فا

سیاست

دوشنبه, 11 بهمن 1395 13:25

همایش پانصد و پانزدهمین سال روابط تاریخی ایران و روسیه آغاز شد

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در پیامی به همایش پانصد و پانزدهمین سال روابط ایران و روسیه؛ جمهوری اسلامی ایران را همسایه ای مهربان و شریکی دیرین دانست. 

«آلیک» - به گزارش خبرگزاری مهر، همایش پانصد و پانزدهمین سال روابط تاریخی ایران و روسیه با قرائت پیام محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان و سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه آغاز شد.

متن کامل پیام ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به این همایش به شرح زیر است:

برگزاری همایش و نمایشگاه اسناد تاریخی به مناسبت ٥ قرن روابط ایران و روسیه اقدامی مهم و ارزشمند در روابط دو کشور است

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدراسیون روسیه دو کشور ریشه‌دار با پیشینه و تاریخی کهن هستند که جلوه‌های تمدنی و فرهنگی آنها همچنین اوازه جهانی شخصیتهای بزرگی مانند حافظ، سعدی، فردوسی، تولستوی، چخوف، پوشکین و دهها شخصیت دیگر مایه مباهات و فخر ادبیات جهان شده اند. کمتر کشورهایی را در جهان می‌توان سراغ گرفت که مانند ایران و روسیه مناسبات آنها به پنج قرن برگردد.

این رابطه فراز و فرودهای خود را داشته و با خاطرات تلخ و شیرینی همراه است اما ورای این خاطرات درس بزرگ این روابط کهن و پرلایه آن است که ایران و روسیه به عنوان دو همسایه باید روابط گسترده ای داشته باشند و روابط دو کشور باید در چند وجهی کردن و گسترش افقی و عمودی این رابطه بکوشند.

گسترش این رابطه نه فقط به نفع همه جانبه دو کشور بوده بلکه عامل مهمی در امنیت، ثبات و توسعه مناطقی چون آسیای مرکزی و خاورمیانه است.

امیدوارم روابط دوستانه جمهوری اسلامی ایران و روسیه که در سه دهه گذشته در حال گسترش بوده و در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته است در سایه اراده مسئولان دو کشور و تجربه ٥ قرن مناسبات تاریخی در تمامی عرصه ها رشد و گسترش یابد.

بدون تردید برگزاری موفق این همایش تصویر خوبی از روابط دو کشور بر جای خواهد نهاد که میتواند زمینه گسترش پیوندهای مردمی و فرهنگی بین دو کشور را فراهم کرده و به تحکیم روابط دو جانبه هم کمک کند.

اطمینان دارم تبادل نظر نخبگان و صاحبنظران علمی و فرهنگی دو کشور در این نشست فرصت تازه ای را برای رونق بخشیدن به دیپلماسی فرهنگی ایجاد کرده و به تحکیم و تقویت مناسبات فی مابین کمک خواهد کرد.

به باور من مراودات مستمر فرهنگی که مزین به حضور نخبگان و اندیشمندان دو کشور باشد علاوه بر اینکه می تواند به شکرفایی هر چه بیشتر اندیشه ها و اگاهی بخشی به نسل جوان امروز دو کشور منجر شود میتواند به گسترش روابط در حوزه های سیاسی و تجاری کمک کند.

همچنین سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در پیامی به نشست 515 سال روابط دو کشور ایران و روسیه، نوشت: ایران همسایه مهربان و شریک دیرین ماست. ویژگی سازنده روابط روسیه و ایران را که بر اصول برابر و حقوق احترام متقابل، دوستی و اعتماد متکی است ارج می‌نهیم.

توسعه پیش رونده همکاری دو جانبه در همه حوزه‌ها، از سیاست خارجی، دفاعی و اقتصاد و فرهنگ را با خرسندی تایید می‌کنیم.

لاوروف در این پیام تصریح کرده است: طبق توافق‌های حاصل شده، رهبران دولت‌های ما قصد ادامه فعالیت مشترک در جهت تکامل آتی همکاری‌های دو جانبه، جستجوی پاسخ‌های موثر به مشکلات مبرم، دستور کار جهانی و منطقه‌ای از جمله مبارزه با تروریسم بین المللی و افراطی گری و حل و فصل سیاسی دیپلماتیک وضعیت سوریه را دارند. 

 

 

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։