فا

سیاست

یکشنبه, 05 ارديبهشت 1400 11:17

واکنش ارمنستان به «نسل کشی» خواندن کشتار ارامنه توسط بایدن

مقامات ارشد ارمنستان به اقدام جو بایدن، در به رسمیت شناختن «نسل‌کشی» ارامنه واکنش نشان دادند.

«آلیک» - مقامات ارشد ارمنستان به اقدام جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، در به رسمیت شناختن «نسل‌کشی» ارامنه واکنش نشان دادند.

به گزارش ایسنا به نقل از یورو نیوز، رئیس جمهور، نخست وزیر و وزارت امور خارجه ارمنستان  از بیانیه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا استقبال کردند.

آرمن سرکیسیان، رئیس جمهور ارمنستان اقدام بایدن را "شجاعانه و الهام بخش" توصیف کرد. ریاست جمهوری ارمنستان در فیس بوک نوشت: "روند شناسایی و محکومیت نسل کشی ارامنه به جلوگیری از نسل کشی به عنوان یک جنایت علیه بشریت و از بین بردن مجازات مجازات در سراسر جهان کمک خواهد کرد."

وزارت خارجه ارمنستان نیز گفت: "ما از اظهارات رئیس جمهور بایدن در روز بزرگداشت نسل کشی ارامنه استقبال می کنیم، رئیس جمهور ایالات متحده به روشنی جنایات دسته جمعی انجام شده علیه مردم ارمنستان در اوایل قرن ۲۰ را به عنوان نسل کشی دانست." وزارتخانه این اقدام بایدن را سهم قابل توجهی در به رسمیت شناختن جهانی نسل کشی ارامنه در سال ۱۹۱۵ و جلوگیری از قتل عام بعدی دانست.

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان هم از اقدام «بسیار قاطع در برابر عدالت و حقیقت تاریخی» آمریکا استقبال کرد و آن را «یک پشتیبانی بی‌بدیل از بازماندگان قربانیان نسل‌کشی ارامنه» نامید.

وی گفت این حرکت آمریکا در به رسمیت شناختن نسل‌کشی، «یک نمونه دلگرم‌کنده برای همه کسانی است که می‌خواهند یک جامعه بین‌المللی منصف و مداراجو ایجاد کنند».

پاشینیان در نامه‌ای به بایدن گفت که به رسمیت شناختن نسل کشی موضوع ارمنستان پس از جنگ سال گذشته در قره باغ یک مساله امنیتی است.

در نامه پاشینیان که در وب سایت او منتشر شده آمده است: "به رسمیت شناختن نسل کشی امری بحق، عدالت تاریخی و امنیتی برای جمهوری ارمنستان است، به ویژه با توجه به حوادثی که سال گذشته در منطقه ما اتفاق افتاد." درگیری شش هفته‌ای میان نیروهای آذری و ارمنی قومی در قره باغ و مناطق اطراف آن با توافق روسیه با توافق در ماه نوامبر متوقف شد و قفل کردن دستاوردهای ارضی آذربایجان با حمایت متحد نزدیک آن ترکیه بود. باکو گفت که اظهارات بایدن "نمایش نادرست حوادث ۱۰۰ سال پیش است".

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։