فا

سیاست

دوشنبه, 05 آذر 1397 09:28

اتحادیه اروپا توافقنامه برگزیت را تائید کرد

پس از دو سال مذاکرات فشرده میان انگلیس و اتحادیه اروپا، سرانجام رهبران 27 کشور اروپایی روز گذشته درنشست فوق العاده در بروکسل توافقنامه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و بیانیه همکاری های آینده میان دو طرف را تائید کرده و یکی از گام های اصلی برگزیت را برداشتند.

«آلیک» - پس از دو سال مذاکرات فشرده میان انگلیس و اتحادیه اروپا، سرانجام رهبران 27 کشور اروپایی روز گذشته درنشست فوق العاده در بروکسل توافقنامه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و بیانیه همکاری های آینده میان دو طرف را تائید کرده و یکی از گام های اصلی برگزیت را برداشتند.

به گزارش ایرنا، شورای اروپا در بیانیه‌ای با اعلام این خبر تصریح کرد کمیسیون، پارلمان و شورای اروپا بایستی اقدامات لازم را برای اطمینان از اینکه توافق به‌ دست‌ آمده در تاریخ 30 مارچ 2019 (10 فروردین 1398) به اجرا گذاشته شود حاصل کنند.

در این سند همچنین به توافق به ‌دست ‌آمده درباره چارچوب آینده همکاری‌های دو طرف در دوره پسا برگزیت، موسوم به «بیانیه سیاسی» اشاره‌ شده و آمده است: شورا مصمم است که اتحادیه اروپا رابطه نزدیکی را با انگلیس در چارچوب بیانیه سیاسی داشته باشد.

اتحادیه اروپا و دولت انگلیس کمتر از چهار ماه فرصت دارند تا پیش از مهلت خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا، توافق به ‌دست‌ آمده را به تائید نمایندگان پارلمان‌های دو طرف برساند.

احزاب سیاسی در انگلیس پیشتر مخالفت خود با پیش‌نویس توافق برگزیت را اعلام کرده‌اند. بوریس جانسون وزیر امور خارجه اسبق انگلیس و از چهره‌های پرنفوذ حزب حاکم گفته است: 'انگلیس در مرز اشتباه بزرگی قرارگرفته و هنوز فرصت هست تا آن را اصلاح کند'. با این ‌حال نخست‌ وزیر انگلیس قصد دارد تا ظرف چند هفته آینده توافقنامه به ‌دست ‌آمده را به رأی نمایندگان پارلمان بگذارد.

او در همین راستا شنبه شب در نامه‌ای سرگشاده از تمام مردم کشورش خواست تا از توافقنامه موردنظر او برای خروج از اتحادیه اروپا حمایت کنند.

می در این نامه نوشته است: زمان برای دعوا بر سر ماندن یا خروج از اتحادیه اروپا سپری ‌شده و بایستی به ‌عنوان یک ملت در کنار یکدیگر متحد شویم.

نخست ‌وزیر انگلیس افزود: اگر شما به برگزیت رأی داده یا نداده باشید، این توافقنامه به نفع منافع ملی و همه مردم ماست.

وی در این نامه اعلام کرده است که با دل و جان برای تصویب توافقنامه برگزیت در پارلمان مبارزه می‌کند.

او دو هفته پیش دو وزیر کابینه خود را در اعتراض به ‌پیش نویس توافقنامه برگزیت از دست داد و رهبران احزاب کارگر، لیبرال دمکرات، حزب ملی اسکاتلند و حزب اتحادگرای ایرلند هشدار داده‌اند که به توافق به ‌دست ‌آمده رأی منفی خواهند داد.

می اینک در یکی از سخت‌ترین مبارزات سیاسی خود بایستی نمایندگان معترض در پارلمان را متقاعد کند که به توافقنامه به ‌دست ‌آمده رأی موافق دهند. در غیر این صورت او بایستی به پیشنهاد جرمی کوربین، رهبر حزب اپوزیسیون دولت کنار برود و راه را برای به سرانجام رساندن برگزیت باز بگذارد.

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا روز گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران نسبت به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ابراز ناخرسندی کرد. او با این ‌حال توافق به ‌دست ‌آمده را بهترین سند ممکن برای انگلیس توصیف کرد و به نمایندگان این کشور هشدار داد که اتحادیه اروپا مواضع خود را تغییر نخواهد داد.

یونکر با کنایه گفت: به نظر من پارلمان انگلیس (که پارلمان معقولی است) این سند را تصویب خواهد کرد.

بر اساس گزارش رسانه‌های انگلیس، قرار است توافقنامه برگزیت دو هفته دیگر در مجلس عوام به رأی نمایندگان گذاشته شود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։