فا

سیاست

دوشنبه, 02 اسفند 1395 09:24

ظریف: جامعه بین المللی در برجام، بدهکاری زیادی به ایران دارد / ما به احترام متقابل پاسخ می دهیم

ظریف در ادامه این جلسه در پاسخ به خبرنگار 'واشنگتن پست' درباره تهدیدات دولت ترامپ علیه ایران و تاثیر آن بر برجام ، گفت: درباره تهدیدات آمریکا من توییت کرده ام چنانکه توییت کردن این روزها مُد است!

«آلیک» - محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در نشستی در کنفرانس امنیتی مونیخ در پاسخ به سئوالات تاکید کرد: جامعه بین المللی در ارتباط با برجام، بدهکاری زیادی به ایران دارد.ایران تاثیری از تهدیدها نمی پذیرد و بخوبی در برابر احترام پاسخ می دهد اما در برابر تهدید پاسخ نمی دهیم.

به گزارش ایرنا ، ظریف دیروز پس از پایان سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد. از جمله در پاسخ به سئوالی درباره پیمان منع جامع آزمایش های هسته ای (CTBT) با بیان اینکه ایران عضوی از تمام هماهنگی های مختلف جهانی در خصوص منع گسترش سلاح های کشتار جمعی بوده است، گفت: این در حالی است که ایران هنوز مزایای عضویت در این ابزارهای بین المللی را دریافت نکرده است.

وزیر امور خارجه افزود: ابزارهای بین المللی بر اساس یک معامله (بده بستان) کار می کند که بین دولت و جامعه بین المللی ایجاد می شود برای مزایای دوجانبه و همچنین اقدامات تنبیهی در صورت عمل نکردن به تعهدات؛ اما در وضعیت کنونی روابط بین المللی عضویت در 'ان پی تی' هیچ مزیت مثبتی ایجاد نمی کند،. طرف های غیرعضو ان پی تی هستند که از تهدید هسته ای ایران صحبت می کنند؛ آنها بزرگترین تهدید هسته ای علیه جامعه بین المللی هستند اما با گستاخی از تهدید هسته ای ایران سخن می گویند در حالی که تمام ساز و کارها برای اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران وجود دارد.

ظریف گفت: ما باید به این معامله برسیم و زمانی که این معامله وجود داشته باشد ، ایران چیزی برای پنهان کردن ندارد. زیرا پیمان CTBT 'سی تی بی تی' (پیمان جامع منع آزمایش هسته ای) زمانی قابل اجراست که شما به مرحله ای برسید که بخواهید سلاح هسته ای آزمایش کنید.

وی تاکید کرد: ما نه تنها تحت 'ان پی تی' هرگز سلاح هسته ای تولید نخواهیم کرد، بلکه طبق 'برجام' تعهد کرده ایم که هرگز به دنبال تولید سلاح هسته ای نباشیم. بنابراین این امری قطعی است اما برای رفتن یک گام بالاتر و ایجاد سطح بیشتری از اعتماد، باید مزایای متقابل از وضعیت کنونی را دریافت کنیم و به نظرم جامعه بین المللی بدهکاری زیادی به ما دارد.

 

** ایران برای تعامل با همه همسایه ها در منطقه خلیج فارس آماده است

به گزارش ایرنا، ظریف در پاسخ به خبرنگار شبکه «زی دی اف» آلمان که سئوال کرد «آیا در این مجمع پیشنهادی گفت وگوی منطقه ای مایل هستید که اسرائیل باشد؟» گفت: درباره گفت وگوی منطقه ای گفتم که خواست ما اندک و متواضعانه است. تمرکز من روی منطقه خلیج فارس است؛ ما مشکلات کافی در این منطقه داریم و باید گفت و گو را با کشورهایی شروع کنیم که «برادر» می نامیم. ما در اسلام یکدیگر را «برادر» می نامیم. ما باید به مشکلات و تصورات مشترکی که منجر به نگرانی ها و خشونت در منطقه شده است، بپردازیم؛ خوشحال خواهم شد اگر بتوانیم در این کار موفق شویم و ایران آماده است با همه همسایگان در منطقه خلیج فارس تعامل کند.

