فا

سیاست

دوشنبه, 06 بهمن 1399 08:58

دیدارهای وزیر اقتصاد ارمنستان در اصفهان

واهان کروبیان برای رایزنی به منظور افزایش سطح تعاملات تجاری ۲ کشور روز جمعه وارد تهران شد.

«آلیک» - واهان کروبیان وزیر اقتصاد ارمنستان برای رایزنی به منظور افزایش سطح تعاملات تجاری ۲ کشور روز جمعه (سوم بهمن) وارد تهران شد.

 

وزیر اقتصاد ارمنستان: برای توسعه روابط گردشگری گام بر می داریم

وزیر اقتصاد ارمنستان گفت: اصفهان میراث فرهنگی و تاریخی عظیمی را در خود جای داده است و ما در این وزارتخانه به عنوان متولی امور گردشگری در راستای گسترش روابط گردشگری از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

واهان کروبیان شب گذشته در حاشیه بازدید از کلیسا وانک در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: اصفهان مکانی ارزشمند، ثروتمند و غنی بوده که میراث فرهنگی و تاریخی کم نظیری را در خود جای داده است.

وزیر اقتصاد ارمنستان تصریح کرد: زمانی که عنوان می‌شود اصفهان هیچ کم و کاستی ندارد بحق درست بوده و این استان از ظرفیت‌های غنی برخوردار است که می توانیم از آنها استفاده کنیم.

کروبیان با تاکید بر ضرورت توسعه بیشتر روابط میان ایران و ارمنستان گفت: در دیدار با فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی اصفهان جلسه خوبی با اعضای اتاق داشتیم و موضوعات و توافقات مهمی در زمینه گسترش همه مسائل مربوط به تبادلات تجاری و فرهنگی میان ۲ کشور صورت گرفت.

به گفته وی با اعضای اتاق بازرگانی اصفهان صحبت‌هایی در زمینه رفع موانع موجود میان ایران و ارمنستان صورت گرفت که بر توسعه بیش از پیش ۲ کشور تاثیرگذار است.

واهان کروبیان در سفر یکروزه به اصفهان با عباس رضایی استاندار و فعالان اقتصادی استان دیدار و از فرودگاه شهید بهشتی و شماری از واحدهای تولیدی و کلیسا وانک و نمایشگاه بین المللی اصفهان بازدید کرد.

کروبیان یکشنبه شب بعد از بازدید از آثار تاریخی، اصفهان را به مقصد تهران ترک کرد.

 

وزیر اقتصاد ارمنستان خواستار ایجاد صندوق مشترک سرمایه گذاری با ایران شد

وزیر اقتصاد ارمنستان با بیان اینکه ایجاد صندوق مشترک سرمایه گذاری با رئیس بانک مرکزی ایران مورد بحث قرار گرفته است، گفت که این موضوع به ایجاد حداقل پارک فناوری و صنعت در ارمنستان کمک خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، واهان کروبیان روز گذشته در دیدار با فعالان اقتصادی در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی اصفهان افزود: با همکاری صادقانه و اقدامات پیشگیرانه هر ۲ کشور به راحتی می‌توانیم حجم مبادلات تجاری را از مرز یک میلیارد دلار عبور و به بالاتر از این در برخی اقلام افزایش داد.

وی خاطرنشان کرد: ارامنه ارمنستان ارتباط خوبی با کشورهای عضو اوراسیا از جمله روسیه، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان دارند که آمادگی داریم این روابط را با ایران تقسیم کنیم.

وی یادآور شد: آمادگی بحث و بررسی تمام مسائل در خصوص موضوعات با ایران و اصفهان را داریم تا موانع و مشکلات تجارت و صادرات  ۲ کشور حل و فصل شود.

وزیر اقتصاد ارمنستان تصریح کرد: افتخار بزرگی است در این شهر باستانی حضور دارم، اصفهان با تمام ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند سنبل و نمونه‌ای از دوستی ۲ ملت ارمنی و ایرانی باشد.

کروبیان ادامه داد: از زمان‌های خیلی دور ارمنیان و ایرانیان کنار هم  می زیسته اند شاید قومیت‌ها و ملیت‌های دیگر را نتوان پیدا کرد که این همه کنار هم با یکدیگر صمیمی باشند.

وزیر اقتصاد ارمنستان تصریح کرد: متاسفانه ارمنستان تنها کشور همسایه با ایران است که مبادلات تجاری آن از یک میلیارد دلار بیشتر نیست.

وی با اشاره به وضعیت حمل و نقل تصریح کرد: آگاه هستید که شرایط دشواری در مرز برای کامیون‌های ارمنستانی و ایرانی وجود دارد زمانی که خودروهای گرجستانی وارد ارمنستان می‌شوند هیچ هزینه و عوارضی را پرداخت نمی‌کنند، ولی زمانی که خودروی ایرانی وارد خاک ارمنستان می شود حدود پانصد دلار باید پرداخت کند.

