فا

سیاست

چهارشنبه, 01 بهمن 1399 08:47

وزارت خارجه چین: آمریکا نباید بازگشت به برجام را مشروط کند

هوا چون اینگ گفت: در حال حاضر مساله هسته ای ایران یک مساله کلیدی است و طرفها نباید برای بازگشت هر چه زودتر آمریکا به برجام شرایط دیگری را مطرح کنند.

«آلیک» - سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: در حال حاضر مساله هسته ای ایران یک مساله کلیدی است و طرفها نباید برای بازگشت هر چه زودتر آمریکا به برجام شرایط دیگری را مطرح کنند.

به گزارش ایرنا، هوا چون اینگ روز گذشته طی نشست خبری روزانه در پکن افزود: ضرورت کنونی این است که همه طرف ها هر چه زودتر تفاهماتی را که در نشست وزرای خارجه مذاکرات منجر به برجام در ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ به دست آمد، اجرا کنند و بازگشت هر چه زودتر آمریکا را به برجام بدون هیچ پیش شرطی و با احیاء مسئولیت های این کشور در قبال توافقنامه به پیش سوق دهند.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا باید همه تحریم های قید شده در برجام را لغو کند، اضافه کرد: ایران نیز باید با رعایت کلیه مفاد توافقنامه، اجرای آن را احیاء کند. طرفهای مختلف هم نباید برای آن شرایط دیگری بگذارند.

خانم هوا افزود: چین امیدوار است طرفها همراه با جامعه جهانی، برای پیشبرد بازگشت برجام به مسیر درست و پیشبرد روند حل و فصل سیاسی مساله هسته ای ایران نقش سازنده ای ایفاء کنند.

 

همکاری چین و روسیه بدون مرز و نامحدود است

خانم هوا در ادامه کنفرانس خبری امروز ضمن قدردانی از سخنان وزیر خارجه روسیه که «همکاری چین و روسیه را در زمینه های مختلف بسیار عالی توصیف کرده بود» تاکید کرد، همکاری چین و روسیه بدون مرز و نامحدود است.

وی افزود: در سال گذشته روابط چین و روسیه در برابر تاثیرات همه گیری ویروس کرونا و تحولات بزرگ به دستاوردهای جدید و قابل توجهی رسیده است. «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین ۵ بار با رئیس جمهور پوتین تلفنی گفت و گو کرده و رهبران دو کشور به یکدیگر نامه ارسال کرده اند که روابط مشارکتی راهبردی دو کشور را به سطح بالاتری ارتقاء داده است.

این مقام چینی با تاکید بر اینکه همکاری استراتژیک بین چین و روسیه بدون مرز و نامحدود استف افزود: سال ۲۰۲۱ از اهمیت ویژه ای در روابط چین و روسیه برخوردار است. دو طرف توافق کرده اند با استفاده از این فرصت، تفاهمات رهبران دو کشور را به طور همه جانبه اجرا کنند و همکاری چین و روسیه را به سطحی بالاتر و وسیعتر گسترش دهند و همچنین انگیزه دو کشور را برای احیاء اقتصاد جهان افزایش دهند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։