فا

سیاست

شنبه, 08 ارديبهشت 1397 09:33

روسیه و چین صحنه سازی شیمیایی در سوریه را محکوم کردند

نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه با نماینده ویژه چین در امور سوریه دیدار کرد و دو طرف بار دیگر حمله شیمیایی در سوریه را صحنه سازی با هدف فراهم آوردن شرایط حمله به این کشور بدون مجوز شورای امنیت دانستند.

«آلیک» - نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه با نماینده ویژه چین در امور سوریه دیدار کرد و دو طرف بار دیگر حمله شیمیایی در سوریه را صحنه سازی با هدف فراهم آوردن شرایط حمله به این کشور بدون مجوز شورای امنیت دانستند.

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت خارجه روسیه، میخاییل بوگدانف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه روز گذشته در مسکو با شی شیائویان نماینده ویژه چین در امور سوریه دیدار و دو طرف از سطح هماهنگی های فشرده میان مسکو و پکن برای حل بحران سوریه ابراز خرسندی کردند.

طرف های روسی و چینی بر موضع واحد دو کشور مبنی بر غیرقابل قبول بودن بکارگیری سلاح شیمیایی در سوریه و نیز صحنه سازی شیمیایی که به بهانه آن بدون مجوز شورای امنیت اقدامات نظامی علیه سوریه انجام گیرد، تاکید کردند.

دو طرف در همین حال بر ضرورت انجام تحقیقات دقیق و شفاف در مورد بکارگیری سلاح شیمیایی مطابق با اصول سازمان منع تسلیحات شیمیایی اشاره کردند.

طرف چینی حمایت کشورش از اقدامات روسیه برای اطلاع رسانی در مورد ماهیت واقعی اقدام تحریک آمیز صحنه سازی حمله شیمیایی در شهر دوما را اعلام کرد.

بوگدانف و شیائویان همچنین بر پایبندی دو کشور به حل و فصل هر چه سریعتر بحران سوریه در چارچوب گفت وگوهای ژنو و آستانه، مطابق با قطعنامه 2254 شورای امنیت و با توجه به نتایج کنگره گفت وگوهای ملی سوریه در سوچی تاکید کردند.

دو طرف همچنین افزایش تلاش ها برای تحکیم نظام آتش بس در سوریه، نابودی کامل گروه های تروریستی در سوریه، ارائه کمک های انسانی به مردم این کشور و مساعدت برای بازسازی زیرساخت های اجتماعی و اقتصادی سوریه را ضروری خواندند و بر عزم متقابل مسکو و پکن در برقراری و گسترش همکاری های موثر در مساله سوریه در چارچوب دوجانبه و در سازمان های منطقه ای و بین المللی از جمله سازمان ملل، بریکس و سازمان همکاری شانگهای تاکید کردند.

تروریست های سوری مدعی شده اند که شهر دومای سوریه شامگاه شنبه (18 فروردین ماه)، هدف بمباران شیمیایی قرار گرفته و ‏در جریان آن 75 نفر کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند.

دولت سوریه، داشتن هرگونه دخالت را در این حمله شیمیایی رد کرده و سفیر و معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد هم ‏استفاده از سلاح شیمیایی را روش کثیف تروریست ها برای جلب توجه دانسته است.

بدنبال این حمله ادعایی شیمیایی، وزارت امور خارجه سوریه دعوت ‌نامه‌ای رسمی برای سازمان منع تسلیحات شیمیایی فرستاد و از این سازمان درخواست کرد که تیم تحقیقاتی خود را به دوما بفرستد تا در آنجا درباره استفاده از سلاح شیمیایی تحقیق کنند.

دمشق در پی توافقی که در سال 2014 صورت گرفت، تمامی تسلیحات شیمیایی خود را به نمایندگان سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح های شیمیایی تحویل داد و تاکنون هیچ مدرکی دال بر نقض تعهدات دمشق ارائه نشده است.

آمریکا به همراه متحدانش (انگلیس و فرانسه)، به بهانه نابودی انبارهای سلاح شیمیایی سوریه، دمشق و شهر حمص سوریه را هدف حمله موشکی و هوایی قرارداد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։