فا

سیاست

چهارشنبه, 12 دی 1397 11:43

ارمنستان 2018؛ انقلاب مردمی و امید به آینده ای بهتر

سال 2018 میلادی برای ارمنستان سالی خاص و تجربه ای مهم در عرصه سیاست داخلی این کشور بود. شهروندان ارمنی همچنان امیدوارند با اجرای فرآیند اصلاحات مدنظر نیکول پاشینیان، دولت جدید با برنامه های کارآمد بتواند بر چالش های کنونی غلبه کند.

«آلیک» - سال 2018 میلادی برای ارمنستان سالی خاص و تجربه ای مهم در عرصه سیاست داخلی این کشور بود. شهروندان ارمنی همچنان امیدوارند با اجرای فرآیند اصلاحات مدنظر نیکول پاشینیان، دولت جدید با برنامه های کارآمد بتواند بر چالش های کنونی غلبه کند.

به گزارش ایرنا، ارمنستان کشوری کوچک در منطقه قفقاز جنوبی با جمعیتی بالغ بر سه میلیون نفر و نیز هفت تا هشت میلیون نفر ارمنی تبار دیاسپورا (مهاجر یا مقیم خارج)، جامعه ای است با مردمی که 90 درصد آنها تحصیل کرده هستند اما براساس اطلاعات چند ماه پیش 800 هزار نفر از جمعیت این کشور در فقر زندگی می کنند و حدود 18 درصد آنها بیکارند؛ موضوعی که باعث شد در سال های گذشته بسیاری از ساکنان این کشور به منظور یافتن کار به روسیه و کشورهای اروپایی و آمریکا مهاجرت کنند.

گفته می شود در دوره زمامداری حزب جمهوری حدود 400 هزار نفر از این کشور مهاجرت کردند. ارمنستان به رغم مساحت کوچکش (کمی بیش از 29 هزار و 700 کیلومتر مربع) و جمعیت کم، در معادله رویارویی های منطقه ای جایگاه مهمی دارد و افزون بر روسیه می تواند بر کشورهای همجوار و نزدیک، تاثیر بگذارد.

این کشور در قفقاز جنوبی در فاصله ای تقریبا برابر با دریای سیاه و دریای خزر قرار دارد که مرز آسیا و اروپا محسوب می شود و در صورت حضور یا حداقل نفوذ سیاسی نظامی آمریکا، اتحادیه اروپا و ناتو در این کشور، غرب می تواند بر معادلات کلان منطقه تأثیر زیادی بگذارد.

ارمنستان که در غرب با ترکیه، شمال گرجستان، شرق جمهوری آذربایجان و در جنوب ایران و جمهوری خودمختار نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) هم مرز است، از این رو برای اروپا و آمریکا اهمیت نظامی-سیاسی دارد و هرگونه جای پای ناتو و آمریکا در آن می تواند افزون بر ایجاد دغدغه برای روسیه برای کشورهای غیرهمسو با غرب نیز نگران کننده باشد.

اعتراض ها در ارمنستان اوایل بهار سال 2018 به دنبال نامزد شدن سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری برای سمت نخست وزیری آغاز شد. بدین ترتیب بود که گروههای مخالفت اعتراض ها را علیه نامزدی سرژ سرکیسیان برای پست نخست وزیری سازماندهی کردند. اندکی بعد نیکول پاشینیان یک قانونگذار مخالف رهبری جنبش مخالفان را برعهده گرفت. پاشینیان در چارچوب این اقدام راه شهر گیومری تا شهر ایروان را پیاده پیمود و در این راه افراد بسیاری به او پیوستند تا اینکه تعداد این افراد به دهها هزار نفر رسید و اعتراضات گسترده ضد دولتی در پایتخت ارمنستان و دیگر شهرهای این کشور سرکیسیان را به استعفا واداشت.

در نتیجه این اعتراض ها همه احزاب کشور به پاشینیان پیوستند، اتئلاف حاکم فروریخت و چند وزیر از مقام خود استعفا کردند. پاشینیان تحولات ارمنستان را یک انقلاب ارزشی و فرهنگی می داند تا این کشور در آینده شاهد فساد، رشوه خواری و بی عدالتی نباشد. سرانجام پاشینیان به عنوان نخست وزیر جدید انتخاب و فعالیتش را در این سمت با امید به ساخت یک ارمنستان جدید آغاز کرد.

پاشینیان از همان ابتدا تاکید کرده بود که نبود یک اکثریت در پارلمان ارمنستان مشکلاتی را در اجرای سیاست های دولت ایجاد می کند بنابراین طرحی برای برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی داد تا اکثریت پارلمان را بدست آورد. در اواخر سال 2018 انتخابات پارلمانی زودهنگام برگزار شد و ائتلاف پاشینیان پیروز شد. این دومین پیروزی برای وی طی سال 2018 بود که می تواند پشتوانه خوبی برای اجرای سیاست های مدنظرش باشد و عملا جایگاه وی در این کشور مستحکم تر شد.