 

** فجایع سوریه مایه شرم تمام بشریت است / سازمان های تروریستی در سوریه هنوز سلاح شیمیایی دارند

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به خبرنگار 'دیده بان حقوق بشر' درباره 'حمایت ایران از سوریه و اقدام ایران برای جلوگیری از حملات به غیرنظامیان، گفت: البته فاجعه انسانی در سوریه بسیار وحشتناک است ؛ آنچه برای کودکان رخ می دهد و تمام پیامدهای این فاجعه انسانی برای تمام جامعه بشریت یک شرمساری است.

وی افزود: استفاده از سلاح شیمیایی قابل چشم پوشی و اغماض نیست. نقض قوانین جنگ هرگز با هیچ بهانه ای قابل توجیه نیست. ایران اولین کشوری است که کاربرد سلاح شیمیایی توسط هر کسی را محکوم می کند. متاسفانه در حالی که به پیشرفت هایی رسیدیم و ایران نقش مهمی در رسیدن به خلع سلاح هسته ای در سوریه داشت، متاسفانه سازمان های تروریستی النصره و داعش هنوز سلاح شیمیایی در اختیار دارند و این برای کل جامعه بین المللی مهم است که به این مساله بپردازد. حتی در گزارش های آمریکا دیده ایم که این سازمان های تروریستی به کاربرد سلاح هسته ای متوسل شده اند و مهم است که به این مساله بپردازیم همانطور که در گذشته به این مساله کابرد سلاح هسته ای پرداخته ایم.

 

** اکنون زمان نابودی سلاح های هسته ای در جهان است / سلاح هسته ای امنیت را تقویت نمی کند

ظریف در ادامه این جلسه در پاسخ به خبرنگار 'واشنگتن پست' درباره تهدیدات دولت ترامپ علیه ایران و تاثیر آن بر برجام ، گفت: درباره تهدیدات آمریکا من توییت کرده ام چنانکه توییت کردن این روزها مُد است!

به گزارش ایرنا، در این هنگام حاضران در نشست خندیدند.

وزیر امور خارجه افزود: ایران تاثیری از تهدیدها نمی پذیرد. ایران بخوبی در برابر احترام پاسخ می دهد اما در برابر تهدید پاسخ نمی دهیم. همگان ما را به مدت سالها آزمایش کردند. مفهوم تحریم های فلج کننده را به یاد دارید. تحریم های فلج کننده، 19 هزار و 800 سانتریفیوژ ایجاد کرد. زمانی که آن تحریم ها اعمال شد ما کمتر از دو هزار سانتریفیوژ داشتیم ؛ زمانی که آمریکا به مذاکره آمد ما 20 هزار سانتریفیوژ داشتیم و هدف تحریم ها این بود که ایران را وادار کند سانتریفیوژ نداشته باشد.

ظریف تاکید کرد: بنابراین، ایران به تهدید و ارعاب جواب نمی دهد ما به تحریم جواب نمی دهیم اما بخوبی به احترام متقابل جواب می دهیم. ما بخوبی به ترتیباتی برای رسیدن به سناریوهای قابل قبول متقابل جواب می دهیم چنانکه با برجام این کار را کردیم. این درسی است که تاریخ به همه ما یاد داده است. 

ظریف در پاسخ به سئوال این خبرنگار آمریکایی که پرسید 'اگر به فرض بخواهید سلاح هسته ای بسازید چه مدت طول می کشد؟' گفت: ما به هیچ وجه قصد ساخت سلاح هسته ای را نداریم، بنابرین تا ابد برای ایران طول می کشد که بمب هسته ای بسازد. برخی ها دوست دارند بگویند که زمان 'گریز هسته ای' را به یک سال افزایش داده اند؛ بگذارید خوشحال باشند. حرف من ساده است: اعتقاد داریم که سلاح هسته ای امنیت ما و امنیت هیچ کسی را افزایش نمی دهد. اکنون زمان آن است که نابودی سلاح های هسته ای دیگران را آغاز کنیم نه اینکه دیگران نیز وارد باشگاه هسته ای بشوند زیرا این باشگاه، باشگاه ایمنی نیست.

اخبار مرتبط

 • ظریف: اجرای قانون اقدام راهبردی از صبح امروز آغاز شده است
  ظریف: اجرای قانون اقدام راهبردی از صبح امروز آغاز شده است

  ظریف  گفت: از ۲۷ بهمن ماه به صورت رسمی به ‌آژانس اعلام کردیم که از صبح پنجم اسفند قانون اقدام راهبردی اجرا خواهد شد و اجرای این قانون از صبح امروز آغاز شده است.

