فا

سیاست

یکشنبه, 01 اسفند 1395 12:35

ظریف: مسایل منطقه‌ای را باید با گفت‌وگو حل کرد

محمدجواد ظریف در سخنان خود در پنجاه و سومین اجلاس بین‌المللی مونیخ، اظهار کرد: جنگ در عراق، سوریه و بحرین راه حل نظامی ندارد و تمام این نزاع‌ها راه‌حل سیاسی دارد.

«آلیک» - محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در کنفرانس امنیتی مونیخ با بیان اینکه «در جهان امروز، رسیدن به امنیت به قیمت ناامنی دیگران، امری غیرواقع بینانه و حتی پوچ است» به کشورهای منطقه پیشنهاد داد برای برقراری هماهنگی های منطقه ای «مجمع گفت و گوی منطقه ای» را تشکیل دهند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کنفرانس امنیتی مونیخ، ظریف که اولین سخنران روز سوم این کنفرانس بود، در بخشی از سخنان خود با اشاره به اینکه تروریسم در خاورمیانه ناشی از دخالت های نظامی بیگانگان است، تاکید کرد که مناقشه های این منطقه از جمله در عراق، بحرین و سوریه راه حل نظامی نداشته و نیازمند روند سیاسی است .

 

** واقعیت های جهانی ، رویکردهای بازی با حاصل جمع صفر را به چالش کشیده است

ظریف که سخنرانی خود را با تاکید بر یک گذار شناختی متناسب با واقعیات گذار جهانی آغاز کرد، گفت: واقعیت های جهانی رویکردهای بازی با حاصل جمع صفر را به چالش کشیده و 'قالب بندی ها' و 'حقایق جایگزین' را مخدوش کرده است.

وی تاکید کرد: همه باید درک کنیم که در محیط جهانی شده امروز رسیدن به امنیت به بهای ناامنی دیگران امری غیرواقع بینانه و حتی پوچ است. باید درک کنیم در جهانی که شمار بازیگران امنیتی افزایش یافته و بازیگران غیردولتی، جایگاه قابل ملاحظه و البته عمدتا منفی در صحنه امنیت جهانی کسب کرده اند، هیچ قدرتی به تنهایی نمی تواند با چالش های جهانی یا منطقه ای برخورد کند.

 

** کابوس خشونت و ترور در غرب آسیا محصول پویایی های منطقه نیست

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه تاکید کرد: از این دیدگاه، کابوس خشونت افراطی و ترور در غرب آسیا نه صرفا محصول پویایی های منطقه است و نه همانطور که همه دیده اند می توان آنها را در درون منطقه مهار کرد.

ظریف اضافه کرد: اولین گام ضروری برای پرداختن به این چالش، بازتعریف مشکل به شیوه ای است که بتواند به یک راه حل جمعی منجر شود.

 

** فقدان امید، از اجزای اصلی بحران است

وی در این ارتباط به ریشه یابی تروریسم و افراط گرایی پرداخت و گفت: همه اتفاق نظر داریم که فقدان امید یکی از اجزای اصلی بحران است. احساس در حاشیه بودن منطقه ای یا جهانی، بدونِ هرگونه امیدی برای مشارکت و مهمتر از همه بدون برخورداری از احترام، یکی از عوامل وارد کردن افراد به خشونت و افراط گرایی است.

ظریف گفت: یکی دیگر از ریشه های جذب نیروی گروههای افراطی، مشکل مزمن اشغالگری است که با فلسطین آغاز شده و با مداخله های سیستماتیک سیاسی و نظامی برای تغییر شکل ساختار منطقه ای و ایجاد شتابزده یک نظم ادعایی جدید جهانی، پیچیده تر شده است .

وی افزود: در ارتباط با اجزای داخلیِ موزاییک پیچیده پیش روی ما ، دشوار نیست که بتوانیم شکست نظام های دولتی را در بخش هایی از منطقه ما برای پاسخگویی به نیازهای اساسی مردم برای کرامت مشاهده کنیم.

 

** تلاش برای خنثی کردن تهدید موجودیتی داخلی از طریق دشمن ساختگی خارجی، خطرناک است

ظریف در این ارتباط تاکید کرد: این اقدامی خطرناک و گمراه کننده برای همسایگان ما در منطقه است که تلاش کنند این تهدید موجودیتی داخلی را از طریق منحرف کردن خشم موجود به سمت دشمنان ساختگی خارجی ، خنثی کنند.