2019 می تواند سال مهمی برای ارمنستان باشد. ارمنی هایی که با امید دست به انقلاب زدند، در سال جدید میلادی به دنبال مشاهده ثمرات انقلاب شان هستند. در این میان دولت پاشنیان نیز همچنان به دنبال اجرای سیاست های جدید با حمایت های مردم است تا بتواند به وعده هایش عمل کند. ارمنستان اکنون روزهای آرامی را سپری می کند و مردمانش با امید به یک آینده بهتر وارد سال جدید می شوند.

 

** چالش های دولت جدید

پاشینیان پس از به قدرت رسیدن در حالی از حمایت اکثریت مردم برخوردار بود که با یکسری چالش های داخلی و خارجی برای پیشبرد اهدافش روبرو شد. نخستین تنگنای نخست وزیر ایجاد سازش سیاسی میان همه گروهها و احزاب بود.

چالش دیگر که سخت تر به نظر می رسید، رسیدگی به مشکلات اقتصادی- اجتماعی و از بین بردن فساد مالی بود.

نخست وزیر ارمنستان از همان ابتدا به این مسئله پی برد که در صورت بهبود نیافتن اوضاع اقتصادی و اجتماعی ممکن است با رویگردانی معترضان روبرو شود. ارمنستانی ها که معتقدند پاشینیان دیدگاه مردمی دارد، امیدوارند وی بتواند اصلاحات بنیادین را در تمامی حوزه ها اجرا کند.

پاشینیان پیش تر گفته بود که به دنبال انقلاب سیاسی در ارمنستان، انقلاب اقتصادی نیز در این کشور نزدیک است. وی تاکید کرده بود که دولتش دستاوردهای چشمگیر اقتصادی را ثبت خواهد کرد.

در حوزه سیاست خارجی نیز پاشینیان بارها اعلام کرد که تغییراتی در اصل سیاست خارجی ارمنستان ایجاد نخواهد شد و اولویت اصلی ایجاد رابطه با تمامی کشورها براساس منافع ملی ارمنستان است.

چالش اصلی دولت پاشنیان حل و فصل مسئله قره باغ که موجب تنش های دیرینه با جمهوری آذربایجان شده، محسوب می شود. تداوم روابطه گرم با روسیه همزمان با رابطه با غرب و همچنین احتمال احیای روابط با ترکیه از جمله دیگر چالش های سیاست خارجی دولت ارمنستان محسوب می شوند.

 

** تاکید بر گسترش روابط با ایران به رغم فشار آمریکا

با توجه به تغییرات در ارمنستان، آمریکا نیز از همان روزهای ابتدایی اعتراض ها در ایروان دست به کار شد و به دنبال نفوذ در این کشور منطقه قفقاز جنوبی بود. چندی پیش جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا و رودی جولیانی وکیل شخصی دونالد ترامپ و شهردار سابق نیویورک با سفر به ارمنستان تلاش کردند به دولت پاشینیان فشار بیاورند تا ایروان در مسیر اهداف سلطه گرانه واشنگتن گام بردارد. دولت دونالد ترامپ تلاش کرده به ارمنستان فشار بیاورد از تحریم ها علیه ایران تبعیت کند اما مقامات ایروان به ویژه پاشینیان تاکید کرده اند اهمیت ویژه ای برای روابط با تهران قائل هستند و در مسیر تحکیم روابط با ایران گام برمی دارند.

نیکول پاشینیان چند روز پیش تاکید کرد که ارمنستان تمایل به تعمیق روابط سیاسی و اقتصادی با ایران دارد. این اظهارنظر نشان می دهد که تلاش های دولت ترامپ برای ممانعت از گسترش روابط تهران- ایروان ناکام بوده است.

 

** ارمنستان، پلی میان ایران و اتحادیه اورآسیا

پس از انعقاد توافقنامه میان ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا در سال 2018، ارمنستان به دلیل داشتن مرز مشترک با ایران به پلی ارتباطی میان تهران و این اتحادیه تبدیل شده است. حجم تجارت میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سال 2017 میلادی به 2.7 میلیارد دلار رسید. این توافق فرصت های جدیدی را در راستای منافع دو طرف ایجاد می کند. توافقنامه جدید میان ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا 17 مه در آستانه پایتخت قزاقستان امضا شد و برای سه سال آینده دارای اعتبار است. این توافقنامه مسیر را برای عضویت دائم ایران در این اتحادیه هموار می کند. براساس این توافقنامه عوارض گمرکی در تجارت ایران با روسیه و اعضای اتحادیه اورآسیا لغو می شوند. این توافق به ارمنستان اجازه می دهد به عنوان یک مسیر ترانزیتی مهم میان ایران و بازار بزرگ تر اورآسیا فعالیت کند.

در همین حال منطقه آزاد تجاری مغری که در مرز ارمنستان با ایران ایجاد شده، بخش مهمی از راهبرد اقتصادی این کشور منطقه قفقاز به حساب می آید.

 

گزارش از: اطهر اینانلو

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։