 • ظریف: آمریکا با اقدامات تصحیحی به برجام متعهد شود
  ظریف: آمریکا با اقدامات تصحیحی به برجام متعهد شود

  ظریف شب گذشته تاکید کرد که آمریکا باید با اتخاذ اقدامات تصحیحی، به برجام متعهد شده و به صورت موثر تعهداتش را اجرا کند.

 • ظریف: تحریم ها باید لغو شود
  ظریف: تحریم ها باید لغو شود

  محمدجواد ظریف تاکید کرد: ایران تنها زمانی آماده مذاکره خواهد بود که تمام تحریم ها علیه ایران لغو شود.

 • ظریف: اسرائیل در حال گسترش دیمونا تنها کارخانه ساخت بمب اتمی منطقه است
  ظریف: اسرائیل در حال گسترش دیمونا تنها کارخانه ساخت بمب اتمی منطقه است

  ظریف در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: اسراییل در حال گسترش دیمونا تنها کارخانه ساخت بمب اتمی منطقه است.

 • ظریف: آمریکا باید تمام تحریم ها را بی قید و شرط بردارد
  ظریف: آمریکا باید تمام تحریم ها را بی قید و شرط بردارد

  ظریف  با اشاره به اینکه مسیر بازگشت ساده و شامل تعهد - اقدام - جلسه است؛ تاکید کرد: آمریکا باید در پایبندی به قطعنامه تمام تحریم‌ها را بی قید و شرط و به‌صورت مؤثر بردارد، بعد از آن، ما فوراً تمام اقدامات اصلاحی (کاهش تعهدات) را به عقب برمی‌گردانیم.

 • ظریف: دولت خود را موظف به اجرای قانون مصوب مجلس می داند
  ظریف: دولت خود را موظف به اجرای قانون مصوب مجلس می داند

  «آلیک» - وزیر امور خارجه با بیان اینکه دولت خود را موظف به اجرای قانون مصوب مجلس می‌داند، گفت: از تاریخ ۲۳ فوریه اقدامات داوطلبانه ما در اجرای پروتکل الحاقی متوقف خواهد شد اما نظارت آژانس ادامه پیدا خواهد کرد.

  به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سوالی درباره معیار ایران برای لغو موثر تحریم‌ها و اینکه آیا تا پنجم اسفند تحول مهمی درباره برجام رخ می‌دهد، گفت: همانطور که رییس جمهوری گفتند دولت نظراتش را قبل از مصوبه مجلس با صراحت و شفافیت اعلام کرد. این مصوبه امروز به قانون کشور تبدیل شده است و دولت خود را موظف به اجرای قانون می‌داند.

  وزیر امور خارجه با بیان اینکه براساس این قانون در تاریخ پنجم اسفند کاهش نظارت آژانس و نه توقف نظارت اجرا می‌شود، گفت:‌ تاکنون براساس قرارداد پادمان که در واقع استاندارد نظارت آژانس هست، عمل کردیم و به قرارداد پادمان متعهد هستیم و عضو پادمان هستیم و آن را ادامه خواهیم داد.

  ظریف تصریح کرد: به عنوان یک اقدام داوطلبانه ما پروتکل الحاقی را بدون تصویب در برجام اجرا کردیم و الان مجلس تصمیم گرفته این اجرا را متوقف کند. اتفاقی که خواهد افتاد این است که با درخواستی که آقای گروسی انجام دادند با ایشان مشورت خواهیم کرد و این اتفاق صورت خواهد گرفت. سازمان انرژی اتمی با آژانس رسما اعلام کرده که از تاریخ ۲۳ فوریه اقدامات داوطلبانه ما در اجرای پروتکل الحاقی متوقف خواهد شد اما نظارت آژانس ادامه پیدا خواهد کرد.

  وزیر امور خارجه با بیان اینکه در مورد کیفیت نظارت هم سازمان آمادگی دارد که با آژانس گفت وگو کند و به نتیجه برسد، گفت: نکته‌ای که بسیار مهم است این است که نظارت‌های آژانس به صورت عادی یعنی نظارت‌هایی که در اکثر کشورهای دنیا دارد، ادامه پیدا خواهد کرد.