ظریف ادامه داد: همچنین یک شبه عنصر ایدئولوژیک وجود دارد. برای نزدیک به چهار دهه، تکثیر جهانی ایدئولوژی «تکفیری» با منابع مالی خوب، بر اساس تفرقه، نفرت و انکار که هیچ ارتباطی با اسلام ندارد، بعنوان ترویج «اسلام میانه رو» برای رویارویی با «ایران رادیکال» عرضه شده است.

وی افزود: ترکیب این عناصر یک وضعیت انفجاری ایجاد کرده است. به همین علت، در حالی که ریشه ظهور گروههای تروریستی مانند جبهه النصره و داعش و چرخه خشونت بی رحمانه ، به ماجراجویی خارجی اوایل دهه 2000 می رسد ، اما تسلیح و تامین اعتبار این گروهها توسط برخی دولت های منطقه را نمی توان نادیده گرفت.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: آنها می خواهند با یک تیر، دو نشان بزنند: اول تهدید موجودیتی نارضایتی داخلی از نظام های ناکارآمد را منحرف سازند و در عین حال امیدوارند که توازن منطقه ای پیش از سرنگونی صدام حسین را احیا کنند. اما این تیر اکنون به شکل بومرنگ بازگشته است.

ظریف خاطرنشان کرد سرنگونی صدام و ایجاد دولت منتخب مردمی در عراق موجب هیجان ها و نگرانی هایی در برخی کشورهای منطقه در ارتباط با توازن در غرب آسیا به نفع ایران شد و این کشورها باور داشتند به هر قیمتی شده ، باید با آن مقابله کنند.

وی تاکید کرد: دو دهه پیش از آن نیز چنین نگرانی های نابجایی در پی انقلاب ایران موجب شد برخی از همسایگان ما به صدام کمک مالی و تسلیحاتی کنند.

 

** تشکیل مجمع گفت و گوی منطقه ای بر اساس اصول مورد توافق کلی و اهداف مشترک

وزیر امور خارجه تاکید کرد: کشورهای منطقه خلیج فارس باید وضعیت تفرقه و تنش کنونی را پشت سر بگذارند و در مسیر برقراری هماهنگی های منطقه ای واقع بینانه حرکت کنند. این امر را شاید بتوان با یک مجمع گفت وگوی منطقه ای بر اساس اصول مورد توافق کلی و هدف های مشترک آغاز کرد. چنین مجمعی می تواند ارتقا دهنده تفاهم درباره طیف وسیعی از موضوعات از جمله اقدامات اعتمادساز و امنیت ساز و مبارزه با تروریسم ، افراط گرایی و فرقه گرایی باشد.

 

** مناقشه های عراق، یمن، سوریه و بحرین راه حل نظامی ندارند

ظریف تاکید کرد: مناقشه ها در عراق ، سوریه ،‌یمن و بحرین راه حل نظامی ندارند. هر کدام از این مناقشه ها نیازمند راه حل سیاسی هستند بطوری که هیچ بازیگر واقعی از فرایند حذف نشود یا در نتیجه کار به حاشیه رانده نشود.

وی تصریح کرد: موفقیت تاریخی دیپلماسی بر اجبار در حل و فصل بحران هسته ای ایران نشان دهنده یک درس سیاسی ساده اما مهم است و آن اینکه تمام طرف های درگیر، مشکل را بطور قابل قبول برای همه طرف ها تعریف کردند که توانست منجر به یک راه حل قابل قبول متقابل شود. به بیان دیگر ، طرف ها اذعان کردند که باید انتظارات حداکثری خود را به نفع یک راه حل عملی کنار بگذارند.

وی در پایان گفت: از این رو چالش در درجه اول یک چالش شناختی است و امیدوارم که رهبران جهان عزم آن را داشته باشند.

اخبار مرتبط

 • ظریف: اجرای قانون اقدام راهبردی از صبح امروز آغاز شده است
  ظریف: اجرای قانون اقدام راهبردی از صبح امروز آغاز شده است

  ظریف  گفت: از ۲۷ بهمن ماه به صورت رسمی به ‌آژانس اعلام کردیم که از صبح پنجم اسفند قانون اقدام راهبردی اجرا خواهد شد و اجرای این قانون از صبح امروز آغاز شده است.

