فا

سیاست

چهارشنبه, 08 بهمن 1399 08:38

دژپسند در دیدار با وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان؛ حجم تجارت بین ایران و ارمنستان تا یک میلیارد دلار در سال افزایش می یابد

فرهاد دژپسند تاکید کرد: حجم تجارت بین ایران و ارمنستان حدود ۳۰۰ میلیون دلار است که با توجه به ظرفیت صادرات و واردات دو کشور می‌تواند تا یک میلیارد دلار در سال افزایش یابد.

«آلیک» - وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: حجم تجارت بین ایران و ارمنستان حدود ۳۰۰ میلیون دلار است که با توجه به ظرفیت صادرات و واردات دو کشور می‌تواند تا یک میلیارد دلار در سال افزایش یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی، فرهاد دژپسند در دیدار با همتای ارمنستانی خود ضمن تاکید بر توسعه زیر ساخت‌های ارتباطی و مالی دو کشور گفت: با توجه به ظرفیت صادرات و واردات دو کشور و در صورت توسعه همکاری‌های دوجانبه می‌توان سطح مبادلات تجاری را تا یک میلیارد دلار در سال افزایش داد.

دژپسند با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم در زمینه زیر ساخت‌های ارتباطی، توسعه جاده و خطوط ریلی را افزایش دهیم گفت: تمرکز بر خط راه آهن ایروان - جلفا - تهران سبب توسعه روابط تجاری دو کشور خواهد شد و از ظرفیت خود به عنوان وزیر اقتصاد در شورا و مجامع اقتصادی کشور جهت تسریع در این امر استفاده خواهم کرد.

وزیر اقتصاد با تاکید بر حل کردن مشکلات به صورت ساختاری افزود: باید روابط گمرکی دو کشور را توسعه دهیم و نباید در رابطه اقتصادی عمیق دو کشور این مسایل مانع ایجاد کند.

وی با اشاره به همکاری‌های بانکی و بیمه‌ای بین دو کشور اظهار داشت: باید در این خصوص مدل‌های جدید همکاری تعریف کنیم و مبادلات دو جانبه پولی، بانکی و مالی در قالب قرار دادهای دو جانبه داشته باشیم.

دژپسند تاکید کرد: تا بانک مشترک میان دو کشور تاسیس گردد تا مشکلات توسعه مالی حل شده و روند سریعتری را در این خصوص شاهد باشیم.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه در زمینه تجارت خارجی با معرفی ظرفیت‌ها می‌توانیم تجار و بازرگانان را نیز برای توسعه حداکثری حجم مبادلات تجاری دخیل کنیم، اظهار داشت: در حال حاضر ‌کالاهای زیادی از کشورهای دیگر وارد ارمنستان شده که بخش قابل توجه‌ای از آن در ایران قابل تهیه است که پیشنهاد می‌کنیم به عنوان فرصت طلایی در نظر بگیرید.

دژپسند از واهان کروبیان وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان خواست از نقش خود جهت عضویت کامل و دائم ایران در اتحادیه اروسیا استفاده کند و در ادامه افزود: مساله هزینه‌های بالای کامیون‌های ایرانی در ارمنستان نیز از جمله موارد ضروری است که طرف ارمنی باید برای بر طرف نمودن آن اقدام کند.

وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان نیز در ادامه این دیدار با اشاره به اینکه سخنان وزیر اقتصاد ایران ایده‌های جدیدی را در ذهن طرف ارمنی زنده کرد، افزود:  می‌توانیم مساله بیمه را به صورت مجزا مورد بحث قرار داده و روی آن متمرکز شویم و بخصوص بیمه صادارت را اعمال کرده که سبب ترغیب بیشتر سرمایه گذاری و صادارت کالا خواهد شد.

وی با اشاره به توسعه تبادلات تجاری دو کشور اظهار داشت: در نمایشگاهی که ماه آینده در شهر اصفهان برگزار خواهد شد، گروهی از کارآفرینان و دست اندرکاران تجاری کشور ارمنستان اعزام خواهند شد و برنامه ریزی‌ها جهت برگزاری همایش اقتصادی در ارمنستان نیز انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه ارمنستان مذاکره کننده اصلی جهت عضویت کامل ایران در اتحادیه اورسیا است، گفت: این مذاکرات ماه آینده برگزار خواهد شد و ما آمادگی داریم هر چه سریعتر این امر محقق شود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։