فا

سیاست

یکشنبه, 06 خرداد 1397 10:03

ترکیه: اسرائیل با "نسل کشی" خواندن کشتار ارامنه خودش را زیر سوال می‌برد

ترکیه به رژیم صهیونیستی هشدار داد در صورتی که "نسل کشی ارامنه" به دست ترکان عثمانی را به رسمیت بشناسد به خودش آسیب وارد خواهد کرد چرا که این کار موجب "تضعیف جایگاه ویژه هولوکاست" خواهد شد.

«آلیک» - ترکیه به رژیم صهیونیستی هشدار داد در صورتی که "نسل کشی ارامنه" به دست ترکان عثمانی را به رسمیت بشناسد به خودش آسیب وارد خواهد کرد چرا که این کار موجب "تضعیف جایگاه ویژه هولوکاست" خواهد شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، هامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه به خبرنگاران در شهر آنکارا گفت: ما فکر می‌کنیم این که اسرائیل رخدادهای سال 1915 را هم سطح با هولوکاست تلقی کند در درجه اول به خودش آسیب وارد خواهد کرد.

او این واکنش را بعد از آن نشان داد که قانونگذاران اسرائیلی روز چهارشنبه تصویب کردند که نشست مناظره عمومی درباره موضوع "به رسمیت شناختن نسل کشی ارمنی‌ها" برگزار کنند.

هنوز تاریخی برای این نشست تعیین نشده است.

ارمنی‌ها سالهاست که به دنبال به رسمیت شناخته شدن کشتارهای سالهای 1915-1917 علیه ارمنی از سوی ترکان عثمانی به عنوان "نسل‌کشی" در سطح بین‌المللی هستند.

آکسوی خاطرنشان کرد: رخدادهای 1915 یک مساله سیاسی نیستند بلکه یک مساله حقوقی و تاریخی محسوب می‌شود.

در سالهای اخیر روابط میان ترکیه و اسرائیل متشنج بوده و رخدادهای اخیر مربوط به کشتار معترضان فلسطینی در مرز نوار غزه و انتقال سفارت آمریکا به شهر قدس بیشتر به این روابط آسیب وارد کرده است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։