 • ظریف: آمریکا با اقدامات تصحیحی به برجام متعهد شود
  ظریف: آمریکا با اقدامات تصحیحی به برجام متعهد شود

  ظریف شب گذشته تاکید کرد که آمریکا باید با اتخاذ اقدامات تصحیحی، به برجام متعهد شده و به صورت موثر تعهداتش را اجرا کند.

 • ظریف: تحریم ها باید لغو شود
  ظریف: تحریم ها باید لغو شود

  محمدجواد ظریف تاکید کرد: ایران تنها زمانی آماده مذاکره خواهد بود که تمام تحریم ها علیه ایران لغو شود.

 • ظریف: اسرائیل در حال گسترش دیمونا تنها کارخانه ساخت بمب اتمی منطقه است
  ظریف: اسرائیل در حال گسترش دیمونا تنها کارخانه ساخت بمب اتمی منطقه است

  ظریف در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: اسراییل در حال گسترش دیمونا تنها کارخانه ساخت بمب اتمی منطقه است.

 • ظریف: آمریکا باید تمام تحریم ها را بی قید و شرط بردارد
  ظریف: آمریکا باید تمام تحریم ها را بی قید و شرط بردارد

  ظریف  با اشاره به اینکه مسیر بازگشت ساده و شامل تعهد - اقدام - جلسه است؛ تاکید کرد: آمریکا باید در پایبندی به قطعنامه تمام تحریم‌ها را بی قید و شرط و به‌صورت مؤثر بردارد، بعد از آن، ما فوراً تمام اقدامات اصلاحی (کاهش تعهدات) را به عقب برمی‌گردانیم.

 • ظریف: دولت خود را موظف به اجرای قانون مصوب مجلس می داند
  ظریف: دولت خود را موظف به اجرای قانون مصوب مجلس می داند

  «آلیک» - وزیر امور خارجه با بیان اینکه دولت خود را موظف به اجرای قانون مصوب مجلس می‌داند، گفت: از تاریخ ۲۳ فوریه اقدامات داوطلبانه ما در اجرای پروتکل الحاقی متوقف خواهد شد اما نظارت آژانس ادامه پیدا خواهد کرد.

  به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سوالی درباره معیار ایران برای لغو موثر تحریم‌ها و اینکه آیا تا پنجم اسفند تحول مهمی درباره برجام رخ می‌دهد، گفت: همانطور که رییس جمهوری گفتند دولت نظراتش را قبل از مصوبه مجلس با صراحت و شفافیت اعلام کرد. این مصوبه امروز به قانون کشور تبدیل شده است و دولت خود را موظف به اجرای قانون می‌داند.

  وزیر امور خارجه با بیان اینکه براساس این قانون در تاریخ پنجم اسفند کاهش نظارت آژانس و نه توقف نظارت اجرا می‌شود، گفت:‌ تاکنون براساس قرارداد پادمان که در واقع استاندارد نظارت آژانس هست، عمل کردیم و به قرارداد پادمان متعهد هستیم و عضو پادمان هستیم و آن را ادامه خواهیم داد.

  ظریف تصریح کرد: به عنوان یک اقدام داوطلبانه ما پروتکل الحاقی را بدون تصویب در برجام اجرا کردیم و الان مجلس تصمیم گرفته این اجرا را متوقف کند. اتفاقی که خواهد افتاد این است که با درخواستی که آقای گروسی انجام دادند با ایشان مشورت خواهیم کرد و این اتفاق صورت خواهد گرفت. سازمان انرژی اتمی با آژانس رسما اعلام کرده که از تاریخ ۲۳ فوریه اقدامات داوطلبانه ما در اجرای پروتکل الحاقی متوقف خواهد شد اما نظارت آژانس ادامه پیدا خواهد کرد.

  وزیر امور خارجه با بیان اینکه در مورد کیفیت نظارت هم سازمان آمادگی دارد که با آژانس گفت وگو کند و به نتیجه برسد، گفت: نکته‌ای که بسیار مهم است این است که نظارت‌های آژانس به صورت عادی یعنی نظارت‌هایی که در اکثر کشورهای دنیا دارد، ادامه پیدا خواهد کرد.

