Print this page
دوشنبه, 16 اسفند 1395 10:57

مسکو: حضور روسیه و ایران در سوریه قانونی است / استقبال از گفت و گوهای منطقه ای تهران و کشورهای عربی

معاون وزیر امور خارجه و نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه اعلام کرد: مسکو از گفت و گوهای ایران و کشورهای عربی برای حل و فصل سیاسی مسائل منطقه استقبال می کند.

«آلیک» - معاون وزیر امور خارجه و نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه اعلام کرد: مسکو از گفت و گوهای ایران و کشورهای عربی برای حل و فصل سیاسی مسائل منطقه استقبال می کند.

به گزارش ایرنا، میخائیل بوگدانف در سخنانی که دیروز در رسانه های روسی منتشر شد به جایگاه ایران در حل و فصل مسائل منطقه ای از جمله بحران های عراق و افغانستان و سوریه اشاره کرد که در رفع تنش ها در منطقه موثر بوده است.

نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه در مصاحبه با روزتامه الحیات که در اخبار سامانه اینترنتی یاندکس روسی منتشر شد، این ادعا را که ایران در بحران سازی های منطقه شرکت می کند، رد کرد و افزود: این ادعا را باور نمی کنیم و هیچ دلیل قانع کننده ای برای اثبات آن ارائه نشده است.

وی با اشاره به امکان مشارکت کشورهای منطقه و ایران برای حل مسائلی همچون سوریه و عراق خاطرنشان کرد: اسنادی بین کشورهای عربی خلیج فارس، ایران، ترکیه و آمریکا امضا شده که می توان برای توسعه مشارکت های منطقه ای از این اسناد شروع کرد.

مقام روسی ادامه داد: این اسناد در نشست سال گذشته گروه بین المللی حامیان سوریه در وین امضا شد که با حضوز نمایندگان ایران، کشورهای عربی، ترکیه و برخی کشورهای دیگر تحت ریاست روسیه و آمریکا برگزار شد.

بوگدانف گفت: در نشست وین تصمیمات این گروه بر اساس قطعنامه 2254 شورای امنیت گرفته و در آن بر اصول حل و فصل سیاسی مسائل سوریه تعیین شد.

معاون وزیر امور خارجه همچنین با بیان اینکه ادعاهای زیادی مبنی بر مداخله ایران در کشورهای منطقه به گوش می رسد و اینکه تهران می خواهد نفوذ خود را در خاورمیانه در وهله اول در سوریه، عراق و لبنان و بحرین گسترش دهد، گفت: با دقت باید تمام این مسائل را با شرکت بازیگران منطقه ای بررسی کنیم. معتقدم مذاکره راهکار حل اختلافات میان ایران و عربستان سعودی و آمریکا است.

مقام روس در باره نظام سیاسی سوریه نیز گفت: از نظام حکومتی در این کشور حمایت می کنیم که شیعه، سنی یا مسیحی نباشد. این نظام باید در نتیجه انتخابات آزاد و عادلانه و شفاف بوجود بیاید و در برگزاری آن تجربیات داخلی سوریه و خارجی مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در انتخابات سوریه باید مهاجران سوری مقیم کشورهای دیگر مشارکت کنند و تحت نظارت کامل سازمان ملل که از تجربیات فراوان در برگزاری رای گیری ها از جمله در افغانستان برخوردار است، برگزار شود.

بوگدانف در پاسخ به سئوالی در مورد پایان مشارکت و حضور مستشاری ایران در سوریه نیز گفت: بر چه اساسی باید انجام گیرد؟ در سوریه دهها هزار فرد مسلح داوطلب خارجی از مراکش گرفته تا افغانستان حضور دارند و چرا باید از ایران خواسته شود سوریه را ترک کند.

وی گفت: منظورم این است که حکومت مرکزی سوریه حق دارد از تمامی نیروهای خارجی بخواهد پس از دستیابی به راهکار سیاسی و حل مسائل این کشور خارج شوند.

مقام روس ادامه داد: وضعیت سوریه در زمان حاضر به طرف های سوری-سوری محدود نمی شود و مساله بسیار پیچیده تر شده، به ویژه حضور گروه های تروریستی همچون داعش و جبهه النصره اوضاع را دشوارتر کرده است.

بوگدانف گفت: ایران و روسیه به درخواست دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارند و اصرار برای خروج ایران غیرمنطقی است.

وی گفت: هدف ما حفظ تمامیت ارضی و استقلال سوری ها است و باید مطابق قطعنامه های شورای امنیت یه آنها برای حل مسائل سوریه و تعیین سرنوشت این کشور کمک کنیم.

بوگدانف در پایان با تاکید بر تداوم موضع دولت روسیه برای مبارزه با تروریسم گفت: چندین سال است که دعوت به تشکیل ائتلاف وسیع بین‌المللی علیه تروریسم می‌کنیم تا همه طرف‌ها را در این مساله مشارکت کنند.

اخبار مرتبط