فا

سیاست

چهارشنبه, 17 دی 1399 17:13

سخنگوی وزارت خارجه: ایران در سیاست های دفاعی خود هیچگونه مداخله ای را برنمی تابد

خطیب‌زاده با مردود دانستن بیانیه شورای همکاری خلیج فارس، اظهار کرد: ایران همواره به قوانین بین‌المللی و تعهدات خود پایبند بوده و لذا هیچ گونه مداخله‌ای را در برنامه هسته‌ای، موشکی و امور مرتبط با سیاست‌های نظامی و دفاع بازدارنده خود را برنمی‌تابد.

«آلیک» - سخنگوی وزارت امور خارجه با مردود دانستن بیانیه شورای همکاری خلیج فارس، اظهار کرد: ایران همواره به قوانین بین‌المللی و تعهدات خود پایبند بوده و لذا هیچ گونه مداخله‌ای را در برنامه هسته‌ای، موشکی و امور مرتبط با سیاست‌های نظامی و دفاع بازدارنده خود را برنمی‌تابد.

به گزارش ایرنا به نقل از اداره‌کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، سعید خطیب‌زاده امروز چهارشنبه با محکوم کردن اتهامات تکراری و بی اساس وارده در بیانیه پایانی نشست سران شورای همکاری خلیج فارس، آن را حاصل نبود درک محیطی و فرامحیطی، کینه‌توزی و فشار سیاسی رژیم سعودی بر شورا توصیف کرد و گفت: در حالی که تصور می‌رفت با توجه به مصالحه کشورهای خلیج فارس با یکدیگر، کشورهای منطقه در دیدگاه‌ها و رویکردهای خود در قبال مسایل منطقه که طی دهه‌های متمادی جز دشمنی و خصومت نتیجه‌ای در برنداشته است، تجدیدنظر کنند و خطاب جدیدی را برگزینند، اما برخی اعضای شورا به پیمودن مسیر اشتباه و تمسک به پروژه قدیمی ایران‌هراسی اصرار می‌ورزند.

سخنگوی وزارت امور خارجه، سیاست منطقه‌ای رژیم سعودی و رویکردهای مخربش در قبال جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها را موجب از دست رفتن بخش عمده‌ای از ثروت کشورهای همسایه و تبدیل منطقه به انبار تسلیحات شرکت‌های غربی دانست که زمینه مداخله بیشتر بیگانگان در این منطقه حساس را فراهم کرده و رژیم عربستان با گروگان گرفتن شورا و اجلاس‌های آن و تحمیل دیدگاه‌های ویرانگر خود، نفرت و خشونت را در منطقه ترویج می‌کند.

وی با اشاره به عادی‌سازی مناسبات برخی از کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی گفت: با کمال تاسف برخی کشورهای منطقه علیرغم اینکه شاهد جنایت‌های هر روزه رژیم صهیونیستی در مناطق اشغالی و امیال این رژیم برای نفوذ خبیثانه در کشورهای اسلامی هستند، اکنون مدخل ورود عنصر مخرب رژیم‌صهیونیستی در منطقه شده‌اند و همچنان با استمرار سیاست‌های نابخردانه خود فرصت‌های همکاری که از سوی جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر با هدف ایجاد امنیت و ثبات در منطقه ارائه شده است  را از بین می‌برند.

خطیب‌زاده با یادآوری اقدامات عربستان اظهار داشت: رژیم سعودی و کشورهایی که مداخله‌جویی‌های غیرمسئولانه آنان در دیگر کشورها موجب کشتار شهروندان بیگناه به‌خصوص در یمن مقاوم و گسترش ناامنی و تروریسم در منطقه شده است، تلاش دارند با فرافکنی، بر جنایت‌های ضد حقوق بشری خود سرپوش نهاده و از مجازات‌های بین‌المللی بگریزند.

وی اشاره بیانیه این شورا به کاهش تعهدات برجامی ایران را مردود دانست و تصریح کرد: کشورهایی که پیش از این تمام تلاش و سرمایه خود را برای ناکام گذاشتن برجام به کار بسته بودند،  اکنون نسبت به اقدامات مشروع ایران که ذیل برجام انجام شده، معترض شده‌اند، در حالی که جمهوری اسلامی ایران همواره به قوانین بین‌المللی و تعهدات خود پایبند بوده و لذا هیچ گونه مداخله‌ای را در برنامه هسته‌ای، موشکی و امور مرتبط با سیاست‌های نظامی و دفاع بازدارنده خود را برنمی‌تابد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همراهی و حمایت آشکار از تروریسم اقتصادی رژیم آمریکا علیه مردم بزرگ ایران از سوی برخی کشورهای شورای همکاری را به شدت محکوم کرد و آن را متناقض با سیاست حسن همجواری توصیف و خاطرنشان کرد: این موضع‌گیری در حافظه تاریخی ملت بزرگ ایران ثبت خواهد شد.

خطیب‌زاده ابراز امیدواری کرد کشورهای شورا به جای صدور بیانیه‌های منسوخ شده که نتیجه‌ای جز استمرار روند مخرب کنونی ندارد، به واقعیات منطقه توجه کرده و رویکردهای خود را به جای تشکیل محور و ائتلاف‌سازی، به سمت و سوی گفت‌وگو و همکاری منطقه‌ای سوق دهند.  

وی با تاکید مجدد بر مواضع ایران، جزایر سه‌گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را جزو لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران دانست و بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران هر گونه ادعایی بر این جزایر را دخالت در امور داخلی و قلمرو سرزمینی خود دانسته و آن را به شدت محکوم می‌کند.  

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: کلیه اقدامات جمهوری اسلامی ایران در جزایر در راستای حقوق مسلم و منطبق بر حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور انجام گرفته است و تکرار این مواضع مداخله‌جویانه به هر شکلی کاملا مردود است و هیچ گونه تاثیری بر واقعیت‌های موجود حقوقی و تاریخی نداشته و نخواهد داشت.

خطیب‌زاده با اشاره به دیدگاه‌های ایران یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران براساس دیدگاه راهبردی و سیاست‌های اصولی خود همواره راهکار حل مشکلات منطقه را بر مبنای تعامل و همکاری دانسته و از ابتکارات ایجابی در زمینه توسعه مناسبات، مبتنی بر اصول و قواعد بین‌الملل استقبال می‌کند. 

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։