فا

سیاست

پنج شنبه, 09 شهریور 1396 12:10

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان: اعتقادی به غیبت امام صدر ندارم / او در قلب انسان‌های مومن حضوردارد

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران در دومین تریبون آزادی امام موسی صدر گفت: به غیبت امام صدر اعتقادی ندارم، او در قلب همه انسان‌های مومن حضور دارد.

«آلیک» - اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران در دومین تریبون آزادی امام موسی صدر گفت: به غیبت امام صدر اعتقادی ندارم، او در قلب همه انسان‌های مومن حضور دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران در دومین تریبون آزادی امام موسی صدر که روز سه شنبه هفتم شهریور در موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر برگزار شد، گفت: در این روزها شبکه‌های مختلف لبنانی مخصوصا المیادین فیلم‌ها و تصاویر مختلفی از امام صدر را نشان می‌دهند. من امام صدر را از ابتدای دهه ۷۰ میلادی شناختم و از همان زمان همیشه به جسم و روح او اندیشیده‌ام. امام صدر در جامعه لبنان و جامعه اسلامی نقش بسیار بارزی داشت. همه لبنانی‌ها فضای ملتهب دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی را به یاد دارند. روحانیون فِرَق مختلف در این فضا نقش داشتند، برخی نقش مثبت و برخی هم نقش منفی.

وی افزود: در چنین شرایطی شخصیت و خرد وسیع امام موسی صدر بسیار بارز بود. در ماه می ۱۹۷۳ وقتی منشی پاتریاک اول لبنان بودم، جناب پاتریاک در جلسه‌ای میزبان امام صدر بود. پس از جلسه داغی که این دو شخصیت درباره حوادث لبنان داشتند، پاتریاک به من که منشی‌اش بودم، گفت که ای‌کاش همه روحانیون مسلمان و مسیحی مانند امام موسی صدر فکر می‌کردند.

سرکیسیان گفت: شخصیت‌هایی مانند امام صدر هیچگاه از ذهن انسان‌ها غایب نخواهند شد، چرا که آنها به واسطه اندیشه و روح خود در میان ما حضور دارند. افکار این شخصیت‌ها از صمیم قلب و اندیشه جذاب‌شان بروز می‌کند. امام صدر لبنان و فرقه خود یعنی شیعه را بسیار دوست داشت و از این رهگذر به همه انسان‌ها عشق می‌ورزید. به همین علت هم غیاب ایشان هم لبنانی‌ها و هم همه ملت‌هایی را که در طلب صلح هستند بسیار ناراحت کرد.

وی یادآور شد: بر خلاف آنچه متداول است من معتقد به غیبت امام صدر نیستم، بلکه او در قلب صدها انسان‌ مومن که به اصول انسانی باور دارند، حضور دارد. چون مسئله بشر و انسانیت و شهروندی به هم مرتبط هستند. اگر محبت بتواند این پیوند میان شهروندی و انسانیت را برقرار کند، جامعه‌ای آفریده خواهد شد که نمونه است.

وی در ادامه گفت: جبران خلیل جبران می‌گوید اگر محبت شما را مخاطب قرار داد حرفش را بپذیرید و ندایش را قبول کنید، چرا که شما مانند آن نان مقدسی  خواهید شد که به جسم مسیح می‌پیوندد. من معتقدم که امام صدر برای همه کسانی که شناختی از ایشان داشتند، مانند آن نان مقدس شدند. ما نیز از طریق کتاب‌ها و افکار پاکش است که ما می‌توانیم به این نان دست پیدا کنیم.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։