فا

سیاست

پنج شنبه, 14 بهمن 1395 10:00

ظریف: روابط تهران - ایروان در حوزه های مختلف به خوبی پیش می رود

وزیر امور خارجه با اشاره به وجود روابط تاریخی و نهادینه بین ایران و ارمنستان گفت: مناسبات دو کشور در دنیای کنونی که گرایشهای افراطی تحت نام ادیان مختلف در حال گسترش است، میتواند رابطهای نمونه باشد و شاهدیم که این روابط در حوزههای مختلف بخوبی پیش میرود.

«آلیک» - ویگن سرکیسیان وزیر دفاع جمهوری ارمنستان که به دعوت رسمی سردار حسين دهقان وزير دفاع جمهوری اسلامی ايران برای انجام یک ديدار رسمی سه روزه به ایران سفر کرده است دیروز با وزیر امور خارجه، دبیر شورای امنیت ملی و رییس مجلس کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

 

ظریف: روابط تهران - ایروان در حوزه های مختلف به خوبی پیش می رود

محمد جواد ظریف بعد از ظهر چهارشنبه در دیدار با ویگن سرکیسیان وزیر دفاع جمهوری ارمنستان با مثبت ارزیابی کردن سفر اخیر رئیس جمهوری کشورمان به ایروان، اظهار امیدواری کرد: همکاری های مشترک دو کشور به ایجاد صلح و امنیت در منطقه منجر شود.

وزیر امور خارجه با اشاره به وجود روابط تاریخی و نهادینه بین ایران و ارمنستان گفت: مناسبات دو کشور در دنیای کنونی که گرایش های افراطی تحت نام ادیان مختلف در حال گسترش است، می تواند رابطه ای نمونه باشد و شاهدیم که این روابط در حوزه های مختلف بخوبی پیش می رود.

وی همچنین با اشاره به خطر افراط گرایی در منطقه، همکاری دوجانبه برای مقابله با این خطرات را اجتناب ناپذیر دانست.

ظریف همکاری در زمینه ترانزیت را از جمله فرصت های موجود برای همکاری بین دو کشور برشمرد.

ویگن سرکیسیان وزیر دفاع جمهوری ارمنستان هم با ابراز خرسندی از حضور در ایران گفت: توسعه هر چه بیشتر روابط دوجانبه منجر به تحکیم مناسبات دو کشور در ابعاد گوناگون خواهد شد.

وی افزود: رابطه با جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که نقش اساسی در حل معضلات و مشکلات در منطقه دارد، برای ایروان بسیار با اهمیت تلقی می شود.

وزیر دفاع ارمنستان با اشاره به سفر رئیس جمهوری کشورمان به ارمنستان گفت: این سفر حائز اهمیت بود و از آن زمان تاکنون شاهد تحولات جدیدی در روابط بین دو کشور هستیم.

 

شمخانی: ائتلاف‌های کاغذی عملکرد قابل دفاعی برای مهار تهدید‌های بین‌المللی نداشته‌اند

ویگن سرکیسیان وزیر دفاع جمهوری ارمنستان عصر چهارشنبه با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کرد.

شمخانی با اشاره به روند همکاری‌های گسترده و رو به رشد میان دو کشور در عرصه‌های مختلف به ویژه حوزه‌های دفاعی و امنیتی گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال همسایگان، همواره از اصول حسن همجواری، روابط مسالمت آمیز و بهره گیری حداکثری از ظرفیت‌های قابل تبادل پیروی می‌کند.

وی با اشاره به اقدامات گسترده ایران در مقابله با تروریسم در سوریه و عراق و تاثیر آن بر ایجاد ثبات و آرامش در منطقه اظهار داشت: در صورتی که با گسترش افسار گسیخته تروریسم تکفیری مقابله به هنگام صورت نمی‌گرفت امروز سراسر منطقه با بحران ناامنی مواجه بود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ضرورت گفت‌وگو و مفاهمه در حل و فصل اختلافات منطقه‌ای و اجتناب از نظامی گری و خشونت در این خصوص را لازمه حفاظت از امنیت و ثبات عنوان کرد و اظهار داشت: ایجاد و توسعه درگیری‌های منطقه‌ای خواست و اراده بیگانگان برای افزایش حضور و مداخله در امور داخلی کشورها و فروش سلاح بوده و باید با هوشیاری و همکاری مستمر اجازه شکل گیری بحران‌های تصنعی داده نشود.

شمخانی سابقه منفی کشورهای غربی در حمایت از تروریسم و استفاده از ابزار تحریم برای محدود سازی کشورهای قربانی تروریسم چون ایران و سوریه را مورد تاکید قرار داد و افزود: برای توسعه توان دفاعی متعارف خود از هیچ کشور یا سازمان بین‌المللی اجازه نخواهیم گرفت و با هرگونه دخالت خارجی در امور دفاعی از جمله توان موشکی جمهوری اسلامی ایران بشدت مقابله خواهیم کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطر نشان کرد: گروه‌های مسلح تکفیری که از سوی برخی کشورهای منطقه پشتیبانی فکری و مالی می‌شوند، در کنار رژیم صهیونیستی دو تهدید اصلی برای امنیت بین‌الملل به شمار می‌روند و متأسفانه ائتلاف‌های کاغذی هیچ عملکرد قابل دفاعی در زمینه مهار این تهدیدها نداشته‌اند.

ویگن سرکیسیان وزیر دفاع ارمنستان نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت و موقعیت ممتاز جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان، بر علاقمندی دولت ارمنستان به گسترش همکاری و ارتقای سطح مناسبات با ایران تأکید کرد.

وی با تاکید بر اراده رهبران ارمنستان برای تقویت و گسترش همکاری‌های همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: ما با ایجاد هرگونه تنش در منطقه و میان همسایگان مخالفیم و ضمن قدردانی از نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در مهار بحران‌ها و ایجاد ثبات، آماده افزایش همکاری دو جانبه در این خصوص هستیم.

 

لاریجانی: ایجاد بحران جدید در منطقه آینده روشنی ندارد

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار ویگن سرکیسیان وزیر دفاع جمهوری ارمنستان ضمن استقبال از توسعه همکاری‌ها میان دو کشور، تأکید کرد: کشور شما در مسئله آذربایجان رفتار مناسبی داشت، زیرا ایجاد بحران جدید در منطقه، آینده روشنی ندارد و باید تلاش کرد که حوادث گذشته دوباره تکرار نشود، زیرا هیچ کشوری از درگیری سود نمی‌برد.

در این دیدار ویگن سرکیسیان وزیر دفاع جمهوری ارمنستان ضمن ابراز خرسندی از سفرش به ایران، گفت: میان دو کشور ایران و ارمنستان نیازهای حیاتی برای گسترش همکاری‌ها وجود دارد و ما در دیدار با مقامات ایرانی زمینه‌های این همکاری‌ها را مورد بررسی قرار دادیم. 

وی اظهار داشت: برای ما گسترش همکاری‌های پارلمانی خیلی اهمیت دارد و با توجه به انتخابات مجلس ما که تا دو هفته دیگر برگزار خواهد شد، تلاش خواهیم کرد که گروه دوستی جدید ایران و ارمنستان را هر چه سریعتر تشکیل دهیم تا بتوانیم سطح روابط را ارتقا بخشیم.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։