاً مطابق با هنجارهای حقوق بین‌الملل است و با انطباق کامل با قوانین مربوط به کنترل صادرات روسیه انجام می‌شود که یکی از دقیق‌ترین قوانین موجود در جهان است. تکرار می‌کنم که روسیه ضمن ادامه همکاری‌های نظامی ـ فنی با جمهوری اسلامی ایران، که بدون تردید حق تضمین توانایی‌های دفاعی خویش را دارد، به‌طور کامل به تعهدات بین‌المللی خود پایبند است و همواره از اولویت حفظ ثبات و امنیت در منطقه پیروی می‌کند».

 

شیوع کرونا هم نتوانست باعث وحدت کشورها برای مقابله مشترک با چالش‌های مشترک شود

وزیر خارجه روسیه یادآور شد که سال ۲۰۲۰ برای روابط بین‌الملل، سال دشواری بود و نمی‌توان به‌طور خلاصه نتایج آن را یک موفقیت بزرگ یا شکست بزرگ ارزیابی کرد. بدیهی است که بیماری همه‌گیر ویروس کرونا تأثیر منفی بر سیاست و دیپلماسی جهان گذاشته و بحران عمیقی در اقتصاد جهانی ایجاد کرده است و اکنون نیز یک دوره بهبودی طولانی و دشوار پیشِ‌روی همه کشورهاست، در عین حال، چالش‌ها و تهدیدهای موجود، از جمله تروریسم، قاچاق مواد مخدر و انواع دیگر جرایم فراملیتی از بین نرفته است، بحران‌های درازمدت قبلی همچنان شعله‌ور و کانون‌های جدیدی از تنش نیز به‌وجود آمده است.

به‌گفته وی، بدین ترتیب، متأسفانه، وجود مشکلات مشترک، از جمله شیوع بیماری کووید-۱۹، هنوز منجر به وحدت و یکپارگی جامعه جهانی برای مقابله با چالش‌ها و جلوگیری از آنها نشده است.

لاوروف ادامه داد: «دلیل اصلی این مسئله، همان‌طور که ما بارها در این باره صحبت کرده‌ایم، عدم تمایل تعدادی از کشورهای غربی، به‌رهبری ایالات متحده، برای برقراری همکاری سازنده و برابر با سایر نقش‌آفرینان بین‌المللی است. همتایان غربی همچنان به استفاده فعال از طیفی گسترده از ابزارهای نامشروع ـ از جمله اعمال فشار تا جنگ اطلاعاتی ـ ادامه دادند. آنها درخواست‌های دبیرکل سازمان ملل و کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد برای کنار گذاشتن تحریم‌های یکجانبه ـ با توجه به شرایط اضطراری انسانی در جهان ـ به‌منظور امکان دسترسی و تأمین داروها، تجهیزات و مواد غذایی مورد نیاز برای مبارزه با ویروس برای همه کشورها را نادیده گرفتند، در این رابطه، ابتکارعمل رئیس جمهور ولادیمیر پوتین برای اعلام "کریدور سبز" در عرصه تجارت بین‌الملل و توقف جنگ تجاری و تحریم‌ها، نیز مورد توجه غربی‌ها قرار نگرفت، این در حالی است که خط‌مشی واشنگتن در از بین بردن پایه‌های بیشتر معماری ثبات راهبردی جهانی و کنترل تسلیحات هم همچنان ادامه دارد».

وی افزود: «در چنین شرایطی، ما همه اقدامات لازم را برای محافظت قابل اعتماد از منافع ملی خود انجام دادیم و در عین حال به پیشبرد یک برنامه بین‌المللی سازنده و یکپارچه ادامه دادیم و در جهت اطمینان از تقسیم‌ناپذیری امنیت در همه ابعاد آن فعالیت داریم که از جمله تلاش‌های سازنده روسیه، با میانجی‌گری فعال شخص ولادیمیر پوتین، متوقف کردن درگیری‌های خونین در منطقه قره‌باغ کوهستانی بود. ما همچنان فعالانه به حل‌وفصل سیاسی و دیپلماتیک بحران در سوریه ادامه میدهیم و در تلاشهای بین‌المللی برای شکستن بن‌بست مناقشه نظامی داخلی در لیبی مشارکت داریم».

