فا

سیاست

یکشنبه, 05 آذر 1396 08:36

توسعه روابط علمي و دانشگاهي ايران و ارمنستان

در دیدار رایزن فرهنگی ایران با معاون دانشگاه و نیز رییس و اساتید بخش ایران‌شناسی دانشگاه اسلاویانی ارمنستان، طرفین بر توسعه روابط علمی و دانشگاهی دوجانبه تأكید كردند.

«آلیک» - در دیدار رایزن فرهنگی ایران با معاون دانشگاه و نیز رییس و اساتید بخش ایران‌شناسی دانشگاه اسلاویانی ارمنستان، طرفین بر توسعه روابط علمی و دانشگاهی دوجانبه تأكید كردند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سید محمدرضا حیدری، رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان ضمن بازدید از دانشگاه مشترک روسیه و ارمنستان (اسلاویانی) با گارنیک آساطوریان، رییس بخش ایران‌شناسی و نیز برخی از اساتید ایران‌شناسی و دانشجویان این دانشگاه دیدار كردند.

آساطوریان در این دیدار با عرض تسلیت به مناسبت بروز فاجعه زلزله در غرب ایران، گفت: دانشگاه اسلاویانی افتخار دارد كه روابط نزدیکی با رایزنی فرهنگی ایران در ارمنستان برقرار كرده است و ادامه این سنت برای این دانشگاه حایز اهمیت است و جنبه اصولی دارد.

در ادامه سید محمدرضا حیدری، رایزن فرهنگی كشورمان ابراز امیدواری کرد كه همکاری بین رایزنی فرهنگی ایران و بخش ایران‌شناسی دانشگاه اسلاویانی، بهتر از گذشته ادامه یابد.

وی همچنین اهداف علمی رایزنی فرهنگی ایران در ارمنستان را ارتقای سطح روابط با دانشگاه اسلاویانی و نیز امضای تفاهمنامه مابین یک دانشگاه از ایران و دانشگاه اسلاویانی و ایجاد ارتباط این دانشگاه با مراکز علمی ایران و تبادل استاد و دانشجو و همکاری های علمی و آموزشی بیشتر، بیان كرد.

در ادامه این نشست اساتید دانشگاه اسلاویانی به بیان نظرات خود پرداختند كه عبارتند بودند از: انجام همکاری‌های علمی و عملی با مراکز علمی و دانشگاهی و نیز مراکز پژوهشی و تحقیقاتی ایران، برگزاری اردوهای ایران‌شناسی برای دانشجویان و اساتید، همکاری در چاپ کتاب‌هایی مانند ترجمه شاهنامه فردوسی و ...، اعزام استاد زبان و ادبیات عرب از ایران، تجهیز اتاق ایران‌شناسی دانشگاه اسلاویانی با عنوان سرای ایران، همکاری با مجله بین‌المللی ایران‌شناسی قفقاز و تأمین کتب مورد نیاز دانشکده ایران‌شناسی.

در پایان این نشست، کتاب‌هایی از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان به کتابخانه دانشگاه اسلاویانی اهدا شد.

 

دیدار با معاون دانشگاه اسلاویانی

رایزن فرهنگی كشورمان در ارمنستان در ادامه بازدید از دانشگاه اسلاویانی با پارگیو آودیسیان، معاون این دانشگاه نیز دیدار و گفت‌وگو كرد.

آودیسیان در این دیدار ضمن عرض تسلیت به مناسبت فاجعه زلزله در كرمانشاه، به اهمیت روابط ایران و ارمنستان اشاره و اظهار امیدواری كرد كه با توسعه روابط در زمینه علوم انسانی و گسترش ارتباطات دانشگاهی، مناسبات ایران و ارمنستان تعمیق یابد.

حیدری نیز در سخنان خود در این دیدار گفت: با توجه به اینکه ایران و ارمنستان در زمینه‌های مختلف فرهنگی و هنری اشتراکات فراوانی دارند، باید در جهت گسترش ارتباطات علمی و روابط فرهنگی تلاش کنیم.

وی تأکید کرد: برای گسترش تبادلات علمی مراکز دانشگاهی ایران و دانشگاه‌های ارمنستان، برنامه‌هایی را در دست اقدام داریم.

بنا بر اعلام این گزارش، دانشگاه دولتی روسی ـ ارمنی اسلاویانی، در سال 1997 و بر اساس توافقنامه بین دولت‌های ارمنستان و روسیه افتتاح شد. این دانشگاه كه در چارچوب قوانین و اختیارات وزارتخانه‌های علوم و آموزش عالی ارمنستان و روسیه فعالیت می‌كند، كار خود را ابتدا با یك دانشكده آغاز كرد و در سال 2001 روند تأسیس دانشكده‌های مختلف آن اعم از اقتصاد، حقوق، ریاضیات كاربردی، علوم سیاسی،  خبرنگاری و ... به پایان رسید. در حاضر حاضر و در سال 2017 تعداد دانشجویان این دانشگاه به 3 هزار تن می‌سد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։