فا

سیاست

یکشنبه, 14 دی 1399 09:22

اولیانوف: تصمیم تهران برای غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم قابل پیش بینی بود

میخائیل اولیانوف گفت: تصمیم تهران برای آغاز غنی سازی اورانیوم تا سطح ۲۰ درصد قابل پیش بینی بود.

«آلیک» - نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: تصمیم تهران برای آغاز غنی سازی اورانیوم تا سطح ۲۰ درصد قابل پیش بینی بود.

به گزارش ایرنا، میخائیل اولیانوف روز گذشته در صفحه توئیتری خود نوشت: تصمیم ایران برای آغاز غنی سازی اورانیوم تا سطح ۲۰ درصد، بویژه باتوجه به قانون جدید این کشور که به تازگی در پارلمان ایران تصویب شد، کاملا قابل پیش بینی بود.

نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در توییت دیگری در پاسخ به توئیت ژرار آرو سفیر سابق فرانسه در آمریکا که نوشته بود "در رویارویی باید همواره فکر کرد که اگر شما گامی را بردارید طرف دیگر چه واکنشی خواهد داشت" افزود: آمریکا با خروج از برجام، این اقدام ایران (غنی سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد) را نیز می توانست پیش بینی کند.

اولیانوف نوشت: می بایست چیز شبیه به این اقدام را بویژه باتوجه به قانون تصویب شده توسط پارلمان ایران را پیش بینی می کردیم. تنها سوال این است که این گام برداشته شده توسط تهران تا چه اندازه به موقع است؟

وی نوشته است: مدیرکل آژانس به اعضای شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره تمایل تهران برای آغاز غنی سازی (اورانیوم) با غنای ۲۰ درصد را گزارش کرده است.

وی درباره درز اطلاعات محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: معمولا این گزارش‌های محرمانه ظرف ۱۰ دقیقه به رسانه‌ها درز می‌کند اما امروز ۲ ساعت طول کشید. کسی که این گزارش‌ها را فاش می‌کند فردی است که اکنون در تعطیلات (کریسمس) به سر می‌برد.

روز گذشته خبرنگار نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال ادعا کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه به اعضای شورای حکام اطلاع داده که ایران نامه‌ای را به این نهاد بین‌المللی ارسال و بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی تمایلش را برای تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در تاسیسات فردو اعلام کرده است.

لارنس نورمن خبرنگار ارشد این نشریه با انتشار پیامی در صفحه توئیتری خود نوشت که قرار است «بخش‌های مرتبط» با این عملیات در پرسشنامه مربوط به تاسیسات فردو «متعاقباً به روز رسانی ‌شود».

وی با این حال عنوان کرد که آژانس مشخص نکرده این پرسشنامه چه زمانی به روز رسانی می‌شود و ایران از چه تاریخی عملیات غنی سازی را آغاز خواهد کرد. یا اینکه میزان این غنی سازی تا ۲۰ درصد است یا کمتر.

ایران ۲ سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز کرد.

بر این اساس، ایران ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۸، با صدور بیانیه‌ای آخرین گام کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته‌ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می‌یابد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։