فا

سیاست

شنبه, 28 فروردين 1400 10:10

لاوروف: ۱۰ دیپلمات آمریکایی را از روسیه اخراج می کنیم

لاوروف اعلام کرد که این کشور در واکنش به تحریم های جدید آمریکا تصمیم به اخراج ۱۰ دیپلمات آمریکایی و قرار دادن ۸ مقام دیگر در لیست سیاه گرفت.

«آلیک» - وزیر امور خارجه روسیه عصر روز گذشته اعلام کرد که این کشور در واکنش به تحریم های جدید آمریکا تصمیم به اخراج ۱۰ دیپلمات آمریکایی و قرار دادن ۸ مقام دیگر در لیست سیاه گرفت.

به گزارش ایرنا، سرگئی لاوروف در جمع خبرنگاران به نقل از یوری اوشاکوف، دستیار رئیس جمهور روسیه، همچنین توصیه کرد که جان سالیوان سفیر ایالات متحده در مسکو برای رایزنی به واشنگتن برود. وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه، که در اواسط ماه مارس به میهن بازگشت، هنوز در فدراسیون روسیه است.

همچنین طرف روسی مأموریت های دیپلماتیک آمریکایی در روسیه را از استخدام روس ها و اتباع کشورهای ثالث منع می کند و همچنین سفرهای کوتاه مدت دیپلمات ها را محدود می کند.

مسکو همچنین اعلام کرد امکان اتخاذ تدابیر سنگین علیه تجارت آمریکا را داردو آنها را برای روز مبادا و ذخیره نگه داشته ایم.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه روسیه مسکو ورود مقامات آمریکایی زیر را به روسیه ممنوع کرده است:

- دادستان کل مریک گارلند

- مدیر دفتر زندانهای فدرال مایکل کارواخال

- الخاندرو مالورکا وزیر امنیت داخلی آمریکا

- مشاور رئیس جمهور ایالات متحده در سیاست داخلی سوزان رایس

- مدیر FBI، کریستوفر ری

- مدیر اطلاعات ملی Avril Haynes

- مشاور امنیت ملی رئیس جمهور ایالات متحده جان بولتون

- رابرت وولسی، رئیس سابق سیا.

 پیش از این، ایالات متحده تصمیم به اخراج ۱۰ کارمند سفارت روسیه در واشنگتن گرفته بود که به گفته ایالات متحده، در میان آنها "نمایندگان سرویس های اطلاعاتی روسیه" وجود دارد.

کاخ سفید روز پنجشنبه با متهم کردن روسیه ربه سوء استفاده سایبری و دخالت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰  ۳۲ نهاد روسی را مورد تحریم قرار داد که شامل اخراج دیپلمات‌ها هم می‌شود.

این تحریم‌ها همچنین از ماه ژوئن خرید اوراق بهادار به روبل را ممنوع می‌کند.

این دومین دور تحریم‌های عمده علیه روسیه پس از تحریم‌های ماه گذشته در واکنش به مسمومیت الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه است که شامل تحریم هفت مقام میان رتبه و ارشد روسی و بیش از دوازده نهاد آن کشور بود. روسیه می‌گوید که نقشی در مسمومیت او نداشته است.

جو بایدن روز سه‌شنبه در تماس با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، گفت که ایالات متحده "در دفاع از منافع ملی خود" محکم عمل خواهد کرد.

او در همان حال درخواست ملاقات با آقای پوتین "در کشور ثالث" را هم مطرح کرد تا امکان بررسی زمینه‌های مشترک همکاری را فراهم کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر رئیس جمهوری روسیه گفته است که تحریم‌های غیرقانونی جدید به قبول درخواست برگزاری اجلاس کمکی نمی‌کند.

وی تصریح کرد که تحریم‌ها "به هیچ وجه" چشم انداز نشست درخواستی آمریکا را بهبود نمی‌دهد.

مقامات روسی به سفیر آمریکا در مسکو گفته بودند که دولت واشنگتن در صورت تمایل به بهبود روابط باید از تحریم‌های جدید خودداری کند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։