   ظریف با بیان اینکه طرف مقابل ما در ۱+۵ یعنی ۱+۴ و آمریکا به تعهداتشان برگردند، اظهار کرد: اقداماتی که ایران انجام داده از جمله قانون مجلس، در اجرای ماده ۳۶ برجام هست. ما داخل برجام هستیم و کشوری هستیم که به تعهداتمان همیشه پایبند بودیم و همانطور که در بالاترین سطح کشور اعلام شده، به مجرد اینکه آمریکا تحریم‌ها را بردارد و سایر شرکا به تعهداتشان عمل کنند، دیگر دلیلی نمی‌ماند که ایران اقدام جبرانی انجام دهد.

  رییس دستگاه دیپلماسی یادآور شد: ما الان اقدام جبرانی انجام می‌دهیم. وقتی اصل تخلف کنار برود دلیلی برای اقدامات جبرانی ما نخواهد بود و آن وقت ما می‌توانیم به اجرای کامل پروتکل الحاقی همانطور که در پنج سال و اندی گذشته با جدیت انجام دادیم، ادامه دهیم.

   

  بایدن سیاست فشار حداکثری ترامپ را ادامه می‌دهد

  ظریف در پاسخ به سوالی درباره فرصت آمریکا برای احیای برجام گفت: اتفاقاتی که می‌افتد از چند جهت برای آمریکا مهم است؛ یکی اینکه الان یک ماه است که دولت آقای بایدن سیاست فشار حداکثری دولت آقای ترامپ یعنی سیاست بی‌قانونی، قلدری و زورگویی را ادامه می‌دهد.  اگر اینها معتقدند که آن سیاست شکست خورده و معتقدند که سیاست آبروی آمریکا را برده ادامه آن سیاست هم کمکی به آنها نمی‌کند و همان شکست و بی‌آبرویی را برای آنها دارد.

  وزیر امور خارجه افزود: نکته دوم اینکه تمام اقداماتی که ما می‌کنیم قابل بازگشت هست اما این آمریکاست که با یک وضعیت جدیدی ازجمله تعداد بیشتر سانتریفیوژ، میزان بیشتر ذخایر مواجه می‌شود و این وضعیت ادامه پیدا می‌کند.

  ظریف بیان کرد: آنها خیال نکنند که علیه ایران با سیاست غیرقانونی فشار حداکثری، اهرم‌سازی می‌کند ما هم قصد اهرم‌سازی نداریم. ما اقدامات جبرانی انجام می‌دهیم و اگر آنها خیال می‌کنند یک سیاست شکست خورده برایشان اهرم ایجاد می‌کند باید بدانند که در مقابل در ایران هم تحولات روی زمین اتفاق می‌افتد اما من معتقد نیستم بعد از ۵ اسفند زمینه غیرقابل بازگشت است اما آبروی آمریکا کماکان بیشتر می‌رود.

  وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره وزیر اظهارات وزیر خارجه آمریکا مبنی براینکه درهای دیپلماسی همچنان باز است، گفت: ما معتقدیم که در حال حاضر توافقی داریم که نتیجه مذاکرات مستقیم، دوجانبه، سه‌جانبه و چند جانبه ایران و آمریکا برای مدت دو سال بود. این مذاکرات به نتیجه رسیده و توافقی روی میز هست و نیاز به مذاکره ندارد این توافق باید اجرا شود.

   

  توافق بده بستان است؛ آنچه توافق شده مورد مذاکره مجدد قرار نمی‌گیرد

  رییس دستگاه دیپلماسی اضافهکرد: اگر فکر می‌کنند می‌توانند توافق را تغییر بدهند، اشتباه می‌کنند. افراد داخل این دولت کسانی بودند که در مذاکره بودند و می دانند مواردی که در این توافق است که از نظر آنها خوشایند نیست، مواردی است که با مذاکره به آن رسیدیم مواردی هم در توافق است که ما از آن خوشمان نمی‌آید با هم دوست نداشتیم برنامه هسته‌ای مان محدود شود و برخی محدودیت‌ها بر خریدهای تسلیحاتی ما برای ۵ سال  وجود داشته باشد که تازه رفع شده است اما بالاخره توافق بده بستان است.

  رییس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد:‌آمریکایی‌ها ممکن است از چیزهایی که توافق کردند، خوششان نیامده باشد اما باید این را بدانند، اروپایی‌ها بیشتر از آمریکا، باید بدانند آنچه که توافق شده، مورد مذاکره مجدد قرار نخواهد گرفت. برای اجرای آن چیزی هم که توافق شده مذاکره مجدید نیاز نیست.

