فا

سیاست

سه شنبه, 07 بهمن 1399 12:02

ظریف برای رایزنی های دوجانبه و منطقه ای وارد مسکو شد

محمدﺟﻮاد ظﺮﯾﻒ در ادامه سفر منطقه‌ای خود، صبح امروز با هدف رایزنی های دوجانبه و منطقه‌ای با مقامات روس وارد مسکو شد.

«آلیک» - محمدﺟﻮاد ظﺮﯾﻒ، وزﯾﺮ ﺧﺎرﺟﻪ جمهوری اسلامی ایران، در ادامه سفر منطقه‌ای خود، صبح امروز سه شنبه با هدف رایزنی های دوجانبه و منطقه‌ای با مقامات روس وارد مسکو شد.

به گزارش ایرنا از مسکو، رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در فرودگاه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به همکاری‌های چندجانبه در منطقه و اهمیت این مسئله برای ایران ابراز داشت: در جریان سفر به جمهوری آذربایجان روسیه، ارمنستان، گرجستان و ترکیه در زمینه همکاری‌های شش جانبه و دیگر همکاری‌های منطقه‌ای صحبت و رایزنی خواهیم کرد.

ظریف قرار است در دیدار با سرگئی لاوروف همتای روسی خود موضوعات کلیدی از جمله وضعیت منطقه قره باغ، برجام، حل و فصل مساله سوریه، افغانستان و اوضاع منطقه خلیج فارس و سایر مسائل را بررسی کند.

همچنین در این دیدارها هماهنگی مواضع در مورد روابط ایران و روسیه و گفت و گو درباره اقدامات برای پیشبرد آن صورت خواهد گرفت.

ظریف و هیات همراه که روز دوشنبه برای انجام دیدار کاری در جمهوری آذربایجان حضور داشت،  بعد از سفر باکو برای دیدار با مقامات روسیه وارد مسکو شده است.

وزارت خارجه روسیه با توجه سفر ظریف به مسکو با انتشار بیانیه ای نوشت: گفت و گوهای سیاسی میان روسیه و ایران فشرده تر شده است و روسای جمهوری دو کشور سال گذشته چهار بار گفت و گوی تلفنی داشتند. تماس های بین مقامهای ایران و روسیه در سطوح مختلف ازجمله از کانال های وزارت خارجه، پارلمانی و سایر ساختارها و سازمان های دولتی دو کشور هم جریان دارد.

در پایان این بیانیه آمده است: کمیسیون همکاریهای اقتصادی و بازرگانی ایران و روسیه که امیدواریم نشست آتی آن در سال جاری برگزار شود سهم قابل توجهی در گسترش حجم مبادلات بازرگانی بین دو کشور داشته  و افزایش همکاریهای بین مناطق ایران و روسیه نقش مهمی در این روند دارد.

وزارت خارجه روسیه در این بیانیه آورده است: «مصمم هستیم روابط سودمند متقابل با ایران را همچنان گسترش دهیم و به همکاری با این کشور به نفع ثبات منطقه ای و امنیت بین المللی ادامه دهیم و امیدواریم گرایش های مثبت در تمام عرصه های روابط ایران و روسیه تقویت شود».

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: استمرار روند توسعه همکاری‌های سودمند متقابل و هم افزایی ظرفیت های  قابل توجه روسیه و ایران می تواند نه فقط به شکل مساعدی بر وضع دو کشور تاثیر گذارد بلکه اوضاع منطقه قفقاز جنوبی و خاورمیانه را بهبود بخشد و شرایط بهتری را برای تامین ثبات و امنیت در منطقه بوجود بیاورد.

ظریف بعد از دیدارهای مسکو در قالب سفر منطقه ای خود همچنین به کشورهای ارمنستان، گرجستان و ترکیه سفر خواهد کرد.

 

ظریف در بدو ورود به مسکو: به دنبال تشکیل اتحادیه همکاری ۶ جانبه در منطقه هستیم

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز و در بدو ورود به مسکو اظهار داشت: به دنبال تشکیل اتحادیه همکاری ۶ جانبه در منطقه هستیم و این مهمترین هدف این سفر منطقه ای به کشورهای حوزه قفقاز است.

به گزارش ایرنا، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به پرسش ایرنا با اشاره به عمق روابط راهبردی تهران و مسکو گفت: در این سفر درباره تحولات منطقه بویژه مسئله قره‌باغ، برجام، روابط دوجانبه و موضوعات بین المللی از جمله سوریه، افغانستان و یمن با وزیر امورخارجه روسیه رایزنی خواهیم کرد.

ظریف که پیش از روسیه به جمهوری آذربایجان رفت و قرار است در ادامه این سفر منطقه ای عازم گرجستان، ارمنستان و ترکیه هم شود، تاکید کرد که روابط ایران و روسیه اقتضا می کند تماس ها بین دو کشور بطور مستمر ادامه داشته باشد هر چند همه گیری ویروس کرونا باعث شد تا سفرها و تماس ها مدتی متوقف شود.

وی با بیان اینکه در این سفر چند هدف دیگر را هم دنبال می کنیم، تصریح کرد: یکی از این اهداف توسعه روابط راهبردی میان ایران و روسیه و دومین هدف بررسی مسائل منطقه ای است.

وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: بعد از بحران قره باغ و جنگی که در همسایگی ما رخ داد، این جنگ با تلاش فدراسیون روسیه و شخص ولادیمیر پوتین متوقف شد و توافق هایی بدست آمد که این توافق ها برای کشورهای منطقه از جمله در عرصه هایی همچون ترانزیت و حمل و نقل اهمیت دارد.

وی افزود: با الهام علی یف رئیس جمهوری آذربایجان و دوستان آذری دیدارهای خوبی داشتیم و امروز با طرف روسی گفت و گو می کنیم.

ظریف اظهار داشت: در دیدار امروز در خصوص شرایط بین المللی، برجام و صرورت اجرای آن از سوی همه طرف ها و موضع روسیه گفت و گو می کنیم و البته مسائل دیگری همچون سوریه، افغانستان و یمن هم در دستور کار قرار دارد.

وزیر امور خارجه ایران افزود: همیشه در شرایط مختلف، بحث های مهمی با دوستان روسی داریم. در این سفر به دلیل اینکه بحث قره باغ و گفت و گوهای شش جانبه و پنج جانبه مطرح است، موضوع های مهمی خواهد بود.

وی گفت: با رفتن ترامپ، وضعیت ویژه ای بوجود آمده است که مواضع خود را با روسیه هماهنگ می کنیم.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։