Print this page
دوشنبه, 23 مهر 1397 10:06

انگلیس، آلمان و فرانسه از عربستان درباره خاشقچی توضیح خواستند

وزرای خارجه سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه روز گذشته با صدور بیانیه‌ای خواستار پاسخ کامل و دقیق عربستان درباره سرنوشت جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد عربستانی شدند.

«آلیک» - وزرای خارجه سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه روز گذشته با صدور بیانیه‌ای خواستار پاسخ کامل و دقیق عربستان درباره سرنوشت جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد عربستانی شدند.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس قرار داده ‌شده، آمده است: حمایت از آزادی بیان، آزادی رسانه و اطمینان از حفاظت خبرنگاران برای انگلیس، آلمان و فرانسه کلیدی است. در همین پیوند، ابعاد ناپدید شدن جمال خاشقچی خبرنگار عرب که خانواده‌اش از دوم اکتبر تاکنون ارتباطشان با او قطع شده، باید روشن شود.

این بیانیه می‌افزاید که سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه در کنار دبیر کل سازمان ملل متحد و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این حادثه را جدی تلقی می‌کند. 'در این زمینه بایستی تحقیقات معتبری درباره حقیقت سرنوشت خاشقچی، ازجمله شناسایی آن‌هایی که مسئول ناپدید شدن او هستند صورت گیرد و اطمینان حاصل شود که آنها حساب پس دهند'.

کشورهای یادشده از تلاش‌های عربستان و ترکیه در همین رابطه قدردانی کرده و تصریح کرده‌اند: از دولت عربستان می‌خواهیم تا پاسخ کامل و دقیقی را ارائه دهد.

بیانیه یادشده می‌افزاید: این پیام مستقیماً به مقام‌های سعودی منتقل‌شده است.

خاشقچی حدود 12 روز پیش برای قانونی کردن روند ازدواج خود وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد و ازآن‌پس خبری از وی در دست نیست.

برخی منابع غیررسمی خبری مدعی قتل خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد آل سعود توسط مأموران سرویس امنیتی سعودی پس از شکنجه در کنسولگری عربستان شده‌اند.

بر اساس شایعه منتشرشده، خاشقچی توسط 15 مأموری که در روز و ساعت حضور او در کنسولگری، از عربستان به استانبول آمده بودند، به قتل رسیده است و قاتلان نیز به کشور خود بازگشته‌اند.

خاشقچی در مقالاتی که در روزنامه واشنگتن‌پست نوشته بود، از جنگ عربستان در یمن، بحران اقتصادی با کانادا و دستگیری مدافعان حقوق زنان در عربستان انتقاد کرده بود.

وزیر امور خارجه انگلیس پیش‌تر با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد در ملاقات با محمد بن نواف آل سعود سفیر عربستان سعودی در لندن و گفت‌وگوی تلفنی با عادل الجبیر همتای سعودی خود، هشدار داده است که انگلیس چنین جرائمی را جدی تلقی می‌کند.

رئیس کمیته پارلمانی بانفوذ امور خارجی مجلس عوام انگلیس که فعالیت وزارت امور خارجه را زیر نظر دارد، خواستار تجدیدنظر در سطح روابط لندن با ریاض شد.

اخبار مرتبط