کروبیان ادامه داد: خودروها و کامیون‌های ارمنستانی تا شعاع مرز پنجاه کیلومتری اجازه ورود به ایران ندارند اگر اقدامی از سوی ایران صورت گیرد آمادگی داریم تا هزینه حمل کامیون‌ها را حذف کنیم، از این رو قیمت کالاها کمتر خواهد شد و تجارت بهبود خواهد یافت و این به نفع همه است.

وزیر اقتصاد ارمنستان گفت: توافقنامه جدید ایران و اوراسیا بسیار مهم است ولی این توافقنامه‌ جدید امکانات مهمی در راستای صادرات و واردات به ما می‌دهد.

کروبیان ادامه داد: ایجاد صندوق مشترک سرمایه گذاری با رئیس بانک مرکزی مورد بحث قرار گرفت که این موضوع به ایجاد حداقل پارک فناوری و صنعت در ارمنستان کمک خواهد کرد.

وی با بیان اینکه مراودات ایران و ارمنستان بیش از حوزه صادرات آن است، خاطرنشان کرد: کالاهای تولیدی ارمنستان مانند شیرینی، شکلات و سیگار نمی‌توانند از طریق کانال‌های قانونی وارد ایران شوند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان نیز گفت: برخی از اقلام تولیدی در استان اصفهان رتبه نخست کشوری را دارد که امیدواریم در مراودات تجاری ارمنستان مورد تبادل قرار بگیرد.

مسعود گلشیرازی با بیان اینکه حوزه گردشگری به ویژه گردشگری سلامت از موضوعات مورد توجه اتاق بازرگانی اصفهان و مراودات بین ۲ کشور است.

وی با اشاره به حوزه حمل و نقل بیان کرد: کشور ارمنستان به عنوان مرکز منطقه cis (کشورهای مستقل همسود) ایفای نقش می‌کند همچنین کشور ایران در این راستا نقش بسزایی را برعهده دارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان خاطرنشان کرد: اعزام هیات تجاری از اتاق بازرگانی به کشور ارمنستان از موضوعات در دست اقدام است تا موضوعات مطروحه را با طرف‌های تجاری آن کشور عملیاتی کنیم.

 

وزیر اقتصاد ارمنستان: ایران می‌تواند از دروازه ارمنستان وارد بازارهای جهان شود

وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان گفت: فعالان صنعتی و تولیدکنندگان ایرانی می‌توانند با استفاده از دروازه کشور ما بخشی از بازارهای جهانی را تسخیر کنند و محصولات خود را به سایر نقاط دنیا صادر کنند.

به گزارش ایرنا، واهان کروبیان روز گذشته در حاشیه بازدید از سه واحد تولیدی در شهرستان مبارکه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: ارمنستان بازار کوچکی دارد اما بخشی از بازار بزرگ جهان است و تولیدکنندگان ایرانی می‌توانند از این طریق برای یافتن بازارهای دیگر اقدام کنند.

وی با اشاره به بازدید امروز خود از سه  واحد تولیدی در شهرستان مبارکه  از توابع استان اصفهان  ادامه داد: کیفیت تولیدات این سه کارخانه در سطح بالایی قرار دارد.

وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان اظهار داشت: امکانات بسیاری برای همکاری ایران و ارمنستان وجود دارد و نه تنها در زمینه تجارت متقابل بلکه با استفاده از ارمنستان می‌توان در راستای بازارهای دیگر هم اقدام کرد.

وی اضافه کرد: کارآفرینان و تولیدکنندگان ایرانی در این بازدید موافقت خود را اعلام کردند که تولیدات خود را از نظر طرح، طعم و مزه مواد غذایی و بسته بندی کالاها در حد و اندازه استاندارد و معیارهای اوراسیا برسانند.

کروبیان گفت: با توجه به ارتباط ارامنه ارمنستان با بازارهای اوراسیا می توانیم بازار بزرگی را تشکیل دهیم .

وی خاطرنشان کرد: یکی از کارخانه‌هایی که امروز مورد بازدید قرار گرفت جایگاه نخست را در بازار ارمنستان دارد و ۲ کارخانه دیگر هم می‌توانند جایگاه نخست را به خود اختصاص دهند اما بازار ارمنستان بازار بزرگی نیست.

وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان تصریح کرد: با همکاری و ارتباط اقتصادی با ایران می‌توانیم به موفقیت‌هایی دست پیدا کنیم که قابل مقایسه با اندازه‌ها و معیارهای کنونی نیست.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։