  وی در پاسخ به این سوال که برای مذاکره مستقیم احتیاجی ندارید، گفت: نیازی به مذاکره مستقیم نیست، آمریکایی‌ها تعهداتشان را اجرا کنند وارد پنج بعلاوه یک شوند.

  ظریف در پاسخ به سوال دیگری درباره سفر مقامات کشورها گفت: الان بیشتر سفرها توسط ویدئوکنفرانس انجام می‌شود ولی در تمام گفت و گوها درباره برجام هم صحبت می‌شود حرفی هم که در گفت و گوها میزنی مهم این است که همین جا می‌گویم. به محض اینکه آمریکا تعهداتش را انجام دهد ما هم تعهدات را انجام می‌دهیم. همان لفظ انگلیسی که من می‌گویم. ما می‌توانیم توالی تعهدات مشخص شود؛ آمریکا اقدام کند و ما اقدام کنیم. همانطور که امروز رئیس جمهور گفت نمی‌تواند یک جا و می تواند قسمت قسمت انجام شود.

   وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات چندی پیش ظریف در توییتر درباره نقش افرینی اروپایی‌ها گفت: من نخواستم اروپایی‌ها سازو کار انجام دهند ما سازکار کمیسیون مشترک را داریم که می‌تواند کار خود را انجام دهد.

  رییس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره احتمال سفر مدیرکل آژانس به ایران و اینکه آیا قرار است درباره مسئله خاصی مذاکره شود، گفت: من نمی‌دانم ایشان امروز به تهران می‌آید یا نه. اما شنیدیم که ایشان درخواست سفر به ایران کرده است. وقتی به ایران بیاید طرف مذاکره ایشان همکاران ما در سازمان انرژی اتمی خواهند بود.

  وزیر امور خارجه گفت: مدیرکل آژانس درخواست کرده به ایران بیاید. سوالاتی دارد و ممکن است پیشنهاداتی داشته باشد و همکاران ما در سازمان انرژی اتمی تلاش می‌کنند نگرانی‌های ایشان را رفع کنند و در واقع مسیر جدیدی که از روز ۵ اسفند شروع می‌شود با کمترین نگرانی ادامه پیدا کند.

   

  پیامی در گفت و گوی روحانی و رییس جمهوری سوییس مبادله نشد

  ظریف درباره جزییات گفت وگوی روحانی و رییس جمهوری سوئیس و اینکه برجام به عنوان یکی از محورهای گفت وگو بوده و اینکه آیا رییس جمهور سوئیس پیامی از طرف بایدن داشته یا خیر، اظهار کرد: پیامی در این تلفن تبادل نشد. آنچه که توسط دستگاه ریاست جمهوری و نه شخص رییس‌جمهوری  در مورد محتوای مکالمه تلفنی ایشان اعلام شد، تاکید مجدد بر آنچه بود که بیان کردم که به محض اینکه آمریکا اقداماتش را انجام دهد ایران هم به اقدامات جبرانی خود پایان خواهد داد.

  وی در پاسخ به سوالی دیگر درباره سکوت بایدن رییس جمهوری آمریکا گفت: من احساس می‌کنم سکوت آقای بایدن نشان دهنده بحث داخلی در داخل دولت آمریکاست که متاسفانه برخی از اعضای تیم بایدن فکر می‌کنند علیرغم اینکه همه آنها اذعان کردند که سیاست فشار حداکثری شکست خورده است،  می‌توانند از آن امتیاز بگیرند.

  وزیر امور خارجه افزود: آنها به زودی متوجه خواهند شد که زمان به نفع آنها نیست و به ضرر آنهاست. لذا هر زمان اجرای تعهداتشان را آغاز کنند زمین برای آنها باز است و می‌توانند تعهدات خود را انجام بدهند و ایران هم سریعا به اجرای تعهدات کامل خود برمی‌گردد.

   

  تصمیم من درباره انتخابات همان است که اعلام کرده بودم

  ظریف در پاسخ به پرسشی درباره برخی گمانه زنی ها برای حضور او در انتخابات و انتشار لیست‌های مختلف از کابینه‌اش، گفت: از محبت دوستان متشکرم ولی جدیت لیست کابینه منسوب به من همان اندازه است که یک کابینه از شخصیت‌های کارتونی در همین فضای مجازی منتشر شده بود.

  وزیر امور خارجه ادامه داد: نه دشمنی با خدا و نه مردم دارم اما هنوز تصمیم من همان است که اعلام کرده بودم.

   

  ادامه دارد...

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։