   ظریف با بیان اینکه طرف مقابل ما در ۱+۵ یعنی ۱+۴ و آمریکا به تعهداتشان برگردند، اظهار کرد: اقداماتی که ایران انجام داده از جمله قانون مجلس، در اجرای ماده ۳۶ برجام هست. ما داخل برجام هستیم و کشوری هستیم که به تعهداتمان همیشه پایبند بودیم و همانطور که در بالاترین سطح کشور اعلام شده، به مجرد اینکه آمریکا تحریم‌ها را بردارد و سایر شرکا به تعهداتشان عمل کنند، دیگر دلیلی نمی‌ماند که ایران اقدام جبرانی انجام دهد.

  رییس دستگاه دیپلماسی یادآور شد: ما الان اقدام جبرانی انجام می‌دهیم. وقتی اصل تخلف کنار برود دلیلی برای اقدامات جبرانی ما نخواهد بود و آن وقت ما می‌توانیم به اجرای کامل پروتکل الحاقی همانطور که در پنج سال و اندی گذشته با جدیت انجام دادیم، ادامه دهیم.

   

  بایدن سیاست فشار حداکثری ترامپ را ادامه می‌دهد

  ظریف در پاسخ به سوالی درباره فرصت آمریکا برای احیای برجام گفت: اتفاقاتی که می‌افتد از چند جهت برای آمریکا مهم است؛ یکی اینکه الان یک ماه است که دولت آقای بایدن سیاست فشار حداکثری دولت آقای ترامپ یعنی سیاست بی‌قانونی، قلدری و زورگویی را ادامه می‌دهد.  اگر اینها معتقدند که آن سیاست شکست خورده و معتقدند که سیاست آبروی آمریکا را برده ادامه آن سیاست هم کمکی به آنها نمی‌کند و همان شکست و بی‌آبرویی را برای آنها دارد.

  وزیر امور خارجه افزود: نکته دوم اینکه تمام اقداماتی که ما می‌کنیم قابل بازگشت هست اما این آمریکاست که با یک وضعیت جدیدی ازجمله تعداد بیشتر سانتریفیوژ، میزان بیشتر ذخایر مواجه می‌شود و این وضعیت ادامه پیدا می‌کند.

  ظریف بیان کرد: آنها خیال نکنند که علیه ایران با سیاست غیرقانونی فشار حداکثری، اهرم‌سازی می‌کند ما هم قصد اهرم‌سازی نداریم. ما اقدامات جبرانی انجام می‌دهیم و اگر آنها خیال می‌کنند یک سیاست شکست خورده برایشان اهرم ایجاد می‌کند باید بدانند که در مقابل در ایران هم تحولات روی زمین اتفاق می‌افتد اما من معتقد نیستم بعد از ۵ اسفند زمینه غیرقابل بازگشت است اما آبروی آمریکا کماکان بیشتر می‌رود.

  وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره وزیر اظهارات وزیر خارجه آمریکا مبنی براینکه درهای دیپلماسی همچنان باز است، گفت: ما معتقدیم که در حال حاضر توافقی داریم که نتیجه مذاکرات مستقیم، دوجانبه، سه‌جانبه و چند جانبه ایران و آمریکا برای مدت دو سال بود. این مذاکرات به نتیجه رسیده و توافقی روی میز هست و نیاز به مذاکره ندارد این توافق باید اجرا شود.

   

  توافق بده بستان است؛ آنچه توافق شده مورد مذاکره مجدد قرار نمی‌گیرد

  رییس دستگاه دیپلماسی اضافهکرد: اگر فکر می‌کنند می‌توانند توافق را تغییر بدهند، اشتباه می‌کنند. افراد داخل این دولت کسانی بودند که در مذاکره بودند و می دانند مواردی که در این توافق است که از نظر آنها خوشایند نیست، مواردی است که با مذاکره به آن رسیدیم مواردی هم در توافق است که ما از آن خوشمان نمی‌آید با هم دوست نداشتیم برنامه هسته‌ای مان محدود شود و برخی محدودیت‌ها بر خریدهای تسلیحاتی ما برای ۵ سال  وجود داشته باشد که تازه رفع شده است اما بالاخره توافق بده بستان است.

  رییس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد:‌آمریکایی‌ها ممکن است از چیزهایی که توافق کردند، خوششان نیامده باشد اما باید این را بدانند، اروپایی‌ها بیشتر از آمریکا، باید بدانند آنچه که توافق شده، مورد مذاکره مجدد قرار نخواهد گرفت. برای اجرای آن چیزی هم که توافق شده مذاکره مجدید نیاز نیست.

