فا

سیاست

پنج شنبه, 26 فروردين 1400 11:34

بایدن: خروج نیروها از افغانستان از ۱۱ اردیبهشت آغاز می شود

بایدن بر پایان ۲۰ سال حضور نظامیان این کشور در خاک افغانستان تاکید کرد و گفت از ۱۱ اردیبهشت ماه جدول زمانی خروج از افغانستان آغاز خواهد شد.

«آلیک» - رئیس جمهوری آمریکا بر پایان ۲۰ سال حضور نظامیان این کشور در خاک افغانستان تاکید کرد و گفت از ۱۱ اردیبهشت ماه جدول زمانی خروج از افغانستان آغاز خواهد شد.

به گزارش ایرنا، جو بایدن روز گذشته با اعلام تصمیم خود برای خروج از افغانستان، با یادآوری حمله ۱۱ سپتامبر، افزود: هدف نخست این است که از افغانستان به عنوان پایگاهی برای حمله به آمریکا استفاده نشود.

وی با بیان اینکه ما به این هدف دست یافتیم و کار اسامه بن لادن در ۱۰ سال پیش تمام شد، ادامه داد: از آن زمان تا کنون دلایل حضور ما در افغانستان نامشخص شد. تهدیدهای تروریستی در جاهای دیگر به شکل دیگری بروز کردند. با توجه به این تهدیدها، حفظ هزاران نیرو در یک کشور که میلیاردها دلار هزینه دارد، برای ما معنا ندارد.

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: من مسئولیت خروج از نیروها را به رئیس جمهوری دیگری موکول نخواهم کرد. اکنون زمان پایان دادن به طولانی ترین جنگ آمریکا و بازگرداندن نیروها به خانه‌هایشان است.

بایدن اظهار کرد: وقتی به کاخ سفید آمدم، یک توافق دیپلماتیک را به ارث بردم که بین طالبان و آمریکا انجام شده بود. من این توافق را انجام نمی‌دادم اما مطابق آن باید تمام نیروهای آمریکایی از افغانستان در یکم ماه مه خارج شوند.

وی افزود: من با توجه به این توافق و بنا بر منافع امنیت ملی، از یکم ماه مه امسال خروج را آغاز می‌کنم. این کار شتاب‌زده انجام نمی‌شود بلکه مسئولانه و همراه با ایمنی خواهد بود اما طالبان باید بدانند در صورت حمله به ما، با تمام ابزارهایمان از خود دفاع می‌کنیم.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: شرکای ما نزدیک به ۲۰ سال در افغانستان شانه به شانه برای این هدف مشترک، فداکاری کردند. برنامه این بود که با هم وارد و با هم خارج می‌شویم.

بایدن اضافه کرد: نیروهای آمریکایی و ائتلاف پیش از بیستمین سالگرد حادثه ۱۱ سپتامبر از آنجا خارج می‌شوند اما از تهدید تروریستی چشم بر نمی‌داریم و از ظهور دوباره آنها و تهدید کشور ما جلوگیری می‌کنیم.

وی تاکید کرد: ما طالبان را در قبال  تهدیدها حتی در خاک افغانستان، مسئول می‌دانیم. حضور دیپلماتیک ما در افغانستان ادامه خواهد داشت. ما از دولت و نیروهای امنیتی افغانستان پشتیبانی خواهیم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا اظهار کرد: تجهیز و آموزش نیروهای افغانستان ادامه خواهد یافت. ما از گفت‌وگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان تحت نظارت سازمان ملل متحد حمایت می کنیم. از روسیه، پاکستان، چین و هند می‌خواهیم که برای ثبات افغانستان بیش از پیش فعالیت داشته باشند.

بایدن تاکید کرد: می دانم هنوز کسانی هستند که معتقدند دیپلماسی بدون اهرم فشار نظامی کارایی نخواهد داشت، ۱۰ سال پیش این مباحث مطرح شد. دیپلماسی ما مبتنی بر چکمه و اسلحه ما نیست، نیروهای نظامی نباید به عنوان اهرمی برای چانه زنی استفاده شوند.

