فا

سیاست

چهارشنبه, 15 ارديبهشت 1400 08:58

ایران از محورهای اصلی نشست وزیر خارجه آمریکا با نخست وزیر انگلیس

آنتونی بلینکن روز گذشته با بوریس جانسون دیدار کرد تا درباره مجموعه‌ای از مسائل سیاست خارجی از جمله ایران و برجام گفت‌وگو کند.

«آلیک» - آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا که برای شرکت در اجلاس گروه هفت به لندن سفر کرده روز گذشته با بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس دیدار کرد تا درباره مجموعه‌ای از مسائل سیاست خارجی از جمله ایران و برجام گفت‌وگو کند.

به گزارش ایرنا از دفتر نخست وزیری انگلیس، دو طرف همچنین درباره آخرین وضعیت افغانستان، چین و همکاری‌های دو کشور برای مقابله با همه‌گیری کرونا و سایر مسائل بین‌المللی بحث و تبادل نظر کردند.

گسترش روابط دوجانبه در حوزه‌ مسائل تجاری و دفاعی از دیگر مسائلی بود که دو طرف درباره آن رایزنی کردند.

بلینکن پیشتر با وزرای امور خارجه انگلیس، آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه اجلاس گروه ۷ دیدار و پیرامون مسائل مورد علاقه از جمله برجام گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین روز گذشته در گفت‌وگو با نشریه فایننشال تایمز تصریح کرد که مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای ایران پیشرفت‌هایی داشته اما هنوز راه طولانی در پیش است. وی مذاکرات وین را جدی توصیف کرد و مدعی شد که واشنگتن نشان داده که برای بازگشت متقابل به برجام آمادگی دارد.

این دیپلمات آمریکایی بدون اشاره به این مطلب که واشنگتن سه سال پیش به صورت یکجانبه از برجام خارج شد و همچنان قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد را در تائید این توافق نقض می‌کند ادعا کرد: اینک باید ببینیم آیا ایران آمادگی دارد و می‌تواند برای بازگشت به برجام تصمیم گیری کند.

وزیر امور خارجه آمریکا با بیان اینکه هنوز راه طولانی در پیش است به فایننشال تایمز گفت که مسیر پیش‌رو طولانی‌تر از راهی است که تاکنون طی شده است. بلینکن درباره تاثیر انتخابات ریاست جمهوری ایران بر مذاکرات وین هم گفت که تمایل ندارد تا در این زمینه گمانه‌زنی کند اما به گفته او رهبر معظم انقلاب فصل الخطاب سیاست خارجی ایران است و ایشان در زمینه سیاست‌های بنیادین توافق هسته‌ای تصمیم گیری می‌کنند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։