  وی در پاسخ به این سوال که برای مذاکره مستقیم احتیاجی ندارید، گفت: نیازی به مذاکره مستقیم نیست، آمریکایی‌ها تعهداتشان را اجرا کنند وارد پنج بعلاوه یک شوند.

  ظریف در پاسخ به سوال دیگری درباره سفر مقامات کشورها گفت: الان بیشتر سفرها توسط ویدئوکنفرانس انجام می‌شود ولی در تمام گفت و گوها درباره برجام هم صحبت می‌شود حرفی هم که در گفت و گوها میزنی مهم این است که همین جا می‌گویم. به محض اینکه آمریکا تعهداتش را انجام دهد ما هم تعهدات را انجام می‌دهیم. همان لفظ انگلیسی که من می‌گویم. ما می‌توانیم توالی تعهدات مشخص شود؛ آمریکا اقدام کند و ما اقدام کنیم. همانطور که امروز رئیس جمهور گفت نمی‌تواند یک جا و می تواند قسمت قسمت انجام شود.

   وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات چندی پیش ظریف در توییتر درباره نقش افرینی اروپایی‌ها گفت: من نخواستم اروپایی‌ها سازو کار انجام دهند ما سازکار کمیسیون مشترک را داریم که می‌تواند کار خود را انجام دهد.

  رییس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره احتمال سفر مدیرکل آژانس به ایران و اینکه آیا قرار است درباره مسئله خاصی مذاکره شود، گفت: من نمی‌دانم ایشان امروز به تهران می‌آید یا نه. اما شنیدیم که ایشان درخواست سفر به ایران کرده است. وقتی به ایران بیاید طرف مذاکره ایشان همکاران ما در سازمان انرژی اتمی خواهند بود.

  وزیر امور خارجه گفت: مدیرکل آژانس درخواست کرده به ایران بیاید. سوالاتی دارد و ممکن است پیشنهاداتی داشته باشد و همکاران ما در سازمان انرژی اتمی تلاش می‌کنند نگرانی‌های ایشان را رفع کنند و در واقع مسیر جدیدی که از روز ۵ اسفند شروع می‌شود با کمترین نگرانی ادامه پیدا کند.

   

  پیامی در گفت و گوی روحانی و رییس جمهوری سوییس مبادله نشد

  ظریف درباره جزییات گفت وگوی روحانی و رییس جمهوری سوئیس و اینکه برجام به عنوان یکی از محورهای گفت وگو بوده و اینکه آیا رییس جمهور سوئیس پیامی از طرف بایدن داشته یا خیر، اظهار کرد: پیامی در این تلفن تبادل نشد. آنچه که توسط دستگاه ریاست جمهوری و نه شخص رییس‌جمهوری  در مورد محتوای مکالمه تلفنی ایشان اعلام شد، تاکید مجدد بر آنچه بود که بیان کردم که به محض اینکه آمریکا اقداماتش را انجام دهد ایران هم به اقدامات جبرانی خود پایان خواهد داد.

  وی در پاسخ به سوالی دیگر درباره سکوت بایدن رییس جمهوری آمریکا گفت: من احساس می‌کنم سکوت آقای بایدن نشان دهنده بحث داخلی در داخل دولت آمریکاست که متاسفانه برخی از اعضای تیم بایدن فکر می‌کنند علیرغم اینکه همه آنها اذعان کردند که سیاست فشار حداکثری شکست خورده است،  می‌توانند از آن امتیاز بگیرند.

  وزیر امور خارجه افزود: آنها به زودی متوجه خواهند شد که زمان به نفع آنها نیست و به ضرر آنهاست. لذا هر زمان اجرای تعهداتشان را آغاز کنند زمین برای آنها باز است و می‌توانند تعهدات خود را انجام بدهند و ایران هم سریعا به اجرای تعهدات کامل خود برمی‌گردد.

   

  تصمیم من درباره انتخابات همان است که اعلام کرده بودم

  ظریف در پاسخ به پرسشی درباره برخی گمانه زنی ها برای حضور او در انتخابات و انتشار لیست‌های مختلف از کابینه‌اش، گفت: از محبت دوستان متشکرم ولی جدیت لیست کابینه منسوب به من همان اندازه است که یک کابینه از شخصیت‌های کارتونی در همین فضای مجازی منتشر شده بود.

  وزیر امور خارجه ادامه داد: نه دشمنی با خدا و نه مردم دارم اما هنوز تصمیم من همان است که اعلام کرده بودم.

   

  ادامه دارد...

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։