وی خاطرنشان کرد: برخی می‌گویند خروج از افغانستان اعتبار آمریکا در جهان را آسیب می زند، من عکس آن را باور دارم. ما ۲۰ سال پیش برای پاسخ به حمله وحشتناک ۱۱ سپتامبر به آنجا رفتیم، دیگر آن توجیه وجود ندارد. ما باید به عملیات های تروریستی که فراتر از ۱۱ سپتامبر رفته است، متمرکز شویم.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین با تاکید بر اینکه ما باید بر رقابت با چین متمرکز شویم، گفت: ما باید برای همه‌گیری آینده آماده شویم. در بلند مدت بهتر می‌توانیم مقابله کنیم اگر بر روی جنگ‌های ۲۰سال آینده و نه ۲۰ سال گذشته تمرکز کنیم.

بایدن تصریح کرد: همه می‌گویند نباید در افغانستان بمانیم اما اکنون زمان خوبی برای خروج نیست. در سال ۲۰۱۴ ناتو بیانیه ای صادر کرد که نیروهای امنیتی افغانستان وظایف را برعهده خواهند گرفت، الان هفت سال گذشته است. پس چه زمانی مناسب است؟

وی یادآور شد: از روز اول ماه مه، جدول زمانی مشخصی برای خروج ترسیم می‌کنیم.

 

ناتو از افغانستان خارج می‌شود

دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با اعلام خروج نیروهای خود همزمان با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان گفت: از روند صلح افغانستان حمایت می‌کنیم.

به گزارش ایرنا، ینس استولتنبرگ عصر روز گذشته در نشست خبری همراه با وزیران خارجه و دفاع آمریکا که در بروکسل برگزار شد، افزود: امروز تصمیم گرفتیم که حضور ما در افغانستان چگونه باشد.

وی ادامه داد: ما نزدیک به ۲۰ سال در افغانستان بودیم. ما در حمایت از ایالات متحده پس از ۱۱ سپتامبر به آنجا رفتیم. ما هزاران نفر از کشورهای شریک و متحد هزینه دادیم که بسیاری از آنها مجروح شدند.

دبیرکل ناتو اضافه کرد: ما به اتفاق از تبدیل شدن افغانستان به مامنی برای حمله به کشورهایمان جلوگیری کردیم. ما از ۱۱ سپتامبر هیچ حمله تروریستی طراحی شده از افغانستان علیه هم پیمانانمان نداشته‌ایم.

استولتنبرگ یادآور شد: بیش از یکسال پیش همه ما به توافق آمریکا و طالبان رسیدیم. از آن زمان به تدریج حضور نیروهایمان را کاهش دادیم و در حال حاضر ۱۰ هزار نیرو داریم که بیشتر آنها غیر آمریکایی هستند.

وی تاکید کرد: با توجه به تصمیم آمریکا برای خروج نیروها، تصمیم گرفتیم که روند خروج نیروهای ناتو را از اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت) آغاز کنیم. خروج ما منظم و با برنامه خواهد بود و برنامه داریم که طی چند ماه آن را کامل کنیم.

دبیرکل ناتو در عین حال به طالبان هشدار داد که هر حمله با پاسخ قاطع آنها روبرو خواهد شد و گفت: ما با هم وارد شدیم و اکنون هم یکپارچه خارج می‌شویم.

استولتنبرگ افزود: اما با یک تصمیم دشوار روبرو هستیم، این پایان رابطه ما با افغانستان نیست بلکه آغاز فصل نوین است. اکنون زمان آن است که مردم افغانستان صلح واقعی و پایدار را تجربه کنند، صلحی که از مردم، زنان و کودکان حفاظت کند و تایید کند که افغانستان هرگز مامنی برای تروریست‌ها نخواهد بود.

وی درباره موضوعات دیگر مطرح شده در نشست ناتو هم گفت: همچنین درباره انباشت نیروهای روسیه در مرزهای اوکراین بحث شد. ناتو از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین حمایت می کند و از روسیه می خواهد به تعهدات بین المللی خود عمل کند.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։