 

مسکو انتظار زیادی از آغاز دوره ریاست‌جمهوری بایدن برای بهبود روابط دوجانبه ندارد

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در پاسخ به سؤالی درباره انتظارات مسکو از دوره ریاست جمهوری جو بایدن توضیح داد: «متأسفانه، هیچ دلیلی برای بهبودی سریع یا حتی تثبیت روابط با آمریکا وجود ندارد. تمایلات شدید ضدروسی در ایالات متحده فرصتی برای اصلاح روابط بین مسکو و واشنگتن که به گروگان اختلافات سیاسی داخلی در این کشور تبدیل شده است، باقی نمی‌گذارد و نمی‌توان روی تغییرات در دولت جدید آمریکا حساب کرد».

سرگئی لاوروف، اولویت‌های اصلی در روابط بین مسکو و واشنگتن در دوره بایدن را بدین شکل توصیف کرد که از میان برداشتن آوار کنونی در روابط دوجانبه کار آسانی نخواهد بود و تیم ورودی به کاخ سفید باید تمایل متقابل خود برای بهبود روابط با فدراسیون روسیه را با برداشتن "گام‌های کوچک" نشان دهد.

وی اضافه کرد: «در دستور کار دوجانبه مجموعه‌ای از موضوعات روی هم انباشته شده که برخی از آنها فوری است و دولت جدید واشنگتن مجبور به حل سریع آنها خواهد بود از کار عادی‌سازی عملکرد در عرصه روابط خارجی گرفته تا حل پرونده‌های بشردوستانه و در پایان هم پرداختن به مسائل امنیتی بین‌المللی و ثبات راهبردی، که تلاش برای حل یک‌باره تمامی مشکلات لازم نیست، بلکه دولت جدید آمریکا می‌تواند از منطق "گام‌های کوچک" برای تعامل استفاده کند و روسیه برای چنین کاری آماده است، البته با این درک که روابط بین‌المللی باید بر اساس اصول صداقت و در نظر گرفتن منافع متقابل ساخته خواهد شد، و نه بر اساس یک نظم جهانی با محوریت آمریکایی که واشنگتن در آن از جمله "آن‌کس که قوی‌تر است، حق با اوست"، استفاده می‌کند».

به‌گفته لاوروف، مسکو بر این عقیده است که "روابط روسیه و آمریکا توان بالقوه تحقق‌نیافته‌ای دارد، طرف روسی تلاش خود را برای کنار گذاشتن اختلافات به‌کار می‌بندد، ولی بقیه ماجرا به اراده سیاسی طرف آمریکایی بستگی دارد.

وزیر امور خارجه روسیه یادآور شد که مسکو آماده ادامه مذاکرات با ایالات متحده در زمینه کنترل تسلیحات است، ولی صحبت درباره پارامترهای خاص خیلی زود است، در حالی که پیشنهادات روسیه به طرف آمریکایی برای اطمینان از تأمین ثبات راهبردی همچنان اهمیت دارد، هرچند توافقات تنها در نتیجه تمایل مقامات واشنگتن برای در نظر گرفتن منافع و نگرانی‌های روسیه امکان‌پذیر خواهد بود، چراکه توافق "خیابانی دوطرفه" است.

سرگئی لاوروف در این مصاحبه همچنین وعده داد که روسیه در سال ۲۰۲۱، همچنان سیاست خارجی واقع‌بینانه و مسئولیت‌پذیر خود را ادامه خواهد داد و به تلاش برای شکل‌گیری نظم جهانی چندقطبی عادلانه‌تر و دموکراتیک‌تر کمک می‌کند و مانند گذشته، برای تعامل سازنده متقابل، تا آنجا که شرکای خارجی برای این کار آماده باشند و آنها هم به منافع ملی روسیه احترام بگزارند، آمادگی دارد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։