Print this page
سه شنبه, 14 بهمن 1399 17:26

شکایت ارمنستان از جمهوری آذربایجان در دادگاه حقوق بشر اروپا

دفتر نمایندگان ارمنستان در دادگاه حقوق بشر اروپا اعلام کرد که دولت این کشور اقدام به ثبت یک شکایت علیه جمهوری آذربایجان نزد این دادگاه کرده است.

«آلیک» - بر اساس اعلام دفتر نمایندگان ارمنستان در دادگاه حقوق بشر اروپا، دولت این کشور اقدام به ثبت یک شکایت علیه جمهوری آذربایجان نزد این دادگاه کرده و به موجب این شکایت باکو را به نقض برخی کنوانسیونها طی درگیری‌های پاییز ۲۰۲۰ در قره‌باغ متهم کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این دفتر در پستی در فیسبوک نوشت: در تاریخ اول فوریه، دولت ارمنستان یک درخواست بین دولتی علیه جمهوری آذربایجان از بابت نقض یک سری کنوانسیونها هم در جریان جنگ ۴۴ روزه و هم بعد از آن را نزد دادگاه حقوق بشر اروپا ثبت کرد. این اولین درخواست بین دولتی است که ارمنستان تا کنون نزد دادگاه حقوق بشر اروپا ثبت می‌کند.

دولت ارمنستان، جمهوری آذربایجان را به نقض حقوق شهروندان ارمنستان و قره باغ از جنبه حفاظت در برابر شکنجه و رفتار انسانی، زندگی شخصی و خانوادگی، اموال و تحصیل متهم کرده است.

در بیانیه مذکور تصریح شد: این شکایت متمرکز بر حفاظت از حقوق اسرای نظامی و غیرنظامیان، مردم تغییر مکان داده شده آرتساخ، شهروندان مجروح، بستگان کشته شدگان، کسانی که اموالشان را از دست دادند و نمایندگان رسانه‌های محلی و بین‌المللی است.

اخبار مرتبط