فا

سیاست

جمعه, 06 فروردين 1400 11:21

حضور بایدن در نشست مجازی اتحادیه اروپا، تلاشی برای بازسازی روابط

جو بایدن در نشست مجازی سران اتحادیه اروپا دوباره بر تعهد خود بر احیای روابط ایالات متحده و اتحادیه اروپا تاکید کرد.

«آلیک» - جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در نشست مجازی سران اتحادیه اروپا دوباره بر تعهد خود بر احیای روابط ایالات متحده و اتحادیه اروپا تاکید کرد.

به گزارش ایرنا از تارنمای کاخ سفید؛ بایدن که به عنوان میهمان افتخاری پس از ۱۱ سال در نشست سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ریاست شارل میشل رئیس شورای اروپا شرکت کرده بود، با اشاره به ارزش های مشترک دموکراتیک و بزرگ ترین مشارکت بازرگانی و سرمایه گذاری جهان،  اتحادیه اروپای نیرومند را به نفع منافع ایالات متحده دانست.

وی همچنین خواستار همکاری تنگاتنگ در زمینه چالش های مشترک مانند مبارزه با بیماری کووید–۱۹، مهار تهدید تغییرات آب و هوایی زمین، تعمیق روابط اقتصادی دو جانبه و اطمینان یافتن از تعیین مسیر حرکت توسط دموکراسی ها به جای حکومت های مستبد، شد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین تمایل خود را برای همکاری با اروپا برای دستیابی به منافع مشترک سیاست خارجی در حوزه چین و روسیه ابراز و لزوم تعامل و همکاری ایالات متحده و اتحادیه اورپا را در باره ترکیه، قفقاز جنوبی، شرق اروپا و غرب بالکان، یادآوری کرد.

نشست دو روزه شورای اروپا پنجشنبه شب در حالی آغاز شد که بایدن با هدف بازسازی روابط فراآتلانتیک پس از دوره پرتنش زمام‌داری دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا، در آن شرکت کرد.

بایدن به دعوت میشل رئیس شورای اروپا در این نشست حضور یافته بود که پیش‌تر مواضع تندی نسبت به واشنگتن اتخاذ کرده و در واکنش به پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا گفته بود: ما با آمریکا اختلاف نظرهایی پیدا کرده‌ایم که ناگهان ناپدید نمی‌شوند. به نظر می‌رسد که آمریکا تغییر کرده و جایگاه این کشور نزد اروپا و جهان عوض شده است.  این تغییر بدین معناست که اروپایی ها باید سرنوشت خود را به دست گرفته و «از ارزش‌ها و منافع خود دفاع» کنند. اروپا مسیر خود را طی خواهد کرد و منتظر اجازه آمریکا نخواهد ماند.  

اما اکنون به نظر می‌رسد که چالش‌های اروپا در میانه بحران کرونا و مشکلات ناشی از کمبود واکسن، موجب تعدیل موضع تند این سیاستمدار اروپایی نسبت به کاخ سفید شده است.

آمریکا روز دوشنبه تحریم های جدیدی علیه چین به دلایل حقوق بشری وضع کرد و شورای اروپا برای نخستین بار پس از حوادث سال ۱۹۸۹ میدان «تیان آن من»، تحریم‌هایی علیه پکن به اجرا گذاشت. این نهاد همچنین شماری از مقام‌های دولت روسیه را به دلیل آنچه سرکوب معترضان به دولت ولادیمیر پوتین و رفتارهای بی ثبات کننده در کشورهای همسایه اش مانند گرجستان، اوکراین و مولداوی خوانده، تحریم کرد.

با توجه به این تحولات،  به نظر می‌رسد که آمریکا و اروپا در مورد اولویت تهدیدهای چین و روسیه اختلاف دارند. از خلال گفت‌وگو ها می‌توان دریافت که آمریکا، پکن و اروپا، مسکو را تهدید اصلی می بینند. هر چند تحرکات اخیر از اراده دو طرف برای عبور از دوران پر تنش ترامپ و تلاش برای همسو کردن مواضع دو سوی آتلانتیک علیه چالش‌ها و تهدیدهای مشترک حکایت دارد.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا که برای شرکت در اجلاس وزرای امور خارجه پیمان آتلانتیک شمالی به بروکسل سفر کرده، روز چهارشنبه در نشست خبری در مقر ناتو مدعی شد که ایالات متحده از منطق «فقط آمریکا» دوره ترامپ فاصله گرفته و متحدان خود را مجبور به انتخاب بین «یا ما یا آنها» نمی کند.

او همچنین در دیدار با سران اتحادیه اروپا بر اهمیت احیای مشارکت دو طرف برای مدیریت چالش‌های مشترک سیاست خارجی و امنیتی تأکید کرد. رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا چهارشنبه در دیدار با اورسولا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا بر تمایل دولت برای کار با این کمیسیون به منظور حل و فصل مسائل دشوار و پایه‌گذاری یک دستور کار مثبت و بلندپروازانه در مورد اولویت‌هایی نظیر کووید-۱۹، تغییرات اقلیمی، روسیه، چین، و مسائل دیگر تأکید و دو طرف توافق کردند که برای پرداختن به این مسائل مهم و فرا روی جامعه جهانی نقش اساسی ایفا کنند.

بر اساس برنامه اعلام شده، سران اتحادیه اروپا در نشست روزهای پنجشنبه و جمعه روی مسائلی چون همه‌گیری کرونا، روابط بین‌الملل و دستورکار اقتصادی اروپا، متمرکز خواهند بود. این نشست قرار بود به صورت حضوری تشکیل شود اما شارل میشل با توجه به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در برخی کشورهای اروپایی تصمیم گرفت تا نشست را به صورت مجازی برگزار کند.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։