فا

سیاست

دوشنبه, 04 اسفند 1399 12:23

بورل: تماس های دیپلماتیک مهمی پیرامون برجام در جریان است

جوسپ بورل در آستانه برگزاری نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد که این روزها تماس های دیپلماتیک مهمی با هدف حفظ برجام در جریان است.

«آلیک»- مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در آستانه برگزاری نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد که این روزها تماس های دیپلماتیک مهمی با هدف حفظ برجام در جریان است.

به گزارش ایرنا، جوسپ بورل امروز دوشنبه این مطلب را در گفت وگو با خبرنگاران بیان داشت و تصریح کرد که اجرای کامل تعهدات برجامی ایران، در گرو بازگشت آمریکا به این توافق است.

وی افزود که در نشست امروز وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا آخرین تحولات بین‌المللی از جمله روابط با روسیه، کودتای میانمار، هنگ کنگ و بلاروس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین به حضور آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه جدید آمریکا در این نشست هم اشاره کرد و آن را فرصتی برای تجدید روابط فرا آتلانتیک برشمرد. بلینکن قرار است عصر امروز به صورت ویدئو کنفرانس در نشست شرکت کنند.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که ایران قصد دارد تا از فردا (پنجم اسفند) اقدامات داوطلبانه تحت برجام از جمله پروتکل الحاقی را در چارچوب تدابیر جبرانی متوقف کند. ایران دو سال پس از خروج امریکا از توافق هسته‌ای و بی عملی طرف های اروپایی در برجام، گام‌هایی را برای کاهش تعهداتش در این توافق زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی برداشت.

دولت جدید آمریکا پیشنهاد کرده که در صورت بازگشت ایران به اجرای کامل تعهداتش، به این توافق بازمی‌گردد. این درحالیست که آمریکا با خروج از برجام ناقض این توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد شناخته می‌شود. جمهوری اسلامی ایران هم اعلام کرده است که در صورت بازگشت امریکا و کشورهای عضو به انجام تعهدات برجامی و لغو تحریم‌ها، به تعهداتش در برجام بازخواهد گشت. ایران تاکید دارد که هر اقدام را با اقدام متقابل پاسخ می‌دهد و وعده‌ها در مسیر تدابیر جبرانی برجام اثری ندارند.

بورل امروز یادآور شد که دولت سابق آمریکا از برجام خارج شد و ما در تلاش هستیم تا زمینه بازگشت این کشور را به توافق با ایران فراهم کنیم.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم دیروز در گفت‌وگویی پیرامون این مساله تصریح کرد: زمانی که همه امضا کنندگان برجام به تعهداتشان عمل کنند، ایران هم به مذاکره برای از سرگیری برجام باز میگردد.

وی آمریکا را کشوری « معتاد به تحریم، اعمال فشار و قلدری » خواند و گفت: این سیاست ها در کشوری با هزاران سال تاریخ موثر واقع نخواهد شد. آنها بپذیرند که در برابر ایران، سیاست قلدری، فشار، فشارحداکثری کارساز نیست.

برخی کارشناسان معتقدند آمریکا می‌خواهد بدون هزینه بازگشت به برجام و چراغ خاموش در امور برجام دخالت کند. با توجه به اینکه ۱۴ گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از خروج دولت دونالد ترامپ از برجام، موید پایبندی و جدیت ایران در اجرای تعهداتش ذیل این توافق است، تعلل کاخ سفید برای رفع تحریم‌ها علیه ایران و بازگشت به توافق، به منزله گروکشی و تلاش برای گرفتن امتیازهای بیشتری است تا بتواند به بهانه عقد قرارداد گسترده‌تر در چارچوب مذاکرات گروه ۱ + ۵ و ایران، در برابر مخالفان داخلی ومتحدان منطقه‌ای پاسخگو باشد.

وزیر امور خارجه ایران در این باره می‌گوید: زمانی که طرف های مقابل به اجرای تعهدات کامل خود بازگشتند آنگاه مذاکراتی خواهد بود که این مذاکرات برای  تغییر این توافق و افزودن بندها و موارد اضافی به آن نخواهد بود؛ چون درباره همه چیز از جمله جدول های زمانی، مسائل منطقه ای، مسائل موشکی قبلا بطور مفصل بررسی شده و به آن پرداخته شده است. بنابراین ما قصدی برای بحث وبررسی در این خصوص نداریم اما می خواهیم در این باره صحبت شود که چگونه می توان تضمین کرد که اقدامات قبلی آمریکا دوباره تکرار نشود. طرف مقابل باید در این زمینه به اطمینان بدهد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։