فا

سیاست

دوشنبه, 15 مرداد 1397 10:03

عربستان سفیر کانادا را اخراج کرد

وزارت امور خارجه عربستان بامداد امروز سفیر کانادا در ریاض را عنصر نامطلوب خواند و به وی 24 ساعت فرصت داد تا خاک این کشور را ترک کند.

«آلیک» - وزارت امور خارجه عربستان بامداد امروز سفیر کانادا در ریاض را عنصر نامطلوب خواند و به وی 24 ساعت فرصت داد تا خاک این کشور را ترک کند.

به گزارش ایرنا، در بیانیه ای که خبرگزاری رسمی عربستان (واس) به نقل از وزارت امور خارجه این کشور منتشر کرده آمده است، ریاض همچنین سفیر خود در اتاوا را برای رایزنی در این مورد فراخواند.

این اقدام دولت ریاض پس از آن صورت می گیرد که کانادا ضمن ابراز نگرانی نسبت به موج بازداشت فعالان جامعه مدنی عربستانی از جمله سمر بدوی برنده 'جایزه بین‌المللی زن شجاع' سال 2012 آمریکا و نسیمه الساده، خواستار آزادی فوری فعالان حقوق بشر سعودی شده بود.

منابع مخالف سعودی سه شنبه گذشته (9 مرداد) از بازداشت این دو فعال جامعه مدنی سعودی خبر داده بودند.

ریاض با بیان این که موضع کانادا در مورد آن چه فعالان جامعه مدنی سعودی اعلام شده است، ادعایی نادرست، عجیب و نادرست است، موضع گیری اتاوا در این مساله را دخالت آشکار در امور داخلی عربستان دانسته است.

عربستان همچنین اعلام کرد، در پی این موضع گیری دولت کانادا، کلیه تعاملات تجاری و سرمایه گذاری جدید خود را با این کشور به حالت تعلیق درخواهد آورد.

در ادامه این بیانیه آمده است: اقدام اخیر کانادا حمله به عربستان تلقی می شود و نیازمند اتخاذ یک موضع جدی در برابر هر کشوری است که در صدد است، حاکمیت سعودی را خدشه دار کند.

وزارت امور خارجه عربستان اعلام کرد: این موضع دولت کانادا، تعدی غیرقابل قبول به قوانین و قوه قضاییه و خدشه دار کردن حاکمیت سعودی و دخالت آشکار در امور داخلی آن است.

دولت سعودی در ماه های اخیر شمار زیادی از استادان دانشگاه، شاعران، روحانیون و تجار را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت و روانه زندان کرده که موجی از نگرانی را در میان سازمان های حقوق بشری